Over doopstoelen 17 Tijdens het bombardement van Middel burg op 15 mei 1940 werd ook de Koor kerk zwaar beschadigd. Het monument voor Junius is hierbij gedeeltelijk ver nield. De omlijsting alsmede het fronton werden echter teruggevonden en bevin den zich thans in het depot van het Zeeuws Museum te Middelburg. De gedenkplaat met het opschrift is helaas verloren gegaan. Noten 1Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken, nr. 42, april 1999. blz. 19. 2. Met dank aan mevrouw M. Zijtveld, Zeeuws Museum, Middelburg. 3. Levensberichten van Zeeuwen, F. Nagtglas, blz. 505 e.v., uitg. J.C. en W. Altorffer, Middelburg 1893. G. SOPHIA VAN HOLTHE TOT ECHTEN In het artikel over de kerk in Oud-Vosse- meer, opgenomen in het Bulletin num mer 43 (september 1999), opperde ik de mogelijkheid dat de preekstoel in deze kerk voorzien was van een 'doopstoel'. Die terloopse mededeling heeft enkele interessante reacties opgeleverd. Allereerst ontdekte de eindredacteur van ons blad, mevrouw I.H. Vogel- Wessels Boer, een oude foto (herkomst onbe kend) met een duidelijker overzicht van de dooptuin van de kerk te Oud-Vosse- meer dan de afbeeldingen waarover we tot dan toe beschikten. In de tuin was een vrijstaand meubel zichtbaar, dat wel haast niet anders dan een doopstoel kon zijn. Ik kom daarop terug. De heer G.J. Lepoeter te Kapelle, lid van de redactie, vestigde de aandacht op een door hem beschreven kerkgebouw dat, blijkens de door hem opgediepte bronnen, ook een doopstoel heeft gehad, te weten de Sint Maartenskerk te Wemeldinge.' De heer H. Uil, eveneens redactielid, voegde een nieuw gegeven toe door te wijzen op het bestaan, in sommige ker ken, van een leesstoel, wel te onder scheiden van de preekstoel, de doop stoel en het voorlezersgestoelte. Interieur van de Nederlands-hervormde kerk te Oud-Vossemeer met een duidelijk overzicht van de dooptuin. Het betreft een uitgeknipte illustratie, waarvan onbekend is wanneer de opname is gemaakt en uit welk tijdschrift zij komt. Midden in de tuin tussen de preekstoel en de voorlezersplaats staat een platform van ongeveer 50 cm hoogte, omgeven door een balustrade van spijlen. (Zeeuws Archief. Zeeuws Genootschap, Zei. III.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 17