(1965) ondergebracht. Het werd indertijd door de industrieën in de Kanaalzone aan de kapel van het ziekenhuis van de Zusters van het Heilig Hart te Sluiskil geschonken. Toen dit ziekenhuis werd opgeheven, vond men de kerk een waar gebouw aan de plaatselijke kerkvoogdij. In 1983 werd het eigendom van de kerk. De opgerichte plaatselijke commissie is met veel enthousiasme begonnen om hun cultuurmonument ten dienste te laten komen aan alle inwoners van Kats. te Oostburg voor honderd procent betrokken. In Bulletin nr. 6 van maart 1981 (blz. 8 e.v.) vindt u een uitgebreid artikel over Waterlandkerkje van de heer G.J. Lepoeter. Hervormde kerk Kats Op de algemene bestuursvergadering van 7 mei a.s. komt onder andere op de agenda de overname van de Hervormde kerk te Kats met het aangebouwde klei ne verenigingsgebouw Nieuw-Zeeland- huis. Er komt hiervoor een nieuwe doch terstichting, genaamd De Katse Kerk. Kats is een klein dorpje van 426 inwo ners in de zuidoosthoek van Noord- Beveland. Na de inpoldering van Noord- Beveland (1598) kreeg Kats pas in 1687 een kerk. Het kerkgebouw werd in 1870 grondig verbouwd en er werd tegen de kerk een klokkentorentje gebouwd. Het kerkgebouw is in de loop der jaren enke le keren gerestaureerd. Toren en klok zijn in onderhoud bij de gemeente Noord-Beveland. Het orgel is uit 1906. Het kleine verenigingsgebouw, in 1957 tegen de kerk gebouwd, is betaald uit Boven: de Nederlands-hervormde kerk te Waterlandkerkje. Daaronder: het interieur van de kerk Boven: de Nederlands-hervormde kerk te Kats. Daaronder: de kerk met het aangebouwde Nieuw-Zeelandhuis. (Foto's Hans Boone) dige bestemming voor het instrument. Het orgel is nu in bruikleen bij de kerk voogdij en inmiddels is er toestemming dat ook onze stichting dit orgel in bruik leen krijgt. Bij het torentje is de gemeen- giften die na de watersnoodramp van 1953 binnenkwamen. Er werd onder andere geld ingezameld in Nieuw-Zee- land; vandaar de naam van het gebouw. De gemeente Kortgene delegeerde het In het najaarsbulletin van onze stichting zal een artikel over Kats en de kerk wor den opgenomen. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 3