Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Ten geleide 2 Secretariaat: L. Louwerse, Boulevard de Ruyter 234, 4381 KH Vlissingen, telefoon 0118-414981 Postbanknummer 99692 ABN/AMRO-banknummer 46.06.76.660 Girorekening ABN/AMRO-banknummer 1068635 DAGELIJKS BESTUUR: Mr. B.J. van Putten, Meliskerke, voorzitter L. Louwerse, Vlissingen, 1e secretaris P.W. van Seters, Vlissingen. 2e secretaris M. Kievit, Middelburg, 1e penningmeester Mr. K.P.T G. Flos. Middelburg ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur: zie boven J.P. van den Ameele, Hoofdplaat P.A. Boot. Zierikzee A. Geertse, 's-Gravenpolder D. Kersten, Hoofdplaat G.J. Lepoeter, Kapelle Mevr. M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen H.M. van der Post, Zierikzee A. Traas. Baarland Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J.D. Poley, Nisse REDACTIECOMMISSIE: Mevr. dr. J.L. Kool-Blokland, Middelburg G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer. Hammarskjöldlaan 41. 4334 EM Middelburg. Tel. 0118-627908 Bulletins te verkrijgen bij: Mr. K.P.T.G. Flos. Dam 73. Middelburg, telefoon 0118-637488 (kantooruren) ISBN: 1381-7116 Ten geleide pag. 2 B.A. Heezen-Stoll Nieuwe gegevens over het grafmonument van Pieter Mogge te Dreischor (ill. Stichting Oude Hollandse Kerken; Rijksarchief in Zeeland, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata; Rijksdienst voor de Monumenten zorg te Zeist; Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland; Koninklijke Bibliotheek Den Haag; C.E. Zonnevylle- Heymng) pag. 3 Joop van Loo Romantic Recital pag. 10 W.P. van der Heijden Wapensteen Van den Brande in Kleverskerke (ill. Zeeuws Documentatiecentrum te Middelburg; Rijks archief in Zeeland, Zeeuws Genootschap. Zelandia lllustrata; Ruben Oreel) pag. 11 Drs. B.J. Sens Kerken in Zeeland 1850-1945. Een overzicht in vogel vlucht pag. 14 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen: het gotische kerkvenster pag. 19 Foto frontpagina: Het grafmonument van Pieter Mogge in de N.H. kerk te Dreischor (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) Statuten Op 4 december 1996 werd de acte van oprichting van de (derde) dochterstichting Nieuwe Kerk Zierikzee gepasseerd. Plaatselijk Reglement In de Algemeen Bestuursvergadering van 30 september 1996 werd een nieuw Plaatselijk Reglement voor de (drie) dochterstichtingen goedgekeurd, regelende de taken en bevoegdheden van de besturen van de Plaatselijke Commissies. Bestuur Als lid van het Dagelijks Bestuur hebben bedankt de heer ir. K.J. Kuiken, voorzitter; de heer M.P. de Bruin, jarenlang hoofdredacteur van ons bulletin; en met ingang van 1 januari jl. de heer I.D. Toussaint, 2e penningmeester. Van de beide eerstgenoemde leden werd in de vergadering van 30 september 1996 afscheid genomen. Als lid van het Algemeen Bestuur namens de Plaatselijke Commissie Baarland is om gezondheidsredenen teruggetreden de heer Jac. Huissen. Allen zijn wij veel dank verschuldigd voor hun inzet in het belang van de stichting. Prettig voor hem, jammer voor onze stichting, zal van de op 30 september II. benoemde voorzitter, de heer mr. B.J. van Putten, in de Algemeen Bestuursvergadering van 14 april a.s. weer afscheid genomen moeten worden in verband met zijn benoeming als burge meester van de gemeente Putten. Met een felicitatie voor laatstgenoemde worden allen met echtgenotes/familie ook van deze plaats een goede tijd toegewenst. In de ontstane vacatures is nog niet voorzien. Ten slotte zij vermeld dat als tweede afgevaardigde namens de Plaatselijke Commissie Hoofdplaat in het Algemeen Bestuur de heer D. Kersten is benoemd. Kerk Zierikzee Voor het aanbrengen van ladderhaken ten behoeve van de inspectie en reparatie van de dakvlakken is rijkssubsidie verleend. Binnenkort zullen deze haken worden aangebracht. Kerk Baarland Hoewel de eigen inbreng van onze stichting in de restauratiekosten van de kerk, mede dank zij belangrijke financiële toezeggingen uit fondsen, waaronder het Prins Bernhard Fonds 50.000,-) toereikend is een opdracht tot uitvoering te kunnen verstrekken, weer houdt het bestuur zich hiervan tot op heden, omdat de door het Rijk aan de gemeente Borsele beschikbaar gestelde gelden ontoereikend zijn en bovendien de provincie Zeeland nog geen enkele toezegging heeft gedaan. Van laatstgenoemde instantie komt waarschijn lijk slechts een zeer beperkt gedeelte van het aanvankelijk verwachte bedrag beschikbaar, hetgeen zeer teleurstellend zou zijn. Als gevolg hiervan is besloten stappen te ondernemen de restauratie in twee fasen te doen uitvoeren, waarvan de eerste fase vóór 1 april in uitvoering moet zijn genomen. Hiermede wordt bereikt dat na gereedkoming van deze fase aansluitend de (onderbroken eerste fase van de) orgelrestauratie wederom ter hand kan worden genomen. Na voltooi ing hiervan kan de kerk in de eerste helft van 1998 dan weer functioneel zijn. Kerk Hoofdplaat Voor onderhoud en restauratie der kerk werden bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, respectievelijk de gemeente Oostburg subsidies aangevraagd. Hopelijk kan met ingang van 1997 een tienjaren-onderhoudsplan in uitvoering worden genomen. Restaura tie zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten, daar de gemeente Oostburg voorlopig geen middelen beschikbaar heeft. Schenking Architect ir. J.D. Poley is nauw betrokken geweest bij de oprichting van onze stichting en fungeerde jarenlang als adviseur bij restauraties van de in ons bezit zijnde kerken. Ter gelegenheid van zijn afscheid van het architectenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft op 22 november II. werd dan ook op zijn verzoek een rekening geopend, teneinde de genodigden in de gelegenheid te stellen als afscheidscadeau een schenking te doen ten behoeve van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. In ruime mate is hieraan gevolg gege ven. Dat moet hem voldoening schenken, omdat hieruit waardering spreekt voor zijn werk en persoonlijke benadering van relaties. Maar ook het bestuur van de stichting is zeer ingenomen een bedrag van ruim 8.300,- te hebben mogen ontvangen. Wij zijn de heer Poley zeer erkentelijk voor zijn geste en wensen hem met echtgenote nog vele goede en gezonde jaren toe. Overigens blijft hij de in voorbereiding/uitvoering zijnde werken van ons nog begeleiden. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 6