Het archeologisch onderzoek naar de Westmonsterkerk te Middelburg in het voorjaar van 1998 15 Inleiding Van 5 januari tot en met eind mei 1998 is de Markt van Middelburg heringericht. Voor de archeologische begeleiding van de werkzaamheden, die onder auspiciën van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek zijn uitgevoerd, is daarom door de gemeente Middelburg een archeoloog aangetrokken. Bij het archeologisch onderzoek is speciale aan dacht besteed aan de funderingen van de Westmonster- of Sint Maartenskerk, enkele vrijwilligers van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland, was het toch mogelijk om een vrij goed beeld van de funderingen van de Westmonsterkerk te krijgen. Historie' De aan Sint Maarten gewijde Westmon sterkerk wordt beschouwd als de oudste parochiekerk van Walcheren. Vanuit deze kerk zijn andere parochiekerken op Wal cheren gesticht. De kerk, die waarschijn- De Westmonster- of St. Maartenskerk te Middelburg. Uit: Zeelands Chronyk Almanach 1779. waarvan uit historische bronnen bekend is dat zij tot 1575 op de Markt stond. Omdat de herbestrating van de Markt in fasen verliep, kon de fundering van de Westmonsterkerk niet in zijn geheel vrij- gelegd worden. Meer dan één dag was meestal niet beschikbaar om het op dat moment vrijliggende deel van de funderin gen van de kerk op te meten. Dankzij de hulp van de medewerkers van het Provin ciaal Archeologisch Centrum Zeeland en lijk al in de tiende eeuw bestond, lag aan de buitenzijde van de verdedigingsburg op de Markt. De ligging van een kerk even buiten de burg zien we ook terug in onder meer Burgh en Oost-Souburg, twee andere negende-eeuwse verdedigings burgen in Zeeland. Over de oudste Westmonsterkerk is wei nig bekend. Vermoedelijk is het een ro- maanse kapel geweest. In de elfde eeuw is de kerk een eigenkerk van de bisschop van Utrecht. Over het laatmiddeleeuwse kerkgebouw is bekend dat het een enorme driebeuki- ge kruiskerk was met ten minste negen altaren. Langs het schip, het koor en de omgang bevonden zich kapellen. Rondom de kerk lag het kerkhof. Nadat het kerkhof in feite al geruime tijd voor oneigenlijke doeleinden werd gebruikt, stond de bisschop van Utrecht het in de jaren veertig van de zestiende eeuw toe dat er op het kerkhof allerlei wereldlijke zaken werden verricht. Zo waren er rond om de kerk winkeltjes en worden er onder meer een boekbinder en een koperplaten- verkoper genoemd. Begin 1575 besloot het stadsbestuur de kerk wegens bouwvalligheid af te breken, naar men zei, als straf van Willem van Oranje omdat de stad Middelburg zo lang de zijde van de Spanjaarden had gehou den. Op de plaats waar de Westmonster kerk had gestaan, werd de Grote Markt aangelegd, een zeer ruim plein dat in 1578 geheel werd bestraat. Van de Westmonsterkerk bestaan geen betrouwbare afbeeldingen omdat zij bijna alle na de sloop van de kerk zijn vervaar digd. De meeste tekeningen van de kerk zijn vervaardigd naar voorbeeld van de afbeelding op de plattegrond van Middel burg uit het stedenboek van Braun en Hogenberg (Keulen 1572-1618)7 Zo ook de afbeelding van de kerk uit Zeelands Chronyk Almanach (1779). De afbeelding geeft een globale indruk van de kerk. Op de tekening is het koor van de kerk zicht baar, met daarachter een groot dwars- schip en in het midden de vieringtoren. De opgraving van de Westmonsterkerk Bij de recente opgraving werden met name de fundamenten van het oostelijke gedeelte van de laatmiddeleeuwse (14e/ 15e eeuw) Westmonsterkerk gevonden.3 De westelijke helft van de kerkfunderin- gen kon niet worden onderzocht; deze bevinden zich namelijk nog onder de bebouwing aan de westzijde van de Markt, onder de Pottenmarkt en mogelijk zelfs nog onder Plein 1940. Op de opgravingstekening zijn de ver schillende gebouwdelen duidelijk herken baar:1 Het koor is aan de oostzijde veel hoekig gesloten. Binnen het priesterkoor in de noordwesthoek lag mogelijk een kapel of iets dergelijks. Het priesterkoor was omgeven door een muur met pilaren. De 'ingang' naar het priesterkoor lag aan de noordoostzijde, tussen twee pilaren. Rond het priesterkoor lag de kooromgang met de straalkapellen. In het midden van de kerk stond de vieringtoren. Gevonden werden ook de funderingen van de noor- ftlü ös ft p' Liji

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 15