15 katholieke Brabant naar de kerk. Aan de Markt in Tholen werd na de sloop van de oude kerk in 1900 een nieuwe katholieke kerk gebouwd naar een ontwerp van de architect P. Snel uit Hoorn. Het is het enige kerkgebouw in Noord-Zeeland dat in neo-gotische stijl is uitgevoerd. Zowel aan het exterieur als in het interieur zijn nog veel originele elementen aanwezig, zoals het houten tongewelf dat in 1911 werd voorzien van fraaie schilderingen met bijbelse voorstellingen. Ook het altaar en de preekstoel, beide in neo-gotische stijl, nemen een prominente plaats in. De rooms-katholieke kerk in Oud-Vosse- meer uit 1841 is een eenvoudige zaalkerk met rondboogvensters en een dakruiter De gereformeerde kerk (sinds 1946 Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt) aan de Haven Noordzijde in Brou wershaven boven de ingang in de zuidelijke topgevel. Aan de noordzijde is rond 1872 in een neo-classicistische architectuur de pasto rie aangebouwd; de oude pastorie werd bij de kerk getrokken. De vormgeving van het exterieur van dit kerkgebouw verschilt niet veel van die van de sobere protes tantse kerken uit de periode van na 1850. In de periode 1850-1945 werden op Schouwen-Duiveland geen katholieke kerken gesticht. MIDDEN-ZEELAND Protestantse kerkgebouwen Net als in Noord-Zeeland groeide ook in Midden-Zeeland aan het eind van de negentiende eeuw en het begin van de twintigste eeuw het aantal protestantse kerkgebouwen als gevolg van scheurin gen binnen de Hervormde Kerk. De klei nere dorpskerken die werden opgericht zijn wat hun uiterlijk betreft te vergelijken met die in Noord-Zeeland. In Midden-Zee land kwamen naast deze kleine kerkge bouwen ook grotere tot stand in een gevarieerd stijlaanbod. In de negentiende eeuw werden enkele kerken in neo-classicistische en Water staatsstijl gebouwd. De hervormde kerk in Wolphaartsdijk werd uitgevoerd in deze zogenaamde Waterstaatsstijl, een classi- cistisch-eclectische bouwtrant genoemd naar het werk van Waterstaatsingenieurs. De kerk uit 1861 werd ontworpen door de architecten H. Hana en J. Smits uit De katholieke kerk aan de Markt in Tholen Amsterdam en neemt door formaat en door ligging in een parkachtige omgeving een beeldbepalende plaats in het dorps beeld in. Zowel exterieur als interieur zijn vrijwel geheel uit de bouwtijd met classi cistische elementen als zuilen, frontons en kroonlijsten. Het forse, vrijwel geheel wit gepleisterde, eenbeukige pand heeft een fronttoren en aan de achterzijde een aangebouwde achthoekige consistorie. De ingangspartij is opgenomen in een diepe nis in de voorbouw, waarboven de toren uitrijst. In het interieur bevinden zich onder andere elf diepe vensternissen, een gestuct houten tongewelf en boven de preekstoel de zangtribune met monu mentaal orgel. De kerk van de Doopsgezinde Gemeente op de hoek van de Lange Noordstraat en de Blindenhoek in het centrum van Mid delburg is geheel opgenomen in de gevelrij en daardoor vrij onopvallend. Uit de notulen van de vergadering van dé kerkenraad van de Doopsgezinde Gemeente van 30 oktober 1888 blijkt dat met algemene stemmen werd besloten de architect K. Stoffels uit 's-Gravenhage de opdracht te geven de nieuwe kerk voor 11.340,- te bouwen. Het pand werd in het daaropvolgende jaar gebouwd in eclectisch-renaissancistische architectuur. Deze voor de periode karakteristieke bouwstijl, waarbij diverse historische stijl motieven worden toegepast, komt hier onder meer tot uitdrukking in het gebruik De hervormde kerk aan de Oostkerkeslraat in Wol phaartsdijk van natuurstenen speklagen en blokken en de toepassing van boogfriezen. Ook bij verschillende andere bouwwerken in Middelburg is deze stijl toegepast, zoals bij het nabijgelegen pand Lange Noord straat 68-70 en bij verschillende woonhui zen aan de Loskade. De kerk heeft een grotendeels origineel interieur met gepleisterde wanden, lisenen en lijsten en een zangtribune, steunend op gietijzeren zuiltjes, met het orgel. Een heel ander uiterlijk heeft de ruim 25 jaar later gebouwde gereformeerde kerk aan de Biezelingsestraat in Kapelle. De vrijstaande kerk met de zijdelings van de voorgevel geplaatste hoge, vierkante toren heeft opvallende detailleringen in bijvoorbeeld de opgebogen kroonlijst

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 19