wist men niet of de kerk nog wel te her stellen was. In 1856 en 1878 wilde men al overgaan tot de stichting van een nieuw kerkgebouw, maar de geldmidde len ontbraken. Mulder vond het de moeite waard de dankt zijn wording als enigszins belang rijke plaats aan de vestingfunctie.7 Het kerkje was in de eerste plaats garni zoenskerk en als zodanig in een reeks, vanwege de Generaliteit, gesticht in Staats-Vlaanderen. het krijgswezen besteedde de Republiek in de achttiende eeuw niet overdreven veel aandacht. Omstreeks 1800 veran derde de situatie radicaal. In de eerste plaats omdat, net als overal, de eigen- I dom van het kerkgebouw na 1795 De ligging van het kerkgebouw valt af te lezen op de kadastrale kaart uit 1847 op kavel no. 155. Het gebouw lag tussen de Noordstraat en de Lange Kerkstraat. De voorgevel had een portaal- en een consistorie-uitbouw en een drietal vensters. Er lag een groot stuk open terrein tussen de voorgevel en de Noordstraat, waar een stenen heining de kavel afsloot van de openbare weg. (Zeeuws Archief, kadastrale kaart no. 6261) vormen van het zeventiende-eeuwse kerkje, dat afgebroken zou gaan worden, door een paar tekeningen en aanteke ningen aan de vergetelheid te ontrukken: "Hoe eenvoudig het ook was, het gaf geheel het type van het midden der zeventiende eeuw weer en daarom was een opname interessant." Dit is ook de aanleiding om zoveel mogelijk de geschiedenis van dit gebouwtje te vol gen. Eerst iets over het verband met de geschiedenis van Terneuzen. Verband met de geschiedenis van de plaats Zo ergens, dan is er in Terneuzen samenhang tussen de geschiedenis van de plaats en die van de kerk. Terneuzen Van de eerste kerkjes in Terneuzen weten we geen bijzonderheden. Het eer ste, gebouwd in 1579, is geen lang leven beschoren geweest. Het tweede heeft bestaan van 1598 tot 1659. De Vrede van Munster (1648) heeft de politieke en militaire toestand geconsoli deerd. De status van Zeeuws-Vlaande- ren als militair voorland onder de zorg van de Generaliteit werd nu definitief. Het vestinkje Terneuzen verdiende een betere voorziening. De kerk van 1659 wordt gebouwd volgens het in Staats- Vlaanderen alom door de Generaliteit toegepaste model. Deze kerk heeft lang voldaan. In de anderhalve eeuw die volgde, nam de bevolking eerder af dan toe en aan (1798) overging naar de kerkelijke gemeente. Voorts bleef het belang van Terneuzen als vesting en werd zo moge lijk nog groter. Voor Napoleon vanwege Engeland. De genieofficier Ancelin heeft er in 1811 gewerkt,0 voor koning Willem I tijdens 'de oorlog' met België en na de afscheiding van België. Bovendien werd Terneuzen door het samengaan van Noord- en Zuid-Nederland (1814-1830) belangrijk als havenplaats, dé voorhaven van Gent. Die ontwikkeling zet zich door, ook na 1839. In verband met dit alles nam de bevolking zeer toe. Het behoeft dan ook niet te verbazen dat omstreeks het midden van de negentiende eeuw de kerk van 1659 drastisch verbouwd wordt om meer zitplaatsen te verkrijgen. Deze

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 10