17 Het interieur van de kerk van Sint Anna ter Muiden na de restauratie van 1957. (Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg, foto Oscar de Milliano, ca. 1965) In de toren staat een stuk fresco afkomstig uit een gemetseld graf, gevonden bij opgravin gen in de kerk van Sint Anna ter Muiden. (Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist) Het restauratieplan wordt als volgt om schreven. Onder leiding van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg zullen vrijwel alle onderdelen van het ex- en interieur van het gebouwtje onderhanden worden genomen. Zo zal er weer een leien dakbedekking komen en de vier kerkramen zullen plaats moeten maken voor vier eenvoudige spitsboogvensters. Er zal een plafond met kinderbalkjes komen in samenhang met het eenvoudige zeventiende-eeuwse meubilair. Verder moet de onmogelijke uitbouw voor het in 1871 door de Gebroeders Knipscheer uit Amsterdam gebouwde orgel c.a. in de torenhal verwijderd worden. In de kerk- boog zal dan een nieuw orgelplafond gemaakt worden en het orgel verplaatst. Voorts dienen de kachel en de brandstof fen ook uit de torenhal verwijderd te wor den en dient achter de consistorie een kleine bergplaats gemaakt. De twee graf borden uit 1665 en 1667 zullen aan de wanden van het kerkje worden opgehan gen. Zij zijn van de familie Ewsum, Gro ningers die hier als beroepsmilitairen kwamen wonen; in deze streek verbleven trouwens tijdens de Tachtigjarige Oorlog veel Groningers. Werk was er genoeg. De verzakte stenen vloer zal opnieuw worden gelegd. Ook de kerkbanken en de preekstoel zijn aan een restauratie toe en de banken zouden een betere opstelling moeten krijgen. De kleurstelling van het interieur wordt grijs met blauw, duidelijk een mode van die naoorlogse jaren. De lambrizering is nieuw. De afbeeldingen uit de jaren negentig tonen aan dat het res tauratieplan volledig is uitgevoerd. De kerkgangers komen nog als vanouds via de torenhal binnen en passeren ver volgens de deuren onder het orgelfront. De ruimte is intiem en functioneel en ge schikt voor de protestantse eredienst met zijn grote nadruk op het functioneren van het Woord. Er wordt om de veertien dagen kerk gehouden om 11.00 uur, op de twee de en vierde zondag van de maand. Grafstenen Tot slot iets over de grafstenen. Een grote liggende steen, ongeschonden, behoort bij het graf van de Heer Blanckaert, 'cape- teijn van de torre van Bourgondiën', een vestingwerk dat de haven van Sluis dekte en behoorde tot het grondgebied van Sint Anna. Volgens de Voorlopige Lijst van Zeeland, 1922 vertoont deze zerk uit 1443 de vier evangelisten en de wapens van Blanckaert en zijn echtgenote. De in 1922 nog in de kerk aanwezige gegraveerde zerk met mansfiguur en engelen (1460) van Michael dictus Somre, zerken 1489, 1544 met 156?, en fragmenten van ande re zerken vonden onderdak in de Oud heidskamer van Sluis, samen met andere plaatselijke oudheden. Daar zijn een paar stenen te vinden met heiligenfiguren; een andere is er rechtop geplaatst, namelijk die van Jan Beels en 'syn wyf die gaven omme daer mede de misse te doene' enz. Bij opgravingen in 1961 zijn opnieuw een paar stenen tevoorschijn gekomen, onder andere een liggende steen, geschonden, die in de kerk een plaats kreeg. Ook een torso is geplaatst in de kerkruimte. Het tegen de muur leunende stuk fresco is afkomstig uit een gemetseld graf. Bij die opgravingen kwamen als eerste tevoorschijn twee stenen kruiken met ske letten van pasgeboren kinderen, in hurk- houding geplaatst. Het waren vermoede lijk ongedoopte en vroeggestorven kinder tjes. Die werden meestal begraven op de grens van gewijde en ongewijde aarde. Een voorbeeld hoe de middeleeuwer tot uitdrukking wist te brengen: we weten het niet. Eén kruik is uitgeleend aan het stad huis van Sluis, de andere wordt in de kerk bewaard. Noten 1. Algemeen Rijksarchief (A.R.A.), inv.nr. 2.04.13, nr. 785. 2. Ad Mulder staat als opzichter-tekenaar zeer goed aangeschreven wat kennis van de monumenten betreft. Na bijna 25 jaar als zodanig gewerkt te hebben, kwam de erkenning in 1902, juist voordat zijn werk in Sint Anna begon. Hij kreeg de per soonlijke titel van Rijksarchitect voor de monumen ten van geschiedenis en kunst. Bovendien viel hem een onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau te beurt. 3. Bedoeld zal zijn de Sint-Nicolaaskerk, midden toren uit 1250. 4. Idem de Sint-Pieter- en Pauluskerk, in 1759 cen trale toren herbouwd. 5. Behalve Westkapelle en Middelburg vermeldt Janssen in zijn boek ook dat Brugge een voor beeld is van een kruiskerk met een toren in de vie ring (p. 44), maar hij vertelt niet welke kerk. 6. Janssen, p. 44/45. 7. Zeeuwse Encyclopedie, deel lil, p. 68. 8. Ibidem. 9. Dit blijkt uit een schrijven van kerkvoogden aan Hare Majesteit de Koningin, 11 december 1913. 10. Janssen, p. 45. 11Opmerkelijk is het metselwerk van de spitsbogen. Is bij een regelmatige constructie elke laag in de boog gericht naar het vertrekpunt, hier is de boog op een geheel andere wijze gemetseld. Een der gelijke wijze van bogen metselen had Mulder nog niet eerder gezien. 12. 1578 Het kerkzilver wordt verkocht, in 1579 nog een partij.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1998 | | pagina 17