6 5. Geschilderde tekst in cartouche op de noordwand van de N.H. kerk van Dreischor (laatste kwart 16de eeuw). altaar gehad. De ankers en het schip wijzen daarop. De schippers hadden Nicolaas als schutspatroon. In deze kwali teit behoren zowel het anker als het schip tot diens vaste attributen. Gezien de bouwtijd van het transept, zal de muur schildering op zijn vroegst rond 1500 zijn gemaakt. Helaas is hij niet bewaard gebleven, dan wel in het kader van de restauratie onder de witkalk verdwenen. Iets heel anders betreft de muurschilde ring in de kerk van Kapelle. Hier gaat het om een muurschildering van onverdacht protestantse huize, die desondanks ver dween.12 Het interieur van de laatmiddel eeuwse, oorspronkelijk aan Maria gewijde kerk werd in de jaren 1894-1896 ingrij pend gewijzigd. In september 1896 werd een muurschildering ontdekt op de oost- wand van de zuiderzijbeuk, juist boven de consistoriekamer. Daar kwam een om vangrijke cartouche van ongeveer 3 bij 3 meter met een bijbeltekst tevoorschijn. Op sommige plaatsen was te zien dat zich onder deze schildering nog een oudere moest bevinden. Burgemeester P.J. van der Mandere van Kapelle schreef na de ontdekking op eigen initiatief een briefje aan de bekende restauratiearchitect J.A. Frederiks om eens te komen kijken. Deze had geen tijd maar zorgde er wel voor dat een andere architect, A. Mulder, in dienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, poolshoogte kwam nemen. Mulder rapporteerde zijn bevindingen aan de minister en deze liet vervolgens aan het kerkbestuur weten dat het vanuit kunsthistorisch oogpunt wenselijk was de schildering te behouden en van het nog niet ontdekte deel de witkalk te verwijde ren. De kerkvoogden lijken het ministe riële advies slechts ter kennisneming te hebben aangenomen. Dit ondanks het feit, dat de muurschildering geen 'Paap- sche superstitiën' of 'Roomse santen kraam' betrof, maar een stichtelijke bijbel tekst. Actieve behoudsmaatregelen wer den niet ondernomen. Tot aan de kerk restauratie van de jaren zestig van deze eeuw is de muurschildering in het zicht gebleven. Toen was de kwaliteit zo slecht, dat besloten werd van handhaving af te zien. Nu resteert op deze plek slechts een strakke, witte muur. Bewaard gebleven Van de acht kerken met muurschilderin gen die de Voorlopige lijst noemt, zijn er momenteel nog vier waarin muurschilde ringen in het zicht zijn gebleven. Het zijn de kerken van Dreischor, Nisse, Ovezan- de en Tholen. Daar kan de kerk van Sint Maartensdijk thans nog aan worden toe gevoegd. De muurschilderingen variëren van bescheiden afbeeldingen van miskel ken in de kerk van Tholen tot een monu mentale Christophorus in de kerk van Nisse. Dreischor De oorspronkelijk aan Adriaan gewijde kerk in Dreischor, gebouwd in de late Middeleeuwen, werd in de periode 1959- 1968 grondig gerestaureerd. Op verschil lende plekken kwamen wijdingskruisen en vooral ook geschilderde teksten in cartou ches onder de witkalk tevoorschijn. Een enkele cartouche was overigens reeds eerder gesignaleerd.13 De teksten waren voornamelijk op de wanden van het koor en het middenschip aangebracht en geschilderd in zwart, met accenten in oker en rood. Nader onderzoek leerde dat het hier graf schriften betrof, waarvan een deel was ontleend aan de zogeheten Deux-Aes- bijbel van 1561/'62. Er zijn onder andere teksten gebruikt uit het boek Openbarin gen en de Psalmen. De muurschilderin gen zijn gemaakt in de periode vlak na de Reformatie, in het laatste kwart van de zestiende eeuw. Niet alle blootgelegde muurschilderingen konden worden bewaard. Sommige van de wel bewaarde schilderingen, met name die in het middenschip, zijn deels verscholen achter banken. Sint Maartensdijk Een van de zuilen tussen schip en zuid- beuk in de kerk van Sint Maartensdijk, een laatgotische pseudobasiliek, is voor zien van een gele onderlaag met emble men. M Er zijn twee soorten emblemen te onder scheiden die alternerend, over de volle lengte van de zuil, zijn aangebracht. De eerste is een schild met Jeruzalemkruis en het tweede een Bourgondische vuur slag met gekruiste pijlen en kogels, omgeven door vuurvlammen. De emble men zijn in zwarte contourlijnen getekend. De Bourgondische vuurslag met de gekruiste pijlen is een embleem dat veel door schuttersgilden is gebruikt. Als afbeelding komt het voor op attributen en ketens. Ook de combinatie met het Jeru zalemkruis is niet onbekend. Het meest sprekende voorbeeld in dit verband is de

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 6