11 Petrus en Paulus. Verder een viertal vica- rieën, gewijd aan St. Johannes Evange list, St. Gertrudis en Adrianus en de Heili ge Drie-eenheid, St. Margaretha, St. Nico- laas.5 Kerk en toren Over het oorspronkelijke kerkgebouw weten we in feite alleen met zekerheid te zeggen dat het er geweest moet zijn en dat het, voordat men in de tweede helft van de dertiende eeuw met de voorberei dingen voor een forse in steen opgetrok ken kerk begon, nog wel verbouwd en vergroot zal zijn. Het oudste deel van de kerk zoals we die nu kennen, ontstond waarschijnlijk tussen 1275 en 1300: een vijfzijdig gesloten koor met een recht gesloten kapel - de Onze Lieve Vrouwe kapel - tegen de noordzijde. De kapel, met tegen de noordwand twee opmerke lijk dicht tegen elkaar geplaatste steunbe ren, was inwendig op het koor geopend met twee scheibogen op een van Door- nikse steen vervaardigde zuil met knop- kapiteel. Dit is een laatste herinnering aan de Scheldegotiek in dit bakstenen ge bouw. De scheibogen tussen koor en ka pel werden later dichtgemetseld. Tijdens de laatste restauratie is de oostelijke scheiboog weer in ere hersteld. Het koor heeft nog de oorspronkelijke kap met een houten tongewelf, de kapel kreeg rond 1500 een ziende bekapping. In de wandgeleding vertoont het koor veel over eenkomsten met het iets later gebouwde zuiderkoor van de kerk van Kapelle. Dezelfde bouwheer zou hierbij betrokken geweest kunnen zijn. De vloer van koor en kapel is enige tijd na de bouw circa 75 cm verhoogd, hetgeen de verhoudingen van de wandgeleding schaadt. Het onder ste deel der blinde boogjes onder de koorvensters is nu aan het oog onttrok ken. Dit geldt ook voor het basement van de uit Doornikse steen opgetrokken kolom. Aan de noordzijde van het koor bevindt zich in de muur een vijftiende- eeuws natuurstenen sacramentshuisje in de vorm van een muurnis met gotische decoratie. Een vrijstaand sacramentshuis of -toren bevond zich, gezien de teruggevonden fundering, op enkele meters afstand op de grens van koor en kapel. De bouw hiervan is te dateren omstreeks 1380- 1390. (Zie plattegrond) Tijdens het onderzoek van de fundering van het sacramentshuis werd onder een hecht gemetselde zeventiende-eeuwse grafkelder een beschilderde bakstenen sarcofaag gevonden, daterende uit plm. 1350. Aan de binnenzijde was deze ver sierd met een beschildering uitgevoerd in Tijdens de laatste restauratie ontgraven muumissen in het koor. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) Plattegrond van de kerk met daarop aangegeven onder de vloer gevonden objecten uit vroegere perioden. (Tekening B. Oele)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2000 | | pagina 13