De presentatie van De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld J.L. KOOL- BLOKLAND Op zaterdag 11 mei 1996 vond een fees telijke gebeurtenis plaats in de kerk van Kapelle: het boek van de heer G.J. Lepoeter over deze kerk werd gepresen teerd. Niet zomaar een artikel of een boekwerkje - zoals er over deze kerk al zoveel verschenen zijn - maar ditmaal hét standaardwerk dat voor lange tijd het his torisch verhaal van de kerk zal bepalen. Binnen de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken is Lepoeter geen onbekende. Het zal u daarom wellicht niet verrassen dat juist hij dit grote werk heeft aangevangen en voltooid. Het boek laat in ruim vijfhonderd pagina's vrijwel alle facetten van het kerkgebouw de revue passeren. Meer dan tweehon derd illustraties maken er een levendig geheel van. Tenslotte bevat het boek een register van persoonsnamen, een verkla rende woordenlijst en maar liefst 31 bijla gen. Uitvoerig gaat de auteur in op de ont staansgeschiedenis van de kerk. Het beginpunt ligt bij de rol die de Cisterciën- sers hebben gespeeld in de ontginning van Zuid-Beveland en de plaats die de heren van Maelstede daarin innamen. Binnen het machtsgebied van deze heren, in het door de cisterciënsers bedijkte land, werd tussen 1216 en 1248 de parochie Kapelle als dochterkerk van Kloetinge gesticht. Lepoeter behandelt nauwgezet de diverse episoden van die eerste jaren, zich baserend op verslagen van archeolo gen en historici, af en toe zijn eigen con clusies trekkend en boven alles zich gedegen oriënterend op de beschikbare publikaties. Alle onderdelen van het kerkgebouw komen aan de orde; verbouwingen, muren, toren en hoektorentjes, koren, sacristie, schip en zijbeuken, graven, monumenten, de noorderkapel en nog veel meer. In detail wordt er aandacht aan besteed. Doordat daarop aansluitend de gebruiken en organisaties uit de oudere tijd - voor de Reformatie - worden bespro ken, zoals de verschillende altaren, vica- rieën, het kapittel en het rethoricagilde, wordt het historisch verhaal verdiept en verbreed. Maar het boek behandelt meer dan alleen de oudste geschiedenis. Hoe later in de tijd, hoe meer archiefmateriaal er beschik baar is. Vooral de negentiende eeuw blinkt uit door een veelheid aan materiaal, niet alleen op de kerk betrekking heb bend. maar ook op de groep mensen die samenkwam in de kerk. op de functiona rissen en de predikanten. Deze sociale aspecten in het boek zijn een aangename verrassing en plaatst de kerk in de gemeenschap; het geeft de kerk de plaats die zij verdient. Het hoofdstuk over de predikanten geeft een aantal persoonlijke gegevens van predikanten, al vanaf de zestiende eeuw, met hun publikaties en eventuele andere activiteiten. Vooral het hoofdstuk over de andere kerkelijke func tionarissen geeft het geheel kleur: de voorlezers en voorzangers, de school meester en koster en de klokluider en stokslager. Oude mensen herinnerden zich die stokslager of stokman nog; hij hield met harde hand orde onder de vaak rumoerige dorpsjeugd. De laatste stok man oefende tot 1946 zijn functie uit. Hij zelf was nog op persoonlijke wens van ds Drs. H. Eversdijk (r). Lid van de Eerste Kamer der Staten exemplaar van het boek in ontvangst genomen. (Foto M, de Schmidt benoemd, hoewel de kerkeraad bij zijn benoeming in 1928 al vond dat een stokman uit de tijd was. Uiteraard komen ook het interieur en het meubilair aan de orde, de diverse restau raties, de klokken en hun lotgevallen en het orgel. Het boek imponeert door de veelheid aan feiten en gegevens die, in hun context geplaatst, een waardevol beeld van het verleden, niet alleen van de kerk, maar ook van een kerkelijke gemeenschap in een dorp in Zuid-Beve land geven. Soms is het geheel wel ietwat opsommend, maar het zij de auteur ver geven in een zo uitvoerig werk. De illustraties zijn werkelijk schitterend: goed van kwaliteit, fraai de tekst onder steunend, origineel. Het is zonder meer duidelijk dat daar veel aandacht aan besteed is. Op die zaterdag 11 mei werd zichtbaar dat de hele gemeente verheugd was met deze publikatie. De kantorij zong de fees telijke psalm 150; het orgelspel van orga nist Van Putten luisterde de plechtigheid op met het Kyrie uit de Messe de la Paroisse en het preludium in D mol van Max Reger. Drs H. Eversdijk sprak het gezelschap toe en vertelde een aantal kostelijke anecdotes over zijn belevenis sen in de kerk en zijn aanvaringen met de ordehandhavers destijds. Het boek is uitgegeven door de Heemkun dige kring De Bevelanden en te koop onder andere op het gemeentearchief in Goes 50,-). Generaal, heelt zojuist uit handen van de auteur het eerste Goffau)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1996 | | pagina 14