7 Tweede helft negentiende eeuw De notulen van de kerkvoogdij van 1860 tot 1900 geven slechts op enkele plaatsen informatie over het kerkgebouw. De gevel van het zuidelijke langschip werd in 1881 gecementeerd. Voor de verlichting van de kerk tijdens de avondgodsdienst dienden van oudsher de kaarsenkronen. In 1872 werd het voorstel gedaan deze slechte en dure verlichting te vervangen door petro leumlampen. Ook werd het oude tinnen- goed, in gebruik bij het avondmaal, door nieuw modieus Berlijns zilver vervangen, waarna het oude tin zou worden verkocht. Tegen het eind van de eeuw wilde men een orgel, waarvoor een intekenlijst zou rondgaan. In diezelfde tijd betekende de bouw van een pastorie een aanslag op de beschikbare financiën, terwijl er nodig wat moest gebeuren aan het kerkgebouw. In 1891 werd al gesproken over herstel van het kerkdak en de goten en tevens het door metselwerk steunen van de draagbalken. In 1897 blijkt de toestand van de draagbalken in het midden van het gebouw zorgwekkend. Een voorzie ning was dringend nodig. Daarom moest de geplande zinkbekleding van de goot aan de voorgevel maar worden uitgesteld tot een volgend jaar. Voor meer ingrijpen de maatregelen was men aangewezen op steun van de overheid. Het kerkgebouw in slechte staat omstreeks 1900 De assistent van de bekende mr. Victor de Stuers, Adolph Mulder, toen nog opzichter-tekenaar, nam de situatie ter plaatse op. Dankzij de door hem in sep tember 1901 gemaakte foto's en schets van de plattegrond van het kerkgebouw kunnen wij ons het volgende beeld vor men van de bouwkundige toestand van rond 1900.'5 In de westgevel bevindt zich boven een eenvoudige houten deur een dichtgemet seld venster. Vier raampjes boven de deur zorgden voor de toetreding van dag licht aan die zijde van het gebouw. Rechts van genoemde deur een gotisch raam. dichtgemetseld, waarachter ten tijde van de opmeting de bergplaats van de spuiten en dergelijke te vinden was; aan de andere zijde leidde een trap naar de klokkentoren. De zuidgevel van het schip was sinds 1881 gecementeerd, in grote blokken 'gevoegd'. In die tijd werd dit blijkbaar mooier gevonden dan gerepareerde bak stenen muren, dan wel gebeurde het om de wand van oude baksteen een water dichte huid te geven.16 De ingang van de kerk bevond zich geheel links, dus direct naast de genoem de bergplaats. Boven deze entree een gotisch venster, van hetzelfde soort als het drietal ramen meer oostwaarts, met grote glasruiten en houten kozijnen. Wij komen bij onze rondgang nu toe aan het zuidelijk transept. De plattegrond geeft een consistoriekamer aan, met een ingang aan de westzijde, waarnaast het als woning verhuurde gedeelte. De zuid gevel van het transept laat een omvang rijk dichtgemetseld gotisch raam zien, dit maal met een restant van de oude raam- tracering. Hieronder waren twee 'moder ne' raampjes aangebracht, die de verdie ping van de woning verlichten. De kerk is gewit. Van de zandstenen traceringen is niets meer te zien. Mulder spreekt over een uit de gotische tijd stam mende kerk, die door onvoldoende onder houd in de latere jaren in verval is geraakt. Noten 1. Albert Delahaye, Vossemeer Land van 1000 Heren, Ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw Vos semeer en Vrijberghe. 1969; Albert Delahaye. Archief van de Ambachtsheedijkheid Oud en Nieuw Vossemeer en Vrijberghe 1410-1962.1965; J. Ermerins, Eemge Zeeuwsche Oudheden uit echte stukken, Middelburg 1784; Tegenwoordige Staat der Vereemgde Nederlanden X, Amsterdam 1753; J. de Kanter en J. Ab Utrecht Dresselhuis, De Provincie Zeeland, Middelburg 1824; Van der Aa, Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlan den, 1848; A.R.A. 's-Gravenhage, Archief Ministe rie van Binnenlandse Zaken. afd. K. en W. 1875- 1918, mv. no. 2.04.13 dossier 1225; Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist, opmetingsteke- ningen, foto's en rapporten van de hand van Adolph Mulder; C.A. van Swigchem, T. Brouwer, W. van Os. Een huis voor het Woord, 's-Graven hage 1984: M.D. Ozinga. Protestantsche kerken hier te lande gesticht 1596-1793, Amsterdam 1929; Fred Hoek. Frowein en de raadhuizen van Graft en De Rijp. uitgave van de Oudheidkundige Vereniging Graft en De Rijp 1988; A.R.A.Archief van de Rijksbouwkundige. inv. no. 2.04.40.07; Pro vinciale Zeeuwsche Courant; Bouwkundig Week blad: Bulletin van de KNOB; lerseksche en Thool- sche Courant. 2. lerseksche en Thoolsche Courant, 3 februari 1917. 3. Thieme Becker, Lexikon XXIX, Leipzig 1935: Xavery, Jacob IV. schilder geboren in Den Haag 1736, zoon van Jan Baptist, leerling van Jacob de Wit, werkzaam te Amsterdam. 4. Het is onvoorstelbaar hoeveel onze monumenten- schat in het vaderland, ook in Zeeland, te danken heeft aan de bekwaamheid en de waarneming van Adolph Joannes Matthias Mulder, een bescheiden ambtenaar. Wij kunnen het verzamelde werk van Mulder zien als een vroege vorm van bouwhisto risch onderzoek. Hij was de rechterhand van jhr. mr. Victor de Stuers. 5. Bulletin KNOB, 1914, p. 90. 6. Delahaye, p. 519. 7. Voorlopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, dl 6. De provincie Zee land. Utrecht 1922. 8. Delahaye, p. 520. 9. Idem, p. 520. 10. Er bestaat een titelpagina van een boek, uitgege ven in Vlissingen in 1670: wij zien aan de voet van de preekstoel het hekje als aparte ruimte, waarin ouderlingen zijn gezeten. Opmerkelijk zijn het trap je en het bordesje voor de preekstoel, vermoede- Interieur naar het oosten. Wij zien een twee traveeën diep koor met een uit drie zijden gevormde koorsluiting. Het wand- beschot in het koor zou eventueel geïnterpreteerd kunnen worden als ruggenschot van een bank. Een curieus genoeg vrijstaande preekstoel (laatste kwart van de zeventiende eeuw) staat op de grens van het koor en het transept. Daar naast een platformpje dat wij wellicht mogen beschouwen als doopstoel. een vrij zeldzaam verschijnsel in het protestant se kerkinterieur. De koperen kaarsenkronen uit de achttiende eeuw zijn nog aanwezig maar deden geen dienst meer. Ze werden vervangen door petroleumlampen. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, september 1901)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 7