6 'Oud en nieuw'. Een aangetaste en een nieuwe balk. (Foto D.A. Hazelaar, 1996) gedeugd hebben. Twee jaar wordt er aan gesleuteld en dus alsnog 'Hollands' geld verdiend. Tegenwoordig wordt het orgel tot de fraaiste van het land gerekend. Deugde er dan echt niks van het werk van de Kortrijkse broers? Of had Lootens als opzichter bij de bouw en instigator van de bouwerskeuze wat goed te maken naar de collega's uit het Noorden, die wellicht ook werk van hem zouden willen spelen? Of gewoon het zoveelste wonder, dat de Oostkerk toch nog ten deel viel na de roomse knieval voor het gewin? In ieder geval een intrige voor Umberto Eco. Met zo'n rijke historie moet de nieuwsgie righeid wel gewekt zijn voor de merites van de voorfinanciering van 450.000,- heden ten dage. Jammer, niks intriges. Gewoon weer een wonder. Van ander leven in de kerk. In juni 1995 werd een actie gestart onder de titel 'Moeten we het zo zwart zien?'. Drie duizend folders wer den verspreid onder kerkleden en andere belangstellenden met een oproep tot deel name aan 'het reddingsplan van een uniek monument' en begeleid door een publiciteitscampagne. Men kon kiezen uit een gift. een laagrentende lening of een renteloze lening, zonder familiewapen in de kerk als tegenprestatie. Bijna vijf maanden na de start is er nu 425.000,- binnen: 200.000,- aan giften en de rest aan -goeddeels renteloze- leningen. Het leven wordt uit de kerk gejaagd door het (mee)leven in de gemeente eigenlijk. Overal uit stad, pro vincie, het land en zelfs van over de grens (niet uit Kortrijk overigens) stroomden de reacties binnen. We zijn er bijna. En - mocht u toevallig tot degenen behoren, die nu voor het eerst van de actie verne men en mocht u tot de adepten van de Oostkerk behoren- deelname is nog mogelijk1). Allemaal braafheid tegenwoordig? Wel, als de restauratie achter de rug is moet de binnengevelwand van de ingang nog een beurt hebben. Wij schreven daar al over in het Bulletin van mei 1991. In die gevel zitten elf wapenschilden, die in de Franse tijd zijn witgeschilderd. Gelijkheid diende ook in de kerk te heersen (toch ook aardi ge kantjes aan die Franse Revolutie, dat zal zelfs Groen van Prinsterer willen bevestigen). Bij de restauratie van dat gevelvlak wordt de witlaag verwijderd en keren de oude kleuren weer in volle glorie terug. Wie betaalt dat? Er is goede hoop dat het cul turele fonds van een bekende bank dat zal doen, onder één voorwaarde hunner zijds: het logo van die bank -zo'n 'S' met punt- moet op één van de niet-ontwitte schilden worden afgebeeld. Bescheiden weliswaar maar toch. Weer dezelfde morele verwording als in de Gouden Eeuw of gewoon een geschiedenislijn ophalen en doortrekken? Het zal de bonte knaagkever stellig worst wezen. De Oost kerk als zijn kerkhof. Noot 1Informatie restauratieactie: J. D. M. Verschuure, tel. 0118-626296, A. J. Kooman, tel. 0118-633514, Restauratie Oostkerk giro 108790 of Rabobank Middelburg 38 53.18.553.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1996 | | pagina 6