Wapensteen Van den Brande in Kleverskerke 11 W.P. VAN DER HEIJDEN Kleverskerke Om voor sommige lezers even de gedachten te bepalen: piepklein dorp op Walcheren, bestaande uit een kerk, twee straten, dertig huizen met vierenzestig inwoners, een brievenbus en een plakke- bord. Desondanks een bloeiende kerkelij ke gemeenschap, leeftijd inwoners tussen 0 en 84 jaar en een gezonde bekommer nis om elkaar. Gelegen tussen Arnemui- den, Middelburg, Veere en Het Zilveren Schor aan het Veerse Meer. Voor het eerst vermeld in een oorkonde uit 1251: parochie van Clawarskerke. Wellicht liet ene heer Kleeward het eerste kerkje bouwen. Dit werd gewijd aan St. Georgius (sint Joris). Van dat kerkje is geen afbeelding bewaard, of Antoon van den Wijngaerde moet op zijn Panorama van Walcheren (omstreeks 1550) het vreemdsoortig poortgebouw ermee heb ben bedoeld. Dat staat getekend op de plaats waar Kleverskerke ongeveer ligt; hij neemt zelfs niet de moeite de plaats naam te vermelden. Nu is het dorp ook nooit van strategisch belang geweest, het bleef bij die dertig huizen, bewoond door een agrarisch georiënteerde bevolking van hooguit 150 tot 200 personen. De ambachtsheren Van den Brande Omstreeks 1500 omvat het grondgebied zo'n 460 ha, opgesplitst in negen ambachtsporties. De eerste portie is in handen van Lucas Hugezone Scotte. Hij voert als wapen een gouden klauw op een rood veld, de omgekeerde kleuren van het wapen van Kleverskerke. In 1567 is Middelburg eigenaar van het merendeel van de ambachtsporties en daarmee de belangrijkste ambachtsheer. De ambachtsheer is in die tijd 'kanton rechter' in zijn gebied en bestuurlijk de baas van de kerk. Hij kan verschillende rechten bezitten die hem inkomsten ver schaffen, bijvoorbeeld het jachtrecht, vis- Altiek gevel Lange Delft met wapen van Johan Pieter van den Brande (RAZ ZG Zl II 732)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 15