De inrichting van de preekkerk met de preekstoel tegen het koorschot, zoals die in 1913 tot stand is De inrichting na de laatste restauratie. Het koorschot is verwijderd, de gebracht De dooptuin is door de banken nauwelijks zichtbaar. (Foto omstreeks 1930, Gemeentearchief preekstoel is enkele meters opgeschoven. (Foto C. Dekker, Gemeente- Goes) archief Goes) De noordwand van het koor voor de laatste restauratie. Rechts het sacramentshuisje in de De noordwand van het koor met doorkijk in de Onze Lieve Vrouwekapel, na de restauratie. vorm van een muurnis. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, in tegenstelling tot de architect M.J.J. van Beveren en zowel de kerkvoogdij als de kerkenraad, bezwaren bestonden tegen de verwijdering van het koorschot en de opening van de scheiboog tussen koor en kapel. Dit op basis van het argument dat er sprake was van twee verschillende stijlen." Als minder positief element van de res tauratie is het opofferen van de dooptuin te beschouwen, met de preekstoel van ouds de centrale plaats van de protes tantse eredienst. De kerk van Kloetinge is echter gerestaureerd in de periode dat men een open liturgisch centrum verkoos boven het behoud van zo'n wezenlijk ele ment van het interieur. In een latere perio de is men van deze opvatting weer terug gekomen. De restauratie is uitgevoerd door de firma Woudenberg te Rhenen/Middelburg. De voor het grootste deel door subsidie gedekte kosten bedroegen 2.191.000,-. Onder die van 1913 is een herdenkings steen aangebracht met de vermelding van de heringebruikname voor de eredienst op 21 december 1973.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2000 | | pagina 16