Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Ten geleide Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen, telefoon 0118-413693, e-mail stozpwvs@zeelandnet.nl Postbanknummer 99692. Hierop over te maken de bijdragen van de donateurs t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen. DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Veere, voorzitster P.W. van Seters, Vlissingen, 1e secretaris vacature, 2e secretaris M. Kievit. Middelburg, penningmeester Mr. K.P.T.G. Flos. Middelburg L. de Putter, Vlissingen ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele, Terneuzen L.E. Blikman, Zierikzee P.A. Boot. Zierikzee A. Geertse, 's-Gravenpolder J.W. de Jonge, Renesse S.C. de Koeijer, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Mevr. M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen A.H. Rietveld, Baarland Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J.D. Poley, Nisse REDACTIECOMMISSIE: M. van Doorn, Goes G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer. Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908 Van de meeste reeds verschenen Bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar. Een overzicht staat in Bulletin nr. 37. De prijs is 2,50 per stuk. Het laatst uitgekomen nummer kost 5,-. De ringbanden zijn verkrijgbaar a 10,- per stuk. Bulletins en ringbanden kunt u bestellen bij het secretariaat. Pag 4 Johan de Koning Vernieuw-de Nieuwe Kerk, of wat te doen met een gedateerd monumentaal gebouw? (ill. div. bronnen) Pag. 9 G. Sophia van Holthe tot Echten De in 1885 afgebroken Nederlands-hervormde kerk te Terneuzen (ill. Zeeuws Archief e.a. bronnen) Pag. 15 A.A. van der Poel De gedenksteen voor Hadrianus Junius in de Koor kerk te Middelburg (ill. Zeeuws Archief) Pag. 17 G. Sophia van Holthe tot Echten Over doopstoelen (ill. div. bronnen) Pag. 19 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen; negentiende-eeuwse dakspantconstructies Foto frontpagina: Het interieur van de Nieuwe Kerk te Middelburg in de vernieuwde situatie. (Foto Kees Brandenburg) Inzet: de oude situatie. Bestuur De heer H. Goedegebure heeft om gezondheidsredenen moeten bedanken als bestuurslid. Wij zijn hem dankbaar voor zijn inbreng bij de restauratie van de kerk te Baarland en adviezen in Hoofdplaat. De plaatselijke commissie (p.c.) te Baar land heeft een nieuwe voorzitter en secretaris. De heren S.C. de Koeijer en A.H. Rietveld worden op de algemene ledenvergadering in mei 2001 voorge dragen tot bestuurslid als vertegenwoor diging van de p.c. Baarland. In deze vergadering is ook een voor dracht tot bestuurslid van de heer L. de Putter op persoonlijke titel. Jubileum Op 1 oktober 1976 werd de Stichting Oude Zeeuwse Kerken opgericht. In het najaar vieren wij dus ons 25-jarig be staan. De bijzondere excursie op 19 mei a.s. staat in het teken van dit jubileum. In het najaarsbulletin 2001 komen wij terug op 25 jaar Oude Zeeuwse Kerken. Archief Voor ons archief mochten wij tot op heden gebruik maken van een ruimte in het Provinciaal Archief in de Abdij te Middelburg. In dit archief is echter een schimmelinfectie ontstaan en alles moet vernietigd worden. Wij hebben onze belangrijkste stukken er nog uit kunnen halen. Een aantal oude bulletins is ach tergebleven in het archief en wordt ver nietigd. Het secretariaat is in het bezit van twee complete sets en kan in spe ciale gevallen kopieën laten maken tegen de daarvoor geldende kosten. Ringmappen zijn elders opgeborgen en kunnen nog voldoende geleverd worden. Zie ook de colofon hiernaast. Wij moeten nog nagaan hoe we in de toekomst de stukken zullen opslaan. Zoals u bekend zal zijn, wordt het werk thuis gedaan bij de bestuursleden en daar is de opbergruimte beperkt! Bijdrage donateurs De bijdragen van onze donateurs zijn van zeer groot belang. Zonder deze inbreng is het werk niet mogelijk. Alle bestuursleden doen het werk belange loos en ontvangen geen enkele vergoe ding. Dit is ook van toepassing op de redactie van ons bulletin. Wij zijn dus erg zuinig! Niettemin hebben wij ook te maken met stijgende kosten. Met een zekere aarze ling willen wij toch vragen de minimum- bijdrage vanaf 2002 te verhogen van 40,- tot 45,- per jaar. Velen geven nu reeds een hoger bedrag. In 2002 komt de euro. De minimumbijdrage wordt dan 20,- 44,07). Wij hebben momenteel 516 donateurs. Bij het schrijven van dit stukje (medio maart 2001zijn de bijdragen van 415 van hen ontvangen. Nog te ontvangen derhalve ruim honderd bijdragen. Gaar ne uw aandacht hiervoor. Bijdragen over te maken op giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Boulevard Ban kert 198a, 4382 AC Vlissingen. Hervormde kerk Waterlandkerkje Wij zijn met de overdracht van de Her vormde kerk te Waterlandkerkje zover gevorderd dat op de algemene bestuurs vergadering in mei a.s. wordt voorgesteld dit kerkgebouw over te nemen. Wij komen dan in het bezit van een klein, aardig, goed onderhouden kerkje in het mooie Zeeuws-Vlaamse land. In de Tachtigjarige Oorlog was Zeeuws- Vlaanderen oorlogsgebied en ook daar na was het er niet rustig. Zo werd ds. J. Stuerbaut, sinds 1658 predikant in de Oudemanspolder waarin Waterlandkerk je ligt, tijdens de dienst (1668) mishan deld door soldaten van het Spaanse leger. Hij overleed in 1669 aan zijn ver wondingen. Het houten beeld voor de kerk van Waterlandkerkje, gemaakt door pastoor Gielliet in 1984, herinnert aan deze droeve gebeurtenis. Tijdens de oor log van 1672 werd de kerk in de Oude manspolder in brand gestoken. Herstel was onmogelijk en men besloot in 1674 tot de bouw van een nieuw kerkje. Bij dit kerkgebouw is het dorp Waterlandkerkje ontstaan. In 1708 werd de kerk geplun derd door Franse soldaten. In de loop van de jaren is aan het kerk gebouw veel gerestaureerd. De laatste restauratie vond in 1956/'57 plaats. Er zijn honderd zitplaatsen. In de kerk is een prachtig Flentrop-orgel

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 2