18 Interieur van de kerk nadat er in 1910 en volgende jaren geld beschikbaar was gekomen voor een waardige verfraaiing. De oude aankleding uit de begintijd werd volledig vervangen, behalve de achttiende-eeuwse voorwerpen voor het opdra gen van het misoffer met enkele zeventiende-eeuwse misgewaden (RAZ, ZG Prentbriefkaartencollectie) verschaft, zijn wij redelijk op de hoogte van het interieur uit de begintijd van het nieuwe kerkgebouw.23 Op de ontwerp tekening is wel het hoofdaltaar afgebeeld, maar de zijaltaren die we op latere afbeeldingen zien, zijn er niet op te vin den. Het is begrijpelijk dat de financiën na de stichting vrijwel uitgeput waren en dat het inwendige van het gebouw er in het begin dan ook kaal en armoedig uitzag. Het oude, aan de Heilige Familie gewijde altaar stond tegenover de preekstoel tegen de muur van de Lombardstraat (in 1912 is dat overgebracht naar het nieuw gebouwde kerkje in Veere). De zoge naamde tuin was tevoren een staalkaart van alle mogelijke modellen van kerkstoe- len. De banken waren eigenlijk voor nie mand uit te houden om enige tijd te knie len. In 1906 blijkt het interieur eenvoudig gepolychromeerd te zijn. In 1910 en vol gende jaren is het interieur onderhanden genomen. De muren waren blijven bestaan, maar verder ook niets. Het oude altaar, de oude preekstoel, in één woord alles is op kunstzinnige wijze vernieuwd. De zijaltaren zijn al genoemd. Uit latere interieurbeelden blijkt dat de kerk was volgezet met banken: twee grote blokken in het midden en twee klei nere tegen de zijmuren, met in de as een van de zijaltaren. Op de flank een heili genbeeld. Ook waren volgens de 'Voorlo pige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst' uit 1922 daar nog aanwezig een aantal achttiende- eeuwse voorwerpen op het altaar voor het opdragen van het misoffer en enkele zeventiende-eeuwse misgewaden. Zij waren de enige herinnering aan de dagen van weleer. De kroon op het werk is gezet in 1931 toen de wonderbare beeltenis van Maria, na eeuwen van 'ballingschap', door de goede zorg van pastoor Brügemann, een waardige plaats in zijn kerk kreeg. Korte tijd later zou het kerkgebouw in vlammen opgaan, waarbij al het hout werk, uiteraard ook de toren, vernietigd werd, maar het Mariabeeld gered werd. Er is wel een nieuwe kerk in de omgeving gebouwd, maar niet aan de Lange Noord straat. Het nieuwe gebouw kreeg een voorterrein! Kopiëring van het gebouw uit 1846 is in geen enkel opzicht nage streefd. Noten 1De onderneming aan de Lange Noordstraat stond niet op zichzelf. Een indruk van de grote bouwacti viteit inzake Zeeuwse kerken en pastorieën geeft de Middelburgse Courant. Wij beperken ons uiter aard tot de jaren die ook voor Middelburg interes sant zijn, dus van 1840 tot 1845. Rooms-katholieke gemeente IJzendijke: nieuw kerkgebouw, kolommen in Griekse stijl, eerste steen in 1840, 27 mei 1841 ingewijd. Rooms-katholieke gemeente Oud Vossemeer: stichting nieuwe kerk in verband met uitbreiding van de bevolking; kerkten vroeger in Nieuw Vosse meer, aanbesteding 3 juli 1841Enige veranderin gen aan het dak, aanbesteed 1844. Rooms-katholieke kerk te Sluis: albreken van de oude kerk en weer opbouwen der oude kerk, aanbesteding 1840. Rooms-katholieke gemeente Westdorpe: kerk en pastorie. Bouwen van een nieuwe voorgevel en toren en nieuwe sacristie en herstel van de kerk; hoger optrekken en inrichten tot kamers van het voorste deel der bovenverdieping der pastorie. Bestek en tekening 1841 Rooms-katholieke kerk te Zierikzee: verbeteren van het front en het veranderen der portalen, aan besteed in 1842, voor eigen rekening. Het ging daarbij om een aanzienlijke verbetering en ver fraaiing aan de voorgevel der kerk. Rooms-katholieke gemeente Middelburg: in het jaarverslag van Gedeputeerde Staten staat een aanzoek om hulp van de hoge regering in 1842; aanbesteding nieuw kerkgebouw c.a. Lange Noordstraat 1844.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 18