15 tje opleverde met een aanmerkelijke sta tus. Het komt er op neer dat de Blauwe Dijk als plaats en het kerkje daar als gebouw geaccepteerd zijn totdat men geslaagd zou zijn in betere voorzieningen. Een kans op iets beters leek zich voor te doen toen een terrein aangeboden werd aan de Lange Delft, ditmaal niet achter de rooilijn, zoals de Sint Barbara, maar op een beter 'standpunt': aan de straat, en diep genoeg voor een nieuw te bouwen kerk die geheel in de behoefte zou voor zien. Toen het nieuwe kerkgebouw, waar over dit artikel handelt, gereed gekomen was, is de Gasthuiskapel verkocht aan de Afgescheidenen. Ontwerp voor een kerk aan de Lange Delft Het betrof een perceel aan de Lange Delft op een aan beide zijden ingesloten terrein tussen H13 en H15, tot dan in gebruik voor de zogenaamde Handels sociëteit, en te koop aangeboden voor 7.000,-. Het werd door deskundigen als zeer geschikt aangemerkt. Verkoper Ellens Bruis zou voor zijn rekening en risi co het bestaande gebouw afbreken. Een pastorie hoefde niet gebouwd te worden want er zou een geschikt huis bij of in de buurt verkrijgbaar zijn voor minder geld dan het bouwen van een nieuwe zou kos ten. Eerste ontwerp. Volgens de bronnen is een plan en begroting voor de nieuwe kerkbouw gemaakt door een bevoegd deskundige uit Middelburg.16 Deze expert is ons onbekend gebleven. Van dit voor ontwerp is alleen de kostenbegroting bewaard gebleven. Uit het bestek blijkt dat er bijvoorbeeld gedacht is aan een bepleisterd voorfront, kroonlijst en fronton in hout, voorts een vierkant overgangsge deelte boven het fronton met daarop een in hout uit te voeren toren. Ook zouden er ijzeren glasramen gemaakt worden en een blauwstenen vloer aangebracht. Er zouden nieuwe banken getimmerd wor den maar de oude preekstoel zou meeko men. Het gebouw was gedacht met een voorpleintje. De burgemeester van Mid delburg maakte echter bezwaren voor de vergunning tot afbraak van het bestaande pand wanneer er vóór de nieuwe kerk een open plein zou komen. Hij verlangde dat het op te trekken gebouw in de rooi ing van de overige huizen zou worden geplaatst. Dit 'primitieve' plan met de aan leg van een open plein voor het kerkge bouw is dan ook niet doorgegaan.'7 Hier door heeft de zaak vertraging ondergaan. Tweede ontwerp. Een tweede plan, gesigneerd door J. Bourdrez'8 op 23 augustus 1843, inclusief bestek en kos tenraming, is wel bewaard gebleven. De tekeningen geven te zien dat er een voor front zal worden gebouwd en een toren, waaronder een open portaal en aan weerszijden bergplaatsen. Bovendien zou het een kerkgebouw worden met vestibu le, biechtkamers en gaanderijen, alsook een sacristie achter de kerkruimte. In de stukken bij het bestek behorende treffen wij onder meer de volgende details aan. De kapitelen, basementen en pilas ters zouden van natuursteen gemaakt worden. Het frontispice en de lijsten van de voorgevel van grenenhout, de toren in grenen- en dennenhout. De kap over de kerk, ook over de sacristie en het afdak over de vestibule eveneens in grenen- en dennenhout. Er zouden afdaken van de lokalen naast het open portaal gemaakt worden, dus over de bergruimten aan weerszijden van dit open portaal. Wij zien posten voor twee ronde ramen in de vestibule en een gesmeed ijzeren raam in de voormuur van de kerk. Voorts voor een blauwstenen vloer in het open por taal, in de vestibule en in de kerk zelf tot aan de communiebank en het portaal van de sacristie. Het voorfront en het open portaal zouden bepleisterd worden met 'Romeinse' cement.'9 De plafonds en de bekoepelingen zouden gestucadoord wor den. Evenals in het eerdere ontwerp is een post voor het