De Oostkerk van Middelburg: er zit soms meer leven in de kerk dan je lief is! 3 G. C. DE BRUIJN Waar vind je een groot monument, dat er nog precies zo uit ziet als eeuwen gele den? Dat van de onderste steen tot en met de windvaan nog nagenoeg geheel authentiek is? Waar restauratie eigenlijk nooit veel meer inhield dan enig groot onderhoud? Waar blikseminslag, storm en oorlogsgeweld, en moderniserings- drang het monument ongemoeid lieten? Dat is tamelijk uniek. Dat verschaft lief hebbers van oude technieken een pracht van een studieobject. Wonder De Oostkerk is zo'n object. Een wonder eigenlijk. Welk hoog kerkgebouw heeft in de loop der eeuwen niet bij herhaling de spits zien afbranden of omwaaien? Dit Bulletin toont met grote regelmaat afbeel dingen van kerken, die weergeven hoe die in de loop der tijd veranderden, aan gepast aan de functionele behoeften of gewijzigde smaak, verminkt of verfraaid, al dan niet na schade door natuur- of ander geweld. Toen Franklin in 1752 de bliksemafleider uitvond, stond de Oostkerk er al zo'n eeuw. Het durven ingrijpen in de voorzie nigheid duurde echter nog enkele decen nia -de Verlichting kreeg Middelburg pas laat in z'n greep-. Ondanks al die tonnen lood op de koepel bleef de Oostkerk gespaard. De stormen sloegen slechts toe toen in 1989 de windvaan (leeuw met vrij- heidshoed) bijna van de lantaarn op de koepel waaide. Op 17 mei 1940 vielen de bommen ook rond de Oostkerk en gingen ettelijke pan den aan het plein in vlammen op. Hoe konden de projectielen dat massale gebouw missen? Een wonder toch. We hebben dat wel eens vergeleken met het bombardement op Dresden in februari 1945. De grote barokke koepelkerk -de Frauenkirche- ging in de vuurstormen ver loren. Reden om een actie te beginnen tot bijdragen aan het pas begonnen plan de 50 jaar oude ruïne in vroegere luister te herstellen. Koepel-solidariteit, zullen we maar zeggen. Het sluipende geweld Vanaf 1602 zijn 336 VOC-schepen van de scheepsbouwhellingen het Balkengat inge gleden aan de Maisbaai te Middelburg. De tijd heeft ons geen van die Indië-vaarders nagelaten helaas. Wie echter het handwerk van de scheepstimmerlieden wil bezichti gen kan nog royaal terecht tussen de bin nen- en buitenkoepel van de Oostkerk. De binnen- en buitenwand zijn met hun krom- gebrande ribben nauwelijks te onderschei den van scheepswanden, zij het dat de bin- nenkoepelwand dan eigenlijk gespiegeld is. Nee, de techniek hoefde men niet van ver te halen. De formidabele eiken dragers van de koe pel roepen echter nog meer ontzag op. Volgens een oude prent zouden die langs Het interieur van de Oostkerk tijdens de restauratie van de kap. (Foto D.A. Hazelaar, 1996)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1996 | | pagina 3