12 predikant van achter in te laten komen' (artikel 16 van het bestek). Deze toe gang had een nog iets kleinere afmeting dan de deur van de consistoriekamer en kreeg dezelfde uitvoering als de portaal deuren. waren de lange oost- en westmuren de zijmuren. De muren waren gepleisterd en gewit. Op de muren rustte een ziende bekapping. Aan beide zijden van de kerk waren er bochten en voorts rondom banken. Mui- Volgens Van der Aa vond men op het kerkhof en in de kerk grafzerken met de jaartallen 1595, 1630, 1632 en 1634. In 1966 vond men bij verbouwingswerk zaamheden aan de vloer een tweetal zerken met slijtageverschijnselen: een Bij reparatiewerkzaamheden in 1966 aan de huidige N.H. kerk ontdekte de aannemer de grafzerken van 'onze' kerk, die ruim een halve meter onder de vloer lagen. Bij een verder onderzoek kwam een gedeelte van de fundamenten van de oude kerk tevens te voorschijn; zij zijn gearceerd aangegeven. Langs deze weg krijgen wij ook een indruk van het oude ingangsportaal met een deel van de voorgevel en de regenbak onder de consistoriekamer. (Rijksdienst voor Monumentenzorg te Zeist, Tekeningenarchief) Ten aanzien van de luidklok had domi nee Wasier ook een wens: de klok dien de minstens 400 pond zwaar te zijn en van goed allooi. De Staten van Zeeland willigden deze wens in. Voor het vergro ten van de bestaande klok mocht een klein kanon, staande op de wal van Ter- neuzen, worden gebruikt.14 Tot zover de belangrijkste gegevens uit het bestek. Beschrijving van het inwendige in 1659, voor zover bekend De preekstoel annex tuin en doopbordes bevond zich aan de korte noordzijde, dus in de buurt van de consistorie kamer.15 Vanuit het gebruik geredeneerd der heeft een tekening van een paneel van deze bankbetimmering gemaakt. Aan weerszijde van de deur bevond zich een bocht voor de diakenen. Ook waren er gestoelten voor de ambtsdragers, de overheid en de garnizoensofficieren en hun dames. De bocht voor de ambtsdra gers kan zich hebben bevonden rechts naast de preekstoel, de eerste bocht als je uit de consistorie kwam. Die voor de officieren van het garnizoen en hun dames aan de andere zijde, terwijl die van het burgerlijk gezag ertegenover stond. De banken die rondom stonden, waren voor de mannen bestemd, terwijl de vrouwen op stoelen in de midden ruimte zaten. grafsteen met een kunstzinnig uitgebei teld familiewapen en één met een graf schrift: "Joos Laureys de Lantsheere, baljuw van Axel, Neusen en Biervliet", overleden op 3 november 1630. De consistorie De consistorie had een 'schouwfriese' met twee houten schenkels, een kast, een tafel lang 10 voeten met twee ban ken. De vloer bestond uit plavuizen. De oude verbinding vanuit de kerk met deze vergaderplaats bleef eeuwenlang ge handhaafd, tot aan de afbraak in 1885. Dit deel van de kerk is buiten alle herstel gebleven, een restant uit de tijd van twee-en-een-kwart eeuw tevoren. Der-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 12