■mm m L m5 i i t 12 -■ - '■-?& j - i- !i i Het kerkje zoals het er nu bijstaat. Het vervangen van de luiken en deuren is in dit land niet zo kostbaar. goed rond te schrijven.' Hoewel hij zelf geen Zeeuw was, hield hij ervan met deze uitdrukking niet alleen zijn eigen rondborstigheid te schetsen, maar ook anderen naar zijn hand te zetten. De bewindhebbers gaven dan ook toe stemming om het kerkje te bouwen. Het werd voorzien van een fraai torentje, zoals op de oude afbeelding te zien is. Een Zeeuws kerkje dus, waarin naast een grote ruimte in het midden waarin de diensten werden gehouden nog twee ver trekken waren. In een ervan werd verga derd door de Raden van Justitie en Politie en het andere diende als consistoriekamer. De grafzerk van Michael Roth. Storm ergert zich na enige jaren aan de regens die de kerkdienst soms verstoren. Hij verzoekt de bewindhebbers in een brief om toestemming glas in de raam openingen aan te brengen. Zijn verzoek luidt als volgt: 'Hebbe de vryheyt geno men enige glaese ruyten op de petitie te zetten voor de kerk en voor myn huys wyl het seer ongemakkelyk is dat men met de minste regen de houte vensters toe moet doen en dat men dan volkomen in het donker moet sitten tot den regen over is.' Nog weer later, in 1753, is de gemeente zo talrijk dat er stoelen uit zijn huis moe ten worden gehaald om alle kerkgangers een zitplaats te kunnen geven. Stuur ons '5 a 6 douzijn gemeene stoelen', zo schrijft hij dan naar Middelburg, en hij ver volgt: 'De gemeente is soo groot dat het my ondoenlyk valt deselve van stoelen te besorgen en op de Kerkdagen altoos sonder eenige stoel in myn huys blijve, dat seer lastig en kostbaer voor mij is.' Een Engelse kolonie Ook werd er in de kerk begraven. Nu, op het einde van de twintigste eeuw, treffen we in de vloer nog een drietal grafzerken aan waarvan de opschriften goed lees baar zijn. Een ervan luidt: 'De Gedachte nis der Regtvaerdigen Sal tot Zeegenin- gen Syn. Hier Legt Begraven Michael Roth. Geboren In Neurenberg Op Den 18 February 1732. Overleden in Rio Esse- quebo Op Den 15 November 1770. In Syne Leven Geweest Chirurgyn In Dienst Der Edele Geoctroyeerde West Indische Compagnie Ter Caamer Zeeland.' Nog altijd wordt het kerkje als zodanig gebruikt. Goed zichtbaar zijn de dikke muren. Ook Storm van 's Gravesande werd in het kerkje begraven, maar zijn grafzerk is ver dwenen. De bel die ooit in het torentje hing, is bewaard en hangt in de kerk. Na de Nederlandse - liever gezegd de Zeeuwse - kolonisatieperiode ging de kolonie Essequibo omstreeks 1800 over in Engelse handen. Dit betekende echter niet dat de Nederlanders uit de kolonie verdwenen. Vele jaren was er nog een goede samenwerking tussen de Holland se en Schotse of Presbyteriaanse kerk. In 1830 werd de gemeente van de Neder lands-hervormde kerk op Forteiland op verzoek van de consistorie onder de hoede geplaatst van de predikant James Struthers. Ook daarna waren nog Hol landse predikanten op het eiland werk zaam. Ook in latere jaren namen de Presbyteri aanse predikanten bij vacature en ziekte herhaaldelijk de dienst waar en als de Schotse kerk in staat was geweest om voor een Hollandse predikant te zorgen, dan zou ongetwijfeld het oude stenen kerkgebouw, toen de hervormde kerk ophield te bestaan, naar de kerk van Schotland zijn overgegaan. Deze had echter noch de middelen noch voldoende predikanten. De bisschop van Brits Guya na had echter het onderhoud van het gebouw op zich genomen en een inwo nend predikant gevonden voor wie hij de helft van zijn inkomsten betaalde. Ten slotte werd het gebouw aan de Anglicaan se kerk overgedragen, die er vele jaren eigenaar van bleef.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1998 | | pagina 12