15 een dichtgemetseld boograam en op de vloerhoogte daaronder een nis te voor schijn. Het raam is aangegeven in het stucwerk, terwijl de nis is vrijgemaakt en gestuct. Voor de toren werd - op verzoek van de gemeenteraad - het carillon en het bijbe horende mechaniek verwijderd en gerevi seerd door de firma Eijsbouts. Tevens werden de eerste en tweede houten omgangen van de toren geheel ver nieuwd. Het werk werd openbaar aanbesteed. Er schreven vier aannemers in. Aannemer Huurman was de laagste inschrijver, zo dat het werk aan deze werd opgedragen. Er werden eens per maand bouwverga- deringen gehouden onder leiding van de directie. De samenstelling van de vergadering luidde als volgt: ir. J. Poley, voorzitter; de heer Kruys Voorberge en de heer Luteijn namens het architectenbureau; de heer Van der Salm, directeur van aanne mersbedrijf Huurman, terwijl de heer Oudesluis de dagelijkse leiding uitoefen de. De gemeente Vlissingen werd verte genwoordigd door de heer Afman, terwijl het dagelijks toezicht werd uitgeoefend door de heer De Looff en de kerkvoogdij vertegenwoordigd werd door de heren Anemaet, Reijerse, Wortman en Smit en namens de exploitatiecommissie de heer De Bruine. Bouwkundig adviseur voor de kerkvoogdij was ir. Sinke, restauratie architect. Deze samenstelling werkte bij zonder goed omdat de communicatie naar alle kerkelijke instanties die bij het project betrokken waren optimaal functio neerde daar ieder van de kerkvoogden een bepaald vakgebied bestreek. De kwaliteit van het door Huurman uitge voerde werk was uitstekend en tot volle tevredenheid van de directie en de opdrachtgevers. De herinrichting Op het verzoek van de kerkvoogdij om de werkzaamheden in gang te zetten en te coördineren werd positief door de beoogd voorzitter van de commissie gereageerd, onder voorwaarde dat er een taak- en bevoegdhedenomschrijving werd opge steld. Hiervoor heeft de kerkvoogdij de volgen de opstelling gemaakt: 'Het college van kerkvoogden van de hervormde gemeen te Vlissingen heeft, tot behoud van de Sint Jacobskerk als kerkgebouw voor de kerkelijke gemeente, zich ten doel gesteld het kerkgebouw tevens een ruimere bestemming te geven voor culturele doel einden, om zodoende de financiële lasten voor de kerkelijke gemeente te verlichten. Concert in de Sint Jacobskerk, ca. 1960. (Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg) Om dit doel te bereiken zal uitvoering dienen te worden gegeven aan een herin richting van het kerkgebouw, zodat door het aanbrengen van meer comfort een multifunctioneel gebruik van het complex aantrekkelijker wordt. Voorop blijft echter staan dat de aanpassingen zodanig van aard dienen te zijn, dat de oorspronkelijke bedoeling van het gebouw, namelijk een kerk, geen geweld mag worden aange daan. Deze laatste bepaling dient tevens als norm te gelden bij het gebruiken van het gebouw voor niet-kerkelijke evene menten.' De taakomschrijving geeft verder aan dat het globale plan van het architectenbu reau Rothuizen van Doorn 't Hooft nader uitgewerkt dient te worden, waarbij in elk geval de volgende indeling is te maken: vervanging van de stoelen; aanpassing van de verwarming; aanbrengen van sanitaire voorzieningen; aanpassen van de elektriciteit; verbetering van de akoes tiek; verbeteren van de toegankelijkheid tot het gebouw. Verder wordt voorgesteld om een aantal commissies in te stellen die deze plannen verder zullen begeleiden. Nader worden dan de bevoegdheden omschreven, die voor dit artikel niet van belang zijn. Voordat het werk kon aanvangen, was het nodig om het pakket van eisen te omschrijven. Hiervoor werden de commis-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1998 | | pagina 15