9 Uitzicht vanaf de kerktoren op de omgrachting en het koetshuis van het voormalige Huis Baarland, 1988. (Zeeuws Documentatiecentrum te Middelburg) Als extra bescherming tegen binnendrin gend lekwater of bluswater is op verzoek van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en de inspectie cultuurbescherming een afdichting aangebracht boven het plafond ter plaatse van het orgel. Deze afdichting bestaat uit een platform van hout, voorzien van opstaande randen en bekleed met een glasdoek met siliconen- rubbercoating. Voor de afvoer van even tueel binnendringend regenwater is een pijp naar buiten gebracht. Met het aanbrengen van de eerder gede monteerde verwarmingselementen en een aantal andere kleinere werkzaam heden werd de restauratie van het inwen dige afgerond. Aan het uitwendige van het gebouw werd in deze periode een aantal werkzaam heden uitgevoerd die eveneens in het bestek waren opgenomen. Zo werd op de dakvlakken van het schip en het koor een aantal loodgieterswerkzaamheden uitge voerd en ter verbetering van de bereik baarheid werd het aantal stap- en ladder- haken uitgebreid of verplaatst. Tevens werden alle soldeernaden van de dakgo ten opnieuw gesoldeerd en is de bevesti ging van de regenwaterafvoeren verbe terd. Het dak van de consistorie werd voor een deel voorzien van nieuw dak beschot en nieuwe tengels en panlatten. De afgekomen panbedekking werd opnieuw aangebracht, met bijlevering van nieuwe pannen ter vervanging van de ontbrekende en kapotte pannen. Al deze werkzaamheden konden dank zij de inzet van directie, aannemer en onder aannemers en hun respectievelijke mede werkers volgens de planning worden afgerond. De officiële oplevering van het werk vond plaats op 18 december 1997. Rest thans nog de afronding van de orgelrestauratie. Dit zo waardevolle cul tuurmonument behoort tot de tien meest waardevolle orgels in Nederland, en dit niet alleen vanwege het instrument maar ook vanwege de kas. Hopelijk kan ook deze restauratie binnen afzienbare tijd worden opgeleverd. Dit ondanks het feit dat de subsidiëring en financiering nog steeds niet kunnen worden afgerond zolang niet vaststaat in welk jaar de sub sidie zal worden uitbetaald. De financiële kant van de zaak Aan de start van een restauratie gaat vrij wel altijd een lange periode van voorbe reiding vooraf, waarbij de financiering de grootste bron van zorg is. Te meer daar problemen als gevolg van afnemende subsidiemogelijkheden meer regel dan uitzondering zijn geworden. Wil men een restauratie van de grond krij gen, dan zal men in eerste instantie moe ten kunnen beschikken over een uitge werkt restauratieplan met bijbehorende kostenraming. In november 1994 werd dan ook aan het architectenbureau Rot huizen, Van Doorn en 't Hooft opdracht verleend om een restauratieplan met een gespecificeerde kostenraming te maken. Tevens werd onderzocht of het mogelijk was een aantal noodvoorzieningen te tref fen daar men inzag dat een algehele res tauratie nog ver weg lag. De kosten voor het uitvoeren van dergelijke voorzienin gen werden geraamd op 100.000,-. De gemeente Borsele was bereid om hiervan de helft beschikbaar te stellen, mits de Stichting Oude Zeeuwse Kerken het res terende deel op tafel zou leggen. De

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1998 | | pagina 9