•xmL-h 8 11. Muurschildering op de noord-westelijke vieringpijler van de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Lam Gods (derde kwart 16de eeuw). een goed met Tholen vergelijkbare con text, zijn in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom en, wederom, in de Antwerpse Onze-Lieve-Vrouwekerk te vinden. Ook de miskelk en de hostie verwijzen naar het sacrament van de eucharistie. De hostie verandert tijdens de eucharistie in het lichaam van Christus. De opdracht gever van de schilderingen zal hoogst waarschijnlijk het sacramentsgilde of, ge tuige de wapenschildjes, een van de vooraanstaande leden daarvan zijn ge weest. Dergelijke gildes kwamen in de Middeleeuwen veelvuldig voor. De genoemde muurschilderingen in de Gertrudiskerk van Bergen op Zoom zullen eveneens in opdracht van het sacra mentsgilde zijn gemaakt. Hetzelfde kan, op basis van de eerdergenoemde schet sen, worden gezegd van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. De schilderingen in de kerk van Tholen dateren uit het het midden van de zes tiende eeuw. Nisse Waren het tot nu toe bescheiden frag menten die aan de orde kwamen, met de muurschilderingen in de vijftiende-eeuwse kerk van Nisse maken we kennis met vrij wel volledig bewaard gebleven voorstel lingen. Tijdens de restauratie van de kerk in 1921 werden op verschilende plekken muurschilderingen aangetroffen.17 Bijna de gehele triomfboog, de boog tussen schip en koor, bleek te zijn voorzien van ornamentale en figurale schilderingen. Zichtbaar waren drie voorstellingen, die alle betrekking hadden op Maria. lil iéM '/-x- *-• 12. Muurschildering op een van de zuilen aan de noord zijde van het koor van de N.H. kerk in Tholen. Miskelk met hostie. JÉQ 13. Miskelk met hostie aangetroffen op een van de zui len van het koor van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Schets van A.F.D. van der Wart (1898). Ook op de noordwand van het schip, net boven de zij-ingang, kwam een muur schildering tevoorschijn. Hier betrof het een monumentale afbeelding van Chris- tophorus. Op instigatie van het toenmalige Rijksbu reau voor Monumentenzorg werd vrijwel onmiddellijk na de ontdekking van de muurschilderingen de restaurator J. Por ingeschakeld.18 De centrale voorstelling van ongeveer 3 bij 5,5 meter toont een interieur met vier personages. De buitenste twee persona ges spelen een bijrol. Geheel links, her kenbaar aan de vleugels, staat een engel. Het personage geheel rechts houdt een staf of kruis vast en zou eveneens een engel kunnen zijn. De voorstelling draait duidelijk om de twee centrale figuren. De linkerfiguur draagt een rode mantel en is voorzien van een kruisnimbus. De kruis nimbus is uitsluitend voorbehouden aan Christus. De rechterfiguur is getooid in een gelige mantel. De figuur is gekroond en voorzien van een eenvoudige nimbus. De ruimte tussen de twee figuren is ten gevolge van lekkage van het dak ernstig beschadigd. Omtrent de interpretatie van de laatste figuur en daarmee tevens de hele voor stelling zijn twee versies denkbaar. Het zou enerzijds kunnen gaan om God de Vader. In dat geval zou op het beschadig de deel de Heilige Geest in de gestalte van een duif te zien moeten zijn geweest. De voorstelling laat zich dan eenvoudig 14. Muurschildering op de triomfboog v 1921. i de N.H. kerk in Nisse. Centrale voorstelling tijdens de kerkrestauratie van

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 8