10 stok. Het hoofd rust op een schouder en is zijwaarts gericht, naar iets dat zich op de andere schouder bevindt. Juist op die plek is de muurschildering sterk bescha digd. Op de achtergrond zijn links palm bomen en rechts een gebouwtje te zien. Voor het gebouwtje staat een figuur in een groenige mantel met een lantaarntje in zijn hand. De voorstelling volgt het standaardtype. De verklaring ervan is te vinden in het levensverhaal van de heilige, zoals dat bijvoorbeeld is beschreven in de Legenda Aurea, een in de Middeleeuwen populaire bundeling van heiligenlevens. Christophorus was een reus die zich ten doel had gesteld in dienst te treden van de machtigste heerser op aarde. Van de duivel had hij begrepen dat dit Christus moest zijn. Tijdens zijn zoektocht ont moette hij een kluizenaar die hem mee deelde dat hij Christus vanzelf wel zou vinden als hij zich dienstbaar zou maken door het overzetten van reizigers over een brede rivier. Op een nacht werd Christophorus gewekt. Een kind wilde overgezet worden. Hij nam het kind op de rug en liep ermee de rivier in. Naarmate de tocht vorderde werd het kind zwaarder en zwaarder en de reus bereikte uiteinde lijk maar net de andere oever. Op zijn verbaasde vraag hoe het kwam dat hij zo zwaar woog, antwoordde het kind: "Chris- toffel en verwondert di niet, want du en haddes niet alleen op di alle di werelt: mer du heves ooc op dinen scouderen gedragen dengenen die de werelt maec- te." Als bewijs daarvan moest de heilige van het Christuskind zijn stok in de grond steken. De volgende morgen bleken er bladeren en vruchten aan te zitten. Chris tophorus was overtuigd en vertrok naar Licië. Daar verkondigde hij het evangelie en vond er uiteindelijk de marteldood. Op de beschadigde plek op de schouder van Christophorus was oorspronkelijk het Christuskind afgebeeld. De ruwe stok met knoppen duidt al op het wonder dat de dag erna zou plaatsvinden. De man op de achtergrond, de kluizenaar, heeft Chris tophorus gewekt. Zijn lantaarntje geeft aan dat de gebeurtenis zich bij nacht afspeelt. De muurschilderingen in de kerk van Nisse dateren alle uit de vijftiende eeuw. De Christophorus zal in het midden van de vijftiende eeuw zijn gemaakt, de Mariavoorstellingen later. Ovezande In Ovezande staat een sober, eenbeukig kerkje uit de veertiende, vijftiende eeuw. Tijdens het verwijderen van oude pleister lagen in 1887 werden er op verschillende 21. Muurschildering in de N.H. kerk van Nisse. Christophorus. Detail van het rechtergedeelte. Te zien is de kluizenaar met zijn lantaarntje. plekken muurschilderingen ontdekt.20 Op de oostwand kwam een staande Christus figuur tevoorschijn, de rechterhand zege nend en in de linkerhand een wereldbol. Op de zuidwand, op het muurvlak tussen twee vensters, werd de beschadigde figuur van Andreas blootgelegd. De heili ge laat zich identificeren aan de hand van het afgebeelde kruis. Beide muurschilderingen werden als te slecht beschouwd om te worden bewaard en zijn uit het zicht verdwenen. Dat geldt niet voor de derde muurschildering die in 1887 werd ontdekt. De afgebeelde heilige is hierboven al even ter sprake gekomen in verband met de verdwenen muurschil deringen in de Grote of Maria Magdalena- kerk in Goes. Het gaat om Adrianus. De muurschildering is over het hele oppervlak wat sleets en beschadigd. De heilige is afgebeeld als een lange, slanke figuur. De overheersende kleuren zijn rood en oker. Goed herkenbaar is het zwaard in de rechterhand. Hij draagt een 22. Muurschildering in de N.H. kerk in Ovezande. Christus met wereldbol. Situatie tijdens de blootlegging in 1887 (15de eeuw). harnas met daarover een mantel. In de rechterhand houdt hij iets vast, dat niet onmiddellijk herkenbaar is. Aan de onder zijde zijn een staart en de manen van een dier te zien. De muurschildering is in 1958 van zijn oorspronkelijke plaats verwijderd en ver plaatst naar de zuidwand van de toren, direct naast de ingang. De iconografie van de heilige wijst onmis kenbaar op een ridder. Nadere bestude ring van de manen en het voorwerp in de linkerhand leveren vervolgens de identifi- 18. Muurschildering op de noordwand van de N.H. kerk in Nisse. Christophorus (midden 15de eeuw).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 10