Ten geleide 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198A, 4382 AC Vlissingen, telefoon 0118-413693 Postbanknummer 99692 ABN/AMRO-banknummer 46.06.76.660 DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Koudekerke, voorzitster P.W. van Seters. Vlissingen. 1e secretaris vacature, 2e secretaris M. Kievit. Middelburg. 1e penningmeester Mevr. drs. E. van Drie-Mol, Ovezande, 2e penningmeester Mr. K.P.T.G. Flos. Middelburg ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur, zie boven J.P. van den Ameele, Hoofdplaat P.A. Boot, Zierikzee A. Geertse, 's-Gravenpolder H. Goedegebure, 's-Heer Arendskerke C. Hoogerheide, Baarland J.W. de Jonge. Renesse D. Kersten, Hoofdplaat G.J. Lepoeter, Kapelle Mevr. M.W. Meerman-van der Markt. Vlissingen H.M. van der Post, Zierikzee A. Traas, Baarland Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J.D. Poley. Nisse REDACTIECOMMISSIE: Mevr. dr. J.L. Kool-Blokland, Middelburg G.J. Lepoeter, Kapelle H, Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöldlaan 414334 EM Middelburg. Tel. 0118-627908 Van de meeste reeds verschenen Bulletins zijn nog exem plaren verkrijgbaar. Een overzicht staat in Bulletin nr. 37. De prijs is 2,50 per stuk. Het laatst uitgekomen nummer kost 5,-. De ringbanden zijn verkrijgbaar 10,- per stuk. Bulletins en ringbanden kunt u bestellen bij het secre tariaat en bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middel burg, tel. 0118-637488 (kantooruren). Deze kunnen ook hier opgehaald worden onder kantoortijd. Ook in de Nieuwe Kerk te Zierikzee zijn Bulletins voor de verkoop aanwezig. De verkoop van Bulletins en ringmappen zijn inkomsten voor onze stichting. Inhoud Ten geleide (ill. Jaap Wolterbeek) pag. 2 G. Sophia van Holthe tot Echten De middeleeuwse kerk van Oud-Vossemeer in 1910 van de ondergang gered (ill. Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) pag. 4 Jan Jongepier De restauratie van het Moreau-orgel van Baarland (ill. Jan Jongepier) pag. 9 G.J. Lepoeter Begraven in en om de kerk. 2 Vóór de Reformatie (ill. M. de Goffau en G.J. Lepoeter) pag. 12 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen; moderne restauratietechnieken 1 pag. 20 Foto frontpagina: Adolph Joannes Matthias Mulder bij de toegang van het schip, zuidzijde, van de N.H. kerk te Aardenburg. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) Baarland Baarland is een van de mooie dorpen in de Zak van Zuid-Beveland. Het is een oud dorp uit de Middeleeuwen en het ligt, zoals de meeste oude plaatsen, op een kreekrug. Baar beer en in het oude ge meentewapen staat een beer. De school in het dorp wordt 'De Berenburght' ge noemd. Het dorp heeft een lange geschiedenis maar deze is al eens in onze bulletins aan de orde geweest. Op 27 oktober 1944 zijn Scots Fusiliers geland bij Baarland (Landingsweg) om de oevers van de Westerschelde vrij te krij gen en de haven van Antwerpen open te stellen voor de geallieerden. Bij de cam ping Scheldeoord is hiervoor een monu mentje opgericht. Deze landing wordt nog elk jaar herdacht. In de tuin van de kerk is een boom geplant ter nagedachtenis aan de eerste gesneuvelde bevrijder: Thomas Beckling, 26 oktober 1944. Een steen geeft de naam en de datum. Met de restauratie van de orgelkas zijn de nog aanwezige scherfgaten gedicht en zijn de laatste sporen van de oorlog ver dwenen. Het werden feestelijke dagen op 11 en 12 juni 1999 in Baarland. Kerk en orgel zijn gerestaureerd en algemeen bestuur en plaatselijke commissie wilden hun mooie bezit laten zien aan genodigden, dona teurs en dorpsbewoners. De officiële heringebruikneming was op vrijdagmiddag 11 juni. Ongeveer zeventig genodigden waren aanwezig, onder wie vertegenwoordigers van het architecten bureau, aannemers, gemeentebestuur van Borsele, vertegenwoordigers van de provincie, de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, subsidiegevers, bestuursle den, orgelbouwer, orgeladviseur en ande ren. Ir. J.D. Poley uit Nisse, adviseur van onze stichting, vertelde wat over de res tauratie van de kerk en Jan Jongepier gaf een toelichting op de geschiedenis van het Moreau-orgel en daarna gaf hij een kort orgelconcert. Dit orgel behoort tot de top-tien van ons land en heeft een zeer bijzondere klank. De voorzitter van de plaatselijke commis sie, de heer C. Hoogerheide, bedankte de aanwezigen in dichtvorm voor hun komst en belangstelling. Door Omroep Zeeland werden opnamen gemaakt die 's avonds werden uitgezonden. Ook de schrijvende pers was aanwezig. Daarna volgde een receptie waarin pro ducten uit de omgeving werden aangebo den. Bij de ontvangst was er koffie met een koekje gebakken uit graan van de 'Zeeuwse Vlegel'. Het was een geani meerde receptie waarin contacten werden gelegd en aangehaald. Op zaterdag kwamen ruim tweehonderd donateurs, dorpsbewoners en introducés naar Baarland. Men kon genieten van het orgelspel waarvoor organisten uit de omgeving waren uitgenodigd. De toren werd beklommen en het was erg gezellig. Het koor van de kerk is afgescheiden door een tussenwand en is niet in gebruik. Het koor heeft geen plafond en men kijkt direct tegen de balken. Tijdens de restauratie is hier een kapverlichting aangebracht en bezoekers kunnen de kapconstructie nu goed zien. In 1776 kwam er een nieuwe psalmberij ming uit. Orgelbegeleiding was nu meer dan ooit gewenst en een aantal dorpsker ken schafte zich een orgel aan: Kloetinge in 1787, Nisse in 1786 en ook Baarland kreeg in 1786 een orgel. De ingebruikneming was op 1 oktober 1786 door ds. De Koe. Hij nam als tekst de woorden "Halleluja, looft God in Zijn heiligdom, looft hem met snarenspel en orgel." Deze tekst is nog te lezen onder de orgelgalerij in de kerk. Het orgel uit die tijd staat nog bijna onge wijzigd in de kerk. De lucht komt via de elektromotor; een orgeltrapper is er niet meer. De orgelkas, de beeldjes en orna menten werden schoongemaakt, zonodig gerepareerd, verguld en in de was gezet. Dit werk werd uitgevoerd door de heer A.C. Rijken, restaurateur en beeldhouwer te Middelburg. De totale restauratie werd gedaan door Flentrop Orgelbouw te Zaandam. Jan Jongepier was onze orgeladviseur. De kosten voor de restauratie van kerk en orgel waren totaal 1.000.000,-. Hiervan was 200.000,- voor het orgel. Architect bij de restauratie van de kerk was het Architectenbureau Rothuizen van Doom 't Hooft te Goes. Aannemer was Leenhouts Aannemingsbedrijf B.V. te Sluis. Bijdragen kwamen van: de Rijksdienst

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1999 | | pagina 2