14 Nieuwbouwplan uit 1842 voor een kerk op dezelfde plaats aan de Blauwe Dijk (ARA, R.K. Eredienst, no. 543) icckcrnugcn J. i 1 4 1 "i <23 'f i y J' 'T H - M l-r r-~> I i j Ontwerp voor een te bouwen toren, kerkgebouw en sacristie op een aan beide zijden ingesloten terrein aan de Lange Delft voor de rooms-katholieke gemeente te Middelburg door de opzichter bij Rijkswaterstaat in Zeeland J. Bourdrez, Middelburg 23 augustus 1843 (ARA, R.K. Eredienst 1815-1870, no. 559) Dit plan is dus niet doorgegaan. Dromen als van de Koorkerk en een kerk op de plaats van de Sint-Pieterskerk zijn dus dromen gebleven.12 De Sint-Barbarakapel als rooms-katholiek kerkgebouw In 1798 werd een begin gemaakt met de verdeling van de tot dan toe publieke kerkgebouwen volgens het gelijkheidsbe ginsel. Het zal de rooms-katholieken in Middelburg spoedig duidelijk zijn gewor den dat zij hun verwachtingen niet te hoog moesten spannen. Gehoopt werd op de Koorkerk, maar het kwam er uitein delijk op neer dat zij in 1798 de kapel ver wierven die eens behoorde bij het middel eeuwse Gasthuis en die was gewijd aan Sint Barbara.13 Deze Sint-Barbarakapel is een vrij rijzige, enigszins onregelmatig gevormde, lang werpige, eenbeukige kapel met een smal lere driezijdig gesloten koorpartij. Aan de voet is de muur voorzien van blindnissen, waarboven spitsboog vensters. Bij het latere gebruik was er een scheidingsmuur opgetrokken tussen het schip en het koor. Hoe de situatie in dit opzicht geweest is, is nadat de kapel aan de rooms-katholie ken was toegewezen, en voor zover ik kan nagaan, niet bekend. Aannemelijk is dat in die tijd het hoofdaltaar zich in de koornis heeft bevonden met op de schei ding van koor en schip een communie bank. Hierover is niets bekend, evenmin als over de verdere uitmonstering. In een onlangs verschenen boekje over de Gasthuiskerk wordt abusievelijk gesuggereerd dat de katholieken na de aankoop van de kapel hun schuilkerk aan de Blauwe Dijk hebben verlaten.14 Beide gebouwen werden naast elkaar gebruikt. Overigens zal het de katholieken zeker voldoening hebben gegeven over een gebouw uit de middeleeuwen de beschik king te krijgen. Er waren echter ook nade len: de kerk was ingebouwd, onzichtbaar aan de straat (Lange Delft), zodat de nieuwe positie van gelijkheid van de rooms-katholieken met de protestanten niet tot uitdrukking kwam. Verder was het aantal zitplaatsen beperkt. Ook verkeerde het gebouw in slechte toestand, zodat er het nodige geld moest worden gespen deerd, terwijl de gemeente niet bijzonder goed bij kas was. Een en ander wordt verduidelijkt door de stukken uit 1841Dan wordt ook gehan deld over bouwvalligheid van de kapel en het feit dat zij al jarenlang buiten gebruik is.15 De geschiedenis leert dat er geen pogin gen zijn ondernomen de Barbarakapel afdoend te herstellen en eventueel uit te breiden om haar te maken tot een repre sentatief kerkgebouw, hoewel de gemeente naar onze begrippen sier had kunnen maken met die middeleeuwse kapel, die toch een prachtig oud gebouw-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 14