6 De noordgevel van de kerk. De in de wand opgenomen pilaren, oorspronkelijk staande lussen de beide beuken, zijn beeldbepalend (Foto 1978 Rijksd. Mon zorg. Zeist) weer te herstellen. De witte zandstenen zuilen, die vóór de brand de scheibogen tussen de beide beuken ondersteunden, zijn bij de herbouw opgenomen in de noordwand van de zuidbeuk. Ze geven aan de buitenzijde deze wand een apart aanzien en vormen een goede herinne ring aan vroeger tijden. Van de oorspron kelijke kapitelen van de zuilen is nog nau welijks iets terug te vinden. Tegen de zuidwand is een dwarskapel gebouwd, die als consistorie dienst doet. Verder bevindt zich hier een aangebouw de grafkapel. Of er in de oorspronkelijke opzet ook sprake geweest is van een noordelijke dwarskapel is niet duidelijk. Strijd tegen het water Zoals we aan het begin van ons verhaal al memoreerden heeft Waarde -en mèt het dorp ook de kerk- door de eeuwen heen steeds opnieuw grote problemen onder vonden tengevolge van stormvloeden. De stormvloed van 1262 heeft met een grote mate van waarschijnlijkheid gezorgd voor inundatie van Waarde en Valkenisse. Dit vormde, om gevaar voor de toekomst zoveel mogelijk in te perken, tevens de beslissende stoot tot de afdamming van de Hinkelinge in 1263. Hiermede werd een directe verbinding met het gebied van Krabbendijke tot stand gebracht. Het voormalige eiland Rilland blijkt een zeer kwetsbaar gebied te zijn. Men meldt er doorbraken in 1268. 1287-1288, 1304, 1334. 1375, 1446, 1472, 1476, 1486, 1509 en 1512. Herhaaldelijk is expliciet sprake van Valkenisse en Waarde. Dan wordt het 1530. Op 5 november van dat jaar, 'St. Felix quade saterdach', vond de meest beruchte stormvloed uit Zee- lands geschiedenis vóór 1953 plaats. Gro te gebieden hebben zwaarte lijden. Voor al het oostelijk deel van Zuid-Beveland loopt blijvende schade op. De ramp her haalt zich op 2 november 1532. Pogingen tot herdijking van delen van het verloren gegane terrein, worden in 1552 weer teniet gedaan. Op de avond van Allerheili gendag in 1570 (1 november) zorgde een combinatie van hevige storm en een hoge vloed ervoor, dat onder andere de parochies Waarde en Valkenisse werden overspoeld. Op 6 september 1571 werd octrooi verleend voor de herdijking van de polders Waarde, Valkenisse en Westveer. Uitermate kritiek werd de toestand in 1682 en 1683. Alles dat er nog van Zuid-Beve land ten oosten van Kruiningen was over gebleven, verdween onder water. Voor Valkenisse, het dorp waarmee Waarde altijd een zo grote lotsverbondenheid had gehad, was dit het definitieve einde. Ook voor Waarde leek het er aanvankelijk op dat het prijsgegeven zou worden. Zo lezen we: 'twee ontzagchlijke vloeden van 26 Januari 1682 en 8 Januari 1683, hier eenen geheele ondergang scheenen te veroorzaaken. Dit wierd den 18 Februari deszelven jaars van nog hooger vloed gevolgd, zoodat het water in den kerk tot den zesden trap des predikstoels klom en zommige huizen tot aan de daken onder liepen, ja in het oude Dorp alle de huizen daardoor gesloopt werden'. Ook de watersnoodramp van 1 februari 1953 heeft zijn sporen nagelaten. Het bleek opnieuw noodzakelijk om de kerk grondig te restaureren, temeer daar het gebouw veel van het zoute water had geleden. Dank zij de hulp van het Natio naal Rampenfonds, Monumentenzorg, de provinciale overheid en de gemeente kon een en ander worden gerealiseerd. Grafkapel Bij onlusten in de stad Goes sneuvelde in De tombe met het beeld van Gillis van der Nisse. Tekening ca, 1780. (RAZ ZG Zl 11-1648)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1996 | | pagina 6