15 orgels van na 1900 buiten beschouwing laten blijft het aantal gevallen dat in het kader van dit artikel een nadere beschou wing verdient daardoor beperkt tot: Bruinisse N.H.K. Van Druten 1887 Noordgouwe N.H.K. Van Dam 1871 Zierikzee R.K.K. Rütter 1868 Zierikzee N.H.K. Van Dam 1887 Zierikzee Luth.K. Mittenreiter/ Schmidt 1778/1799 Zierikzee Ger.K. Proper 1887 Het orgel van Van Vulpen voor de Her vormde Kerk te Bruinisse werd gebouwd nadat het vorige orgel van Van Druten uit 1887 door een bombardement in 1944 met de kerk geheel was verwoest. De overige vijf instrumenten hebben na 1953 het veld moeten ruimen en zijn, op het Van Dam- orgel van de Gasthuiskerk na, gesloopt. Het is niet duidelijk waarom zij moesten verdwijnen omdat ze niet door de ramp verloren zijn gegaan. Benaderd vanuit hui dige gezichtspunten zouden ze waarschijn lijk als waardevol aangemerkt zijn. Wat kan de invloed van de ramp zijn geweest op orgels? Veel kerkgebouwen hebben in het water gestaan, maar bijna geen enkel orgel heeft als gevolg van de verhoogde opstelling direct contact gehad met het water. Zij hebben wel min of meer te lijden gehad van de langdurige, zeer vochtige en ook zilte atmosfeer in het gebouw. De lange duur ervan in enkele plaatsen was een gevolg van de late slui ting van de laatste stroomgaten. De SOC kondigde met een circulaire in 1954 aan, dat namens haar de heren Erné en Hüls- mann in alle kerkgebouwen in het waters- noodgebied een onderzoek naar de toe stand van de orgels zouden laten instel len. Men zou ook contact opnemen met TNO om ten algemene geïnformeerd te worden over de inwerking van zout water en een zilte atmosfeer op de in orgels gebruikelijke materialen. De schade die de instrumenten opliepen en welke in rapporten werd vastgelegd, bestond uit oxydatie van delen van het mechaniek, vooral op die plaatsen waar deze in hout waren bevestigd (dat immers veel vocht absorbeert), alsmede vermol ming en houtworm. Voorts werd aantas ting van het metaal van pijpen geconsta teerd zoals 'versuikering' en op tinpest dui dende vlekken. Ook was er sprake van oxydatie van koperen delen van tongwer ken (een bepaald soort registers met ton De kas van het Mitterreilher-orgel in de Evangelisch-Lutherse Kerk te Zierikzee. (Foto P. Sevestre) gen als in een mondharmonika). Maar waren deze beschadigingen van de orgels altijd doorslaggevend om tot vervanging over te gaan of speelden ook andere over wegingen een rol? We gaan dat na aan de hand van korte historische beschrijvingen van de vijf verdwenen orgels. Verdwenen orgels Hierna volgen een korte beschrijving van de vijf genoemde orgels, enkele gegevens die konden worden teruggevonden met betrekking tot hun verdwijnen en informa tie over de huidige instrumenten. Tevens besteed ik aandacht aan enkele orgels buiten Schouwen-Duiveland. Ik laat in dit overzicht de vermelding van disposities (de opsommingen van registers) alsmede overige informatie van meer technische aard achterwege. Degenen die daarin geïnteresseerd zijn verwijs ik naar het arti kel 'Een vloed na de vloed' van mijn hand in Het Orgel van januari 1995. maandblad van de Koninklijke Nederlandse Organis ten Vereniging, waarvan dit artikel een bewerking is.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1996 | | pagina 19