ski \*7 7 6. Gewelfschildering in de zuidbeuk van de Onze-Lieve-Vrouwekerk in Antwerpen. Gekruiste pijlen. Bourgondische vuur slag, kogels, vuurvlammen en schild met Jeruzalemkruis (eind 15de, begin 16de eeuw?). 7. Muurschildering op een van de zuilen in de N.H. kerk van Sint Maartensdijk. Gekruiste pijlen, Bourgondische vuurslag, kogels, vuurvlammen en schild met Jeruza lemkruis (eind 15de eeuw?). laatmiddeleeuwse gewelfschildering in een van de zuidbeuken van de Onze- Lieve-Vrouwekerk in Antwerpen. Hierop is exact dezelfde combinatie van emblemen als die in Sint Maartensdijk te zien. De muurschildering van Sint Maartensdijk verwijst onmiskenbaar naar een schut tersgilde dat omstreeks het eind van de vijftiende eeuw actief geweest moet zijn.15 Tholen De kerk van Tholen is een kruisbasiliek die in zijn huidige vorm in het eerste kwart 8. Muurschilderingen op de zuilen aan de noordzijde van het koor van de N.H. kerk in Tholen. Lam Gods er miskelk met hostie (derde kwart 16de eeuw). van de zestiende eeuw gereed kwam. De muurschilderingen zijn te vinden in de der de, tevens de laatste travee van het koor aan de noordzijde.16 Ze zijn aangebracht op de zuilen en de aangrenzende scheibo gen en muurvlakken onder het triforium. De kleur van de achtergrond is hier niet geel, zoals in Sint Maartensdijk, maar rood. Wel is sprake van alternerende schilderingen met afbeeldingen van het Lam Gods, een miskelk en wapenschild jes. Het Lam Gods houdt een processie- kruis met tekstbanderollen vast. Boven de 9. Muurschildering op een van de zuilen aan de noord zijde van het koor van de N.H. kerk in Tholen. Lam Gods. 10. Muurschildering op pijler van de O.L. Vrouwekerk in Antwerpen. Lam Gods (begin 16de eeuw). miskelk is een hostie afgebeeld. De met een gouden kroon bekroonde wapen schildjes zijn zwaar beschadigd. Het wapen zelf laat zich niet meer interprete ren. Het Lam Gods is bekend als symbool van Christus. Lam en Christus storten hun bloed en nemen daarmee de zonden van de wereld weg. Het Lam Gods is tevens een symbool voor het sacrament van de eucharistie. Tijdens de eucharistie verandert volgens de rooms-katholieke leer de wijn in het bloed van Christus. Muurschilderingen van het Lam Gods, in

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 7