Ingebruikneming orgel Nieuwe Kerk in Zierikzee 10 8) De vertaling van de Engelse tekst luidt als volgt: Onder deze plaat(s) ligt begraven Edward Morant, oud 20 jaar. vaandrig in het eerste regiment van de artillerie, die in augustus 1809 het slachtoffer werd van de Zeeuwse koorts, die zovelen van het Britse leger heeft geveld. De officieren van het eerste regiment van de artillerie, die in juli 1814 in Antwer pen gelegerd waren, hebben dit gedenkteken opgericht ter herinnering aan een vriend die ondanks het verloop van de tijd, niet uit hun herin nering is verdwenen 9) J. de Bree. Zeeuws zilver. Schiedam 1978. pagina 152, nummer 624. 10) Het is twijfelachtig, of de priorij, die men hiermede in herinnering wil houden, ooit in het gebied van Waarde heeft bestaan. Bronnen M.J. Burger. Middeleeuwse dorpskerken op Zuid-Beve land. doctoraalscriptie RU Leiden. 1991. C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeu wen, Assen, 1971 M.K E. Goltschalk, Stormvloeden en rivieroverstromin gen in Nederland, 3 dln., Assen, 1971-1977. F. Nagtglas. Levensberichten van Zeeuwen, derde afle vering, Middelburg. 1891. Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zeist, dossier Waarde. Informatie Hervormde Kerk Waarde, brochure, 1986. Voor de verleende medewerking en de verstrekte inlich tingen zijn wij dank verschuldigd aan A.H. Cornelisse, ds. A.H. Groen, L. Jacobusse en J.J. Koeman, allen te Waarde, C.J. Klap te Arnemuiden, mevrouw M.C.G.M. Verbraak te Bergen op Zoom en de Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland te Utrecht. H. UIL Het was een ontroerend moment toen op vrijdagmiddag 12 april 1996 de eerste tonen klonken uit het gerestaureerde orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Ruim drie jaar duurde de restauratie van het monumentale instrument, dat uit 1848 dateert en gebouwd werd door de firma Kam en Van der Meulen uit Rotterdam. De firma Verschueren Orgelbouw uit Heythuysen droeg zorg voor de vakkundi ge restauratie. Orgeladviseur Jan Jongepier vertelde in een boeiende inleiding dat het orgel werd gebouwd op de grens van de klassieke en de moderne tijd. In die periode was dit orgel met z'n vlakke front en de in gietijzer gegoten ornamenten een van de modern ste. Bij de restauratie is gepoogd de oor spronkelijke klankkleur van het orgel weer terug te brengen, met respect voor de wij zigingen, die orgelbouwer J.Fr. Witte in 1874 aanbracht. Ir. K.J. Kuiken gaf als voorzitter van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een terugblik op de geslaagde restauratie. Deze werd mogelijk dankzij financiële medewerking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Provincie Zeeland, de Gemeente Zierikzee, het Prins Bern- hard Fonds, de Maurits van Kattendijke Stichting, de M.A.O.C. Gravin van Bylandtstichting en de Stichting tot behoud van het Nederlandse orgel. Een bijzondere rol was weggelegd voor oud-organist D. Visser. Hij was degene, die in een tijd toen het er somber uitzag voor de kerk en het orgel, het instrument zo goed mogelijk bespeelbaar hield. De heer Verschueren droeg de sleutel van het orgel over aan de heer Visser. Ontroe rend waren zijn improvisaties op lied 392 'Blijf bij mij, Heer' en over Psalm 84. Uit diezelfde Psalm werd ook gezongen tij dens de ingebruikneming van het orgel in 1848. Burgemeester mr. J.J.P.M. Asselbergs vertolkte de trots van de Zierikzeese gemeenschap. Voor de stad, met onder andere het oudste carillon van Nederland, is dit een bijzondere aanwinst. 'Zonder orgel is de kerk wat de stadhuistoren zou zijn zonder Neptunes: een ramp'. Organist Rinus Verhage demonstreerde door middel van een orgelconcert de mogelijkheden van het orgel. Hij speelde onder meer werk van Samuël de Lange uit Rotterdam, die het orgel in 1848 goed keurde. Voorzitter H.M. van der Post van de plaat selijke commissie sprak een dankwoord. Zaterdag 13 april was het open middag met orgelbespelingen door Rinus Verha ge, Mar van der Veen, Bram Beekman en Kees van Eersel. De orgelcommissie van de Nieuwe Kerk organiseert een aantal concerten in de zomermaanden: onder andere op 29 augustus (Kees van Eersel) en 21 sep tember (Chr. Oratoriumver. Middelharnis, o.l.v. Rinus Verhage, m.m.v. Bas de Vroome). Aanvang: 20.00 uur. Oud-organisl D. Visser op het orgel. Rechts registrant H. Villerius. (Foto Joop van Houdt)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1996 | | pagina 10