De plaats van de preekstoel in de Koorkerk te Middelburg 19 Rechtsonder: het zesde Zeeuwse muziekfeest in de Koorkerk te Middelburg, 1861. (RAZ, ZG, Zl III 320) Onder: interieur Koorkerk Middelburg met preekstoel in het westen. (RAZ, ZG prentbrief kaarten) Rechts: bankenplan, 1949. (GA Middelburg, archieven van de Vrijzinnige Hervormden [1862] 1895-1981, inv.nr. 130) blijkt men toch weer gekozen te hebben voor de west-richting. De preekstoel moet onder het orgel, dat op het doksaal zal worden geplaatst, komen te staan en de kerkgangers zullen opnieuw met hun rug naar het oosten zitten. Van de door de heldere hoge ramen schijnende zon zul len zij geen last hebben! Maar toch blijkt het mogelijk de oost-rich ting te herstellen. Onder invloed van de toenmalige predikant ds. W.F, Metz wordt het plan gewijzigd en wordt voor het eerst sinds de Reformatie de 'heilige linie' her steld. Op de plaats van het altaar met groene tegeltjesrand in de vloer wordt ruimte ingericht voor de avondmaalstafel en de preekstoel uit 1621, afkomstig uit de voormalige Zuiderkerk in Amsterdam, wordt daarachter in het oosten geplaatst. Hopelijk zijn daarmee de omzwervingen van de plaats van de preekstoel in de Koorkerk ten einde: Ex Oriente Lux. Noot 1G.J. Lepoeter, 'De heilige linie'. Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken 30 (mei 1993), 11-20. Wie zich verdiept in de geschiedenis van de Koorkerk, zal tot de ontdekking komen dat de plaats van de preekstoel in de loop der tijden steeds gewijzigd is. In de reformatorische tijd werd in het oor spronkelijk katholieke Koor van de Mid delburgse abdij de preekstoel in het wes ten geplaatst, onder het daarboven aan gebrachte orgel. Op de plaats van het altaar in het oosten van deze kerk werd een vergaderruimte ingericht, die van de eigenlijke kerk werd afgeschermd met een afsluitende muur. Duidelijker kon daarmee niet worden aangegeven hoe 'de heilige linie' ontkend moest worden.' In de negentiende eeuw blijkt de opstel ling van de preekstoel in de Koorkerk gewijzigd te zijn. In 1861, bij de uitvoering van het zesde Zeeuwse muziekfeest in de Koorkerk, staat de preekstoel aan de zuidzijde van de kerk en is het orgel aan de oostzijde aangebracht. Hiermee is de plaats van de preekstoel, die volgens de katholieke traditie altijd aan de zuidzijde behoorde te staan, zeer dicht genaderd, maar de opstelling van de banken is rondom de preekstoel geconcentreerd. Na de verwoesting van de Abdij in 1940 worden de kerken weer opgebouwd en opnieuw komt de vraag naar voren: waar moet de preekstoel staan? In het ontwerp voor de inrichting uit 1951

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 19