17 tegels aan de onderzijde schoongebikt worden voor hergebruik in de kerk, terwijl in verband met de bouw van de toiletten de zeer zware grafzerken vanuit de nis sen in de vloer voor het De Ruyterraam gelegd moesten worden. De vrijgekomen tegels zijn gebruikt in de zijpaden waar de kabels, de pijpen, de verdeelbakken van de verwarming en de ventilatorconvectoren zijn ondergebracht. De resterende tegels zijn gebruikt voor het koor en voor de vloer rondom de kerktoren. Terwijl de restauratiewerkzaamheden werden uitgevoerd, zijn door een aparte groep vakmensen de kabels, pijpen en de gas-, water- en telefoonleidingen verwij derd en vervangen. Tevens werd door hen in een later stadium een ringleiding aangelegd die in de vloerconstructie is opgenomen. Daar ook extra sfeerverlichting is aange bracht - naar een ontwerp van Indoor bv - in het middenschip, de zijbeuken en de nissen, moest hiervoor veel werk verzet worden in de kap van de kerk. Tevens werden voorzieningen aangebracht voor Omroep Zeeland, zoals kabeldoorvoerin gen door de buitenmuren en het leggen van speciale kabels. Door de vrijwilligers werden ook een complete elektrische kast en de aansluitingen voor de verlichting en de verwarming gemaakt. Elektrobureau Boogaard Service had het hele karwei aangenomen en deels terug uitbesteed aan deze vrijwilligers. Ook ABI Verwar ming had dit gedaan. De kroonluchters en de bestaande wand- armaturen werden geheel gereinigd en op een zodanige wijze behandeld dat de eer ste jaren geen poetswerk meer nodig is. De keukeninrichting werd in de zuidercon sistorie ingericht en was voor een deel een geschenk van een kerkelijk lid en voor een deel afkomstig uit de voormalige Johanneskerk. Tevens werd de toiletruim te vernieuwd en geschikt gemaakt voor mindervaliden. De verwarming in zowel de zuider- als de noorderconsistorie wordt vernieuwd in de loop van dit voorjaar. De koorhekken werden gerestaureerd en worden te zijner tijd weer (wegneembaar) op hun plaats gezet. De stalen buitenhek ken werden deels gereviseerd, deels ver nieuwd. Het dak boven de kansel werd weer in zijn oorspronkelijke toestand gebracht. Het grote Flentrop-orgel zal in de loop van het voorjaar nagekeken wor den en gereviseerd. Verder wordt een koororgel geplaatst en zal de kerk worden voorzien van een draadloos omroepsys teem ten behoeve van redevoeringen en concerten. Ook de telefooninstallatie zal vernieuwd worden. Ten slotte moest alles van een nieuwe laag verf voorzien worden, wat door een vakman gedaan werd. De kleurstelling werd bepaald door een kerkelijk lid die architect is. De coördinatie van al deze werkzaam heden was in handen van de heren kerk voogden en actieve leden van de kerke lijke gemeente. Het totale bedrag dat deze groep vrijwilligers - veertig perso nen - heeft verwerkt, komt op ca. 400.000 gulden. De vrijwilligers waren deels mensen die lid zijn van de kerk, maar ook buitenker kelijken hebben deelgenomen. Via de afdeling maatschappelijk werk van de Sociale Dienst van de gemeente Vlissin- gen kon via de Flexpool van de Werk maatschappij Walcheren een aantal lang durig werklozen worden betrokken, die met behoud van hun uitkering dit zware werk verrichtten. Een deel van deze men sen is hierdoor weer aan regulier werk gekomen, daar ze bij dit project weer arbeidsdiscipline opdeden. Een lijst met namen van de vrijwilligers die de werk zaamheden coördineerden c.q. die leiding gaven aan het vakwerk, zal als bijlage worden opgenomen in het boek dat uitge geven gaat worden als herinnering aan de restauratie en herinrichting. Ten slotte zal de akoestiek van de kerk door een erkend bureau op dit terrein gemeten worden zodra hiervoor de nodi ge middelen - circa 30.000 gulden - voor verworven zijn. Financiën Nadat het werk opgenomen was voor de bestekken en de begrotingen, moest de financiering rondgemaakt worden. Voor de restauratie van de toren was een bedrag van 1.600.000,- nodig, waar voor de gemeenteraad een krediet ver strekte, en voor de kerk 1.875.000,-. Voor de herinrichting, die gelijk met de restauratie zou aanvangen, was nog eens 1.400.000,- nodig. Om zulke bedragen voor de kerk te mogen lenen c.q. te mogen besteden, moest toestemming van de Provinciale Kerkvoogdij Commissie worden verkregen. Via de gemeente Vlissingen werd, voor de restauratie, bij het Nationaal Restaura tie Fonds een hypothecaire lening aange vraagd via de zogenoemde Kanjerrege ling. Aan de gemeente werd tevens gevraagd of zij een gemeentegarantie voor de restauratie wilde verlenen. De gemeenteraad gaf hiervoor toestemming. Via het NRF werd een lening verkregen van 700.000,-.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1998 | | pagina 17