Ten geleide 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: L. Louwerse, Boulevard de Ruyter 234, 4381 KH Vlissingen, telefoon 0118-414981 Postbanknummer 99692 ABN/AMRO-banknummer 46.06.76.660 Girorekening ABN/AMRO-banknummer 1068635 DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Koudekerke, voorzitster L. Louwerse, Vlissingen, 1e secretaris P.W. van Seters, Vlissingen, 2e secretaris M. Kievit, Middelburg, 1e penningmeester Mevr. drs. E. van Drie-Mol, Ovezande, 2e penningmeester Mr. K.P.T G. Flos, Middelburg ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur: zie boven J.P. van den Ameele, Hoofdplaat P.A. Boot, Zierikzee A. Geertse, 's-Gravenpolder C. Hoogerheide, Baarland J.W. de Jonge, Renesse D. Kersten, Hoofdplaat G.J. Lepoeter. Kapelle Mevr. M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen H.M. van der Post, Zierikzee A. Traas, Baarland Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J.D. Poley, Nisse REDACTIECOMMISSIE. Mevr. dr. J.L. Kool-Blokland, Middelburg G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöldlaan 41, 4334 EM Middelburg. Tel. 0118-627908 Bulletins te verkrijgen bij: Mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73. Middelburg, telefoon 0118-637488 (kantooruren) ISBN: 1381-7116 Inhoud Ten geleide pag. 2 G.J. Lepoeter Begraven in en om de kerk. 1Beschilderde grafkelders te Aardenburg (ill. T. Lepoeter-Boes, Zeeuws Documen tatiecentrum te Middelburg) pag. 3 G.C. de Bruijn Oostkerk feestelijk heropend pag. 9 Ir. G. Sophia van Holthe tot Echten Een opvallend gebouw in het vooroorlogse Middelburg. Een waterstaatskerk uit 1846 (ill. Rijksarchief in Zee land, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata; Alge meen Rijksarchief te Den Haag; Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist) pag. 10 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen: het gotische kerkvenster 2 pag. 20 Foto frontpagina: Beschilderde grafkelder te Aardenburg (foto T. Lepoe- ter-Boes) Bestuur Het dagelijks bestuur is weer tot (het oorspronkelijke aantal van) zes leden uitgebreid en wel met de dames A.C. de Bruijn en drs. E. van Drie-Mol, respectievelijk als voorzitster en 2e penningmeesteresse. Eerstgenoemde heeft als burgemeester van Veere een uitgebrei de bestuurlijke ervaring, laatstgenoemde is deskundig op financieel gebied. In het algemeen bestuur werden benoemd de heren J.W. de Jonge en C. Hoogerheide. De heer De Jonge treedt als statutair vertegenwoordiger van de Provinciale Kerkvoogdij Commissie in de plaats van drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, die overigens op persoonlijke titel bestuurslid blijft. De heer Hoogerheide vertegenwoordigt de Plaatselijke Commissie Baarland. Kerk Zierikzee Op het dak werden inmiddels de ladderhaken aangebracht. Deze zijn vereist voor inspec tie en onderhoud van de dakvlakken. Kerk Baarland Op 31 maart jl. kon met de eerste fase van de dakrestauratie worden aangevangen. Hoe wel de financiële toestand voor de totale restauratie nog steeds zorgen baart, besloot het bestuur desondanks ook opdracht te moeten geven voor de uitvoering van de tweede fase, teneinde de restauratiekosten zoveel mogelijk te beperken. Inmiddels is de restauratie in volle gang en overduidelijk blijkt hoe ernstig de houtaantas ting is. Orgel Baarland Nu het kerkgewelf openligt, heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) aanwij zingen kunnen verstrekken voor het aanbrengen van een door deze dienst aanbevolen beschermlaag boven het orgel, teneinde dit te kunnen vrijwaren tegen mogelijke lekkages. Voor deze beschermlaag is een aparte subsidiepot beschikbaar. Over prijsbepaling, subsidieverstrekking en uitvoering moet op korte termijn een beslissing worden genomen. Kerk Hoofdplaat Het subsidieverzoek voor het 10-jaren onderhoudsplan is door de RDMZ afgewezen. Op grond van een wijziging van het Besluit rijkssubsidiëring onderhoud monumenten (Brom) moet een nieuw verzoek worden ingediend. De nieuwe rijksregeling is minder gunstig, zodat een hogere 'eigen bijdrage' van de Stichting noodzakelijk is! De beschikking voor restauratie werd - voor toren en kerk afzonderlijk - door RDMZ ver strekt, zij het met enkele beperkingen. Over de benodigde subsidiegelden moet door de burgerlijke gemeente nog worden beslist. Gift Het bestuur is zeer verheugd met een gift van een onzer donatrices ten behoeve van de restauratie van de kerk in Baarland. Gezien de nog precaire financiële situatie bij deze restauratie is deze gift zeer welkom. Het bestuur hoopt dan ook op navolging van deze geste. Het bestuur Erratum In het Bulletin nr. 38 (april 1997) is een storende fout geslopen. Boven het artikel 'Romantic Recital' is ten onrechte B.A. Heezen-Stoll als auteur genoemd in plaats van Joop van Loo. Onze oprechte excuses hiervoor.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 2