Bouwkundige onderwerpen 20 Moderne restauratietechnieken 1 M. VAN DOORN Houten vloer- en kapconstructies Er is nauwelijks een restauratieproject te bedenken zonder noodzakelijke voorzie ningen aan de daarin aanwezige houtcon structies. Juist in historische gebouwen, dus ook in kerkgebouwen, werd in ruime mate gebruik gemaakt van hout, meestal van aanzienlijke afmetingen. Er zijn diver se oorzaken waardoor restauratie van houtconstructies noodzakelijk kan zijn. Een van de belangrijkste oorzaken van houtbederf is houtrot. Houtrot wordt ver oorzaakt door schimmels welke ten gevol ge van meestal langdurige inwerking van vocht in het hout tot ontwikkeling komen en dan vaak tot volledig houtbederf lei den. Inwerking van vocht kan het gevolg zijn van onvoldoende onderhoud, maar ook de bouwkundige constructie zelf kan aanleiding zijn tot vochtinwerking. Een heel andersoortige vorm van hout aantasting, maar niet minder ernstig, is die door toedoen van insecten. Wie kent niet de houtwormgaatjes in vooral onge- schilderd kaphout of de nog verwoesten der grotere boorgaten van de boktor of van de bonte knaagkever in vochtig eikenhout? In dit artikel zullen een paar voorbeelden worden behandeld van de restauratie van door houtrot vergane balkeinden, met name die balkeinden welke hun oplegging vinden in buitenmuren. Door houtrot kun nen deze, meestal constructieve balken hun draagvlak verliezen, waardoor de houdbaarheid van het totale bouwwerk in het geding zou kunnen komen. De uit baksteenmetselwerk opgebouwde muren, zeker die van historische gebouwen, zijn zeer vochtig zodat restauratie of vernieu wing vroeg of laat noodzakelijk is. Wilde men het deugdelijk doen, dan was er tot voor kort eigenlijk maar één doeltreffende methode en dat was vernieuwen van de balk. Het vervangen van de aangetaste stukken door nieuwe einden met zoge naamde liplassen of haaklassen, versterkt met bouten of beugels, gebeurde wel maar bleef betrekkelijk zwak en esthe tisch minder aantrekkelijk. Het toepassen van een console of sleutelstuk bood voor het oog aantrekkelijker oplossingen, maar is niet altijd mogelijk terwijl de sterkte ook problematisch bleef. De verschillende restauratiemogelijk heden zijn hieronder schetsmatig in beeld gebracht. Dan dus toch maar vernieuwen, ook al was dit zonde van het verlies van het historisch belangrijke overgrote deel van de houtconstructie. Totdat inmiddels alweer geruime tijd gele den de firma Renofors Benelux een nieu we techniek ontwikkelde. Het is een sys teem op basis van kunsthars. Aangetaste delen van het hout worden geïmpreg neerd met een harssysteem, waardoor deze delen worden geconserveerd en weer belasting kunnen opnemen. Ontbre kende delen of volkomen vergaan hout wordt eerst verwijderd waarna het wordt aangevuld met een zogenaamde gewa pende kunstharsbetonconstructie die diep in het gezonde hout verankerd is. Het product bestaat uit een mengsel van zand, grind en kwartsmeel, gebonden door een voor dit doel ontwikkeld epoxy- systeem. Het mengsel wordt in plastische toestand aangebracht in een tijdelijke houten omtimmering (bekisting) waarin de verharding moet plaatsvinden. Het zodoende ontstane nieuwe materiaal wordt aan het bestaande gezonde hout verankerd door vooraf ingeboorde en in de kunstharsbeton opgenomen veranke ringsstaven van glasvezel, gebonden met kunsthars. De hierbij afgebeelde schetsen geven een beeld van de behandeling van een aangetast balkeinde. Eerst wordt de balk ondersteund en wordt het aangetaste hout verwijderd. Daarna worden de gaten geboord voor de glasvezel wapeningssta ven. Deze gaten dienen ruimer te zijn dan de staafdiameter zodat de tussenruimte die overblijft, met een kunstharsmengsel kan worden afgevuld. Hierdoor ontstaat een uitstekende hechting tussen staven en gezond hout. Na het plaatsen wordt de bekisting gemaakt, waarin de kunsthars- beton wordt gestort. Na verharding wordt de bekisting verwijderd. Zodoende ont staat een balkeinde dat een onverbrekelij ke verbinding met het bestaande hout tot stand heeft gebracht. Deze methode van restaureren is inmiddels reeds vele jaren gebruikelijk, vooral ook bij de restauratie van kerken en torens met hun zware balkmaten. Hoewel de Renoforsmethode zeer ge schikt is voor de restauratie van balkein den, is in de loop van de tijd een veel uit gebreider pakket aan mogelijkheden ont wikkeld. Zo kon de houten toren op de kerk in Grijpskerke met de Renoforsmethode worden gerestaureerd. De prachtige houtconstructie van zware gre nen balken was door houtrot, maar vooral ook door houtworm en boktor zeer verzwakt. Oor spronkelijk zou de toren worden afgebroken en na vernieuwing van aangetaste onderdelen opnieuw worden opgebouwd. Door voor noemd restauratiesysteem kon sloop wor den voorkomen, wat betekende dat belangrijke historische onderdelen behou den konden blijven en bovendien een forse kostenpost werd bespaard. f- WAPENINGSSTAVEN rINGEBOORDE GATEN T'jDEpJV E &EkC\STINC LANGS IDE ÉNEtJfcANT BALK SALKEIND9 AANCEMETSELD BEKISTING VEEWIJOEBB G(rnESTAUE£Eet>E BALW fiODEVHH pestaubatiemethode

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 20