timmeren van banken opgenomen. Bij een goede uitvoering van het werk zal de nieuwe kerk, inclusief de gaanderijen, ruimte bieden aan ongeveer 1.600 perso nen. De kosten voor de bouw zouden onge veer 52.000,- bedragen 45.000,- plus 7000 aankoop grond). De gouver neur van Zeeland, Van Vredenburg, advi seerde koning Willem II het plan te aan vaarden gezien de meer 'doelmatige' lig ging van de kerk en omdat de verstrekte en toegezegde giften zijn gedaan onder voorwaarde dat op deze plek de kerk zou worden gebouwd. Het bedrag van de 'opofferingen' zou in dit geval tot onge veer 34.000 klimmen, hetgeen een verbazende som genoemd mag worden voor een zo weinig vermogende gemeen te. Ontwerp niet gunstig ontvangen. Het ontworpen plan bood wel enige 'onregel matigheden', zo werd gezegd. Die had den kunnen worden vermeden indien ten eerste de eigenaar van het buurpand een inspringende hoek op het aangekochte terrein had willen afstaan en ten tweede als de burgemeester aan de vergunning tot afbraak van het bestaande pand de voorwaarde had verbonden die hierboven ter sprake werd gebracht: geen voorplein vóór de kerk, hoewel de wenselijkheid daarvan herhaaldelijk van kerkelijke zijde naar voren was gebracht. Niet alleen de Aartspriester zou gaarne een plein vóór de kerk zien, de minister was het daar mee eens. Alleen van stadswege werd er bezwaar gemaakt, althans wanneer het een kerk betrof in de straatwand. Bij het Lange Delft-ontwerp komt het erop neer dat een soort compromis is nage streefd: aan de straatzijde is een soort bouw gedacht, door een toren bekroond, die in feite een combinatie te zien geeft van een door een hekwerk van de straat afgezonderd open portaal, gevolgd door een vrij omvangrijke vestibule, ongeveer eenvijfde van de totale diepte. Een erg mooie oplossing was het niet. Waarom zou men als gevolg van een 'burgerlijke' conditie genoodzaakt zijn tot afzondering van de toren van de kerk, zo vroeg de Aartspriester zich af. Hierdoor verliest men niet alleen nutteloos grond, maar worden de kosten verzwaard en bovendien vermindert hierdoor de hecht heid van de bouw. Het aanzicht van de ontworpen kerk is niet fraai. Het 'klassieke' portiek aan de straat - van een vrij voorterrein is dus van kerkelijke zijde afgezien - bestaat uit een poortgebouw, bekroond met een drie hoekig fronton, waarboven een slanke toren uitrijst. De vormgeving van dit 'tem peltje' aan de straat met zijn twee soorten pilasters is onbeholpen, zoals ook de uit loop ervan in de toren, die veel minder organisch en vloeiend is dan wij bij het latere project te zien zullen krijgen. Er wordt ook vreemd met de ruimte omgesprongen, te meer omdat de kerk ruimte nog weer eens een omvangrijke entree heeft onder een orgelgalerij voor dat wij het eigenlijke kerkschip betreden. De zijwanden van het schip zijn opge bouwd uit een plint, waarop Ionische pilastertjes, die een zwaar hoofdgestel dragen. In de kap zijn ovale lichten uitge spaard. De aansluiting op de koornis is niet bijster gelukkig. Al met al geven de tekeningen geen gunstige indruk van de capaciteiten van de ontwerper. Het hoeft ons dan ook niet te verbazen dat er van verschillende kanten kritiek is gekomen. Architect Th. Molkenboer (1796-1863) kreeg opdracht het ontwerp met de bijbe horende stukken te beoordelen en ver slag uit te brengen aan de Aartspriester, de heer Kervel. Molkenboer20 leverde een bouwkundig/stilistisch commentaar op het plan inzake de bouw aan de Lange Delft: het hele plan laat veel te wensen over.2' Een van de hoofdpunten uit zijn commen taar betreft de ramen in het gebouw. Hij

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 15