Bouwkundige onderwerpen 19 N egentiende-eeuwse kapconstructies De foto op de frontpagina van het vorige bulletin, nummer 45, liet zien hoe in de kerk aan de Segeersstraat te Middelburg met gebruikmaking van slanke staalpro- fielen grote overkappingen kunnen wor den gemaakt, zonder toepassing van tussenondersteuningen in de vorm van zuilen of kolommen. maakte gebruik van de wetenschap dat een driehoek niet vervormbaar is en dat dat ook geldt voor een aaneenschake ling van driehoeken. Met die kennis werd het mogelijk om zogenaamde vakwerk liggers te maken. Aanvankelijk ziet men dit principe aan het begin van de negen tiende eeuw toegepast bij bruggen en dan het eerst in Engeland, de oorsprong van de industrialisatie. Ook in de bouwkunde werden de gevol gen van de industrialisatie langzamer hand merkbaar. In Nederland, als niet- geïndustrialiseerd land, ging dat minder snel dan in Engeland, Frankrijk en Bel gië, maar in de tweede helft van de negentiende eeuw ontstonden ook hier te lande bouwwerken waarin de voorde len van industrieel ontwerpen werden onderkend. Aanvankelijk werd, zoals bij nieuwe ont wikkelingen gebruikelijk, het houten spant als basis gebruikt. Men wilde ech ter af van de tussensteunpunten (pijlers) en van de in ruimtelijk opzicht storende trekbalk van het traditionele kapspant. STAAL VA KW 5 grotere ovE^PAtsm NCEN De ontwikkeling van houten spant naar staal. Daardoor rijpte de gedachte dat het mis schien wel aardig zou zijn om dit keer eens aandacht te besteden aan de mogelijkheden die in de negentiende eeuw ontstonden tengevolge van de industriële revolutie. De inzichten van de technische mechanica en de industriële productie van gewalst staal vormden de bron voor het ontwikkelen van kapcon structies met grote overspanningen. Men

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 19