m Het inwendige van de kerk, nadat het meeste puin is geruimd. deels overeind, verder was vrijwel alles verwoest en verbrand. Waardevolle ele menten uit het interieur, zoals de borden met de wetsartikelen en de tien geboden en 29 stuks houten kapbeeldjes uit de vijftiende eeuw, waren voorgoed verdwe nen. Wat er van de beeldjes nog ge spaard bleef, was naderhand spoorloos. Van de toren was de spits verdwenen, klokken en uurwerk in de vuurzee tenon- dergegaan. Later bleek dat het casco van de toren ontzet en gescheurd was, zodat volledige afbraak de enig juiste oplossing was. Voor de kerk was na een eerste inventarisatie al snel duidelijk dat her bouw met behoud van wat er nog stond een goede oplossing zou zijn. Het duurde tot oktober 1943 voordat een aanvang werd gemaakt met uitvoerende werk zaamheden. Vooralsnog beperkten deze zich tot de maatregelen die nodig waren om het gebouw voor verder verval te bewaren en de grondslagen te leggen voor daadwerkelijke restauratie en her bouw. Dit vond plaats in de jaren na de oorlog. In 1948 kon de kerk weer in gebruik worden genomen. Een belangrijke datum in de naoorlogse periode is 9 april 1952. Nadat enkele jaren een harmonium de gemeentezang had begeleid, kon toen een nieuw vol waardig orgel in gebruik worden geno men. Het is een door de firma Flentrop te De bouw van het klokkentorentje is in volle gang. Vanal 1976 hangt de nieuwe klok hierin. Zaandam gebouwd mechanisch instru ment met twee klavieren, een vrij pedaal en 21 sprekende stemmen.20 De toren: het getij is verlopen In een vissersdorp als Yerseke zullen ze weten wat het betekent als men het getij laat verlopen: het is voorbij! Zo is het namelijk met de toren van Yerseke. Op 6 februari 1942 meldt het Zeeuwsch Dag blad dat van overheidswege 130.000 gul den beschikbaar wordt gesteld voor de herbouw van de toren. Eenzelfde bedrag stelt de regering beschikbaar voor de kerk, die direct na de Tweede Wereldoor log uit de as herrijst. De toren komt ech ter ondanks allerlei voorbereidingen niet van de grond. In eerste instantie is het aangescherpte Duitse regime de oorzaak van stagnatie. Burgemeester Gunning, de drijvende kracht achter de wederopbouw in het begin van de bezetting, krijgt in augustus 1942 wegens vermeend anti-Duits gedrag ontslag. Daarnaast eisen de bezetters eind 1942 alle bouwmaterialen op. Na de bevrijding komen de besprekingen over de herbouw van de toren weer op gang en in de loop van de jaren worden meer dere ontwerpen gemaakt. Echter zonder serieus resultaat. Blijkbaar heeft de gemeente steeds opnieuw andere priori teiten. De jaren verstrijken en ieder jaar Het lithurgisch centrum en het in 1952 aangeschafte orgel, op zijn nieuwe plaats tegen de westwand. zou het bouwen van een toren méér geld kosten. Als op 1 januari 1970 - dertig jaar na dato - het dorp samen met de buurge meenten opgaat in de nieuwe gemeente Reimerswaal, kan Yerseke het vergeten. Blijft de vraag waar de voor de torenbouw beschikbaar gestelde middelen zijn geble ven - uitgegeven aan steeds nieuwe plannen? - én de vraag waarom de bevolking al die jaren lijdzaam heeft afge wacht. De kerk in de laatste decennia Gedurende de jaren 1975-76 zijn belang rijke activiteiten ontplooid. Aan de westzij de is toen een uitbreiding tot stand geko men, een in baksteen uitgevoerde aan bouw van ca. 6 bij 18 meter die als 'wan- delkerk' een uitstekende toevoeging aan de ruimte betekent. Verder een bijpas send entreeportaal. Vanaf die tijd is zo doende de hoofdingang aan de westzijde gesitueerd. De aan de overzijde in de koorsluiting gemaakte ingang - daterend uit het begin van de zeventiende eeuw - is intact gelaten en doet in speciale geval len nog dienst. Door de genoemde werk zaamheden moest het ondertussen vrij wel tot een ruïne geworden restant van de toren worden opgeruimd. Wat dit betreft heeft de geschiedenis zich letterlijk herhaald. Zoals 150 jaar eerder is voor rekening van de gemeente op het

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1998 | | pagina 8