Oostkerk feestelijk heropend 9 G.C. DE BRUIJN Eenentwintig maanden had het geduurd, het kerkvolk had zich verzameld in de Concert- en Gehoorzaal, maar toen was het zover. Op 30 mei jl. verrichtte mr. Pieter van Vollenhoven de openingshan deling van de gerestaureerde Oostkerk te Middelburg. In het Bulletin nr. 36 van april 1996 schre ven we al uitgebreid over de gevolgen van de inspanningen der larven van de bonte knaagkever voor het koepelgewelf van het majestueuze gebouw. Ook de aanpak van de restauratie en de financie ring kwamen daarbij ruimschoots aan de orde. Op deze plaats past het de vele lezers van dit Bulletin, die reageerden op de oproep tot steun aan de actie, dank te zeggen voor hun bijdragen. Was het optimistische doel bij de start van de actie in juni 1995 een half miljoen gulden bijeen te brengen, nog voor het jaar beëindigd was, kon 550.000,- wor den genoteerd op de bankrekening: 250.000- aan giften en drie ton aan renteloze of laagrentende leningen. Daar mee was niet alleen de voorfinanciering veilig gesteld, maar konden ook de tegen vallers a 300.000,- worden opgevan gen, mede mogelijk gemaakt door de meevallende rente. Inmiddels is een nieuwe tegenslag bekend geworden. Het leien dak moet vernieuwd worden, daar degeneratie van de oude leien capilaire vochtvorming ver oorzaakt, die het onderliggende houtwerk aantast. Kosten: 630.000,-. De uitvoe ring is een urgente aangelegenheid, wil het zojuist afgeronde restauratie- en schil derwerk beklijven. Een kerkvoogdij van zo'n monument heeft ook nimmer rust! De restauratie Op het eerder beschreven restauratieplan valt thans nog het nodige aan te vullen. De lantaarn op de koepel was pas goed te bezien toen de steigers tot in de nok stonden. De situatie aldaar bleek alarme rend slecht. Lekkages hadden houtrot doen ontstaan en ook de bonte knaag kever bleek aldaar actief te zijn. De gron dige aanpak die er nodig bleek, was de grootste veroorzaker van de drie ton die bovenop de geraamde restauratiekosten van 2.900.000,- kwamen. Daarnaast bleek - na verwijdering van oude verflagen - dat er ooit heel wat meer bladgoud was gebruikt dan tot de aanpak was gedacht. Wie nu de lantaarn inkijkt, wordt een schitterend verguld rozet gewaar in de nok, maar ook een achttal kleinere rozetten op de rand van de koepel. De engelenkopjes op de koe- pelribben zijn nu ook van bladgoud voor zien, zodat de toch al majestueuze licht inval verrijkt wordt met de schittering van vele ornamenten. Die aanpak had tot gevolg dat ook de overige verflagen niet aan een behandeling ontkwamen. Geko zen is voor een benadering van de oor spronkelijke kleuren. Vastgesteld kan wor den dat de onderhoudsbeurten in vroeger tijden kennelijk te lijden hebben gehad onder geldgebrek. Waar hebben we dat eerder gehoord! Hoe het ook zij, in de 350 jaar die sinds het begin van de bouw zijn gepasseerd, zal de kerk er nimmer zo fraai hebben uitgezien als thans, wanneer we er ook rekening mee houden dat het orgel eerst rond 1780 is gebouwd. Wat bezoekers zeker zal opvallen, is de ingangspartij aan de binnenzijde. Daar zijn de elf wapenschilden van hun - uit de Franse tijd daterende - witlaag ontdaan. We schreven daar al over in het eerder genoemde Bulletin. De wapens kunnen gezien worden als de logo's van sponsors uit de Gouden Eeuw. Dat paste uiteraard minder bij de waarden van de Franse Revolutie (égalité). De sponsor van de huidige wapenrestauratie - het VSB- fonds - viel heel wat uit te leggen toen wij als voorwaarde stelden dat hun logo ook in het gevelvlak moest worden aange bracht. Het resultaat is een schitterend gevelvlak met opnieuw vergulde wetsta- fels en bijbelteksten, temidden van de elf wapenschilden, met bescheiden terzijde het VSB-logo. Heeft de bonte knaagkever in de toe komst weer een kans? Als het goed is niet. De bijna 110.000 gaten, die in de balken zijn geboord, zijn voorzien van nippels die het mogelijk maken periodiek - minimaal eens per tien jaar - het hout vol te persen met gif. Een restauratie der halve met een dubbele toekomstwaarde. Feestelijke heropening Het lag voor de hand de voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds te verzoe ken de opening van de Oostkerk op zich te nemen. De heer Van Vollenhoven bleek daartoe bereid en op 30 mei was het zover. Het is maar goed dat je eerst achteraf beseft wat voor protocollaire en veiligheidsgevolgen zo'n verzoek met zich meebrengt. De heer Van Vollenhoven greep de gelegenheid aan om de situatie in het restauratiebeleid te schetsen, als mede de rol van zijn fonds daarin. Tussen het gesproken woord door werd het orgel bespeeld door de scheidende organist, Freek de Keizer (hij blijft tweede organist) en zijn opvolger, de bekende Bram Beek man. Saskia Gerritsen zong enige liede ren. Muziek en akoestiek verleidden de heer Van Vollenhoven ertoe te suggere ren eens met zijn 'gevleugelde vrienden' (wie Pim Jacobs vervangt, zei hij er niet bij) een optreden te verzorgen. De kerk voogdij had daar wel oren naar. De feitelijke openingshandeling bestond uit het plaatsen van de koepel in het stadsprofiel van Middelburg. Hel logo van de actie was immers gericht op het behoud van dat profiel. Met de plaatsing was de actie symbolisch afgerond en de restauratie voltooid. Voorzitter van de centrale kerkvoogdij, Dick Hazelaar, droeg vervolgens het gebouw over aan de kerkvoogdij van de Oostkerk. Een wandeling door de oude stad naar de abdij, waar de Commissaris der Koningin een receptie aanbood, besloot het pro gramma. Gedurende de twee volgende zaterdagen stond de kerk open voor rondleiding en beklimming van de kerk. Gratis, wel te verstaan. De burgerij kon inspecteren of

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 9