De in 1885 afgebroken Nederlands-hervormde kerk te Terneuzen 9 Gezicht op de vesting Terneuzen. Kopergravure naar tekening van Jan Peeters, die topografisch niet erg betrouwbaar is, 1674. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zei. III. II, 2284) De beschikbare gegevens Aanleiding tot dit artikel1 was de kennis making met een rapport over de kerk van Terneuzen, opgesteld door Adolph Mulder aan de vooravond van de afbraak in 1885.2 Mulders tekeningen, in samen hang hiermee gemaakt, bleken zich in het tekeningenarchief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist te bevinden, vergezeld van een ter plaatse gemaakte beschrijving ter verduidelijking ervan. en verbeteringen die halverwege de negentiende eeuw hebben plaatsgevon den.3 Voorts zijn de notulen van de kerk voogdij geraadpleegd;4 helaas ontbraken er vele jaren, waarschijnlijk omdat de kerkvoogden het nut er niet van inzagen zaken op schrift te stellen. Andere bronnen zijn een 'Gezicht op Ter neuzen vanuit het westen naar een teke ning uit 1832' waarop het kerkje voor komt en de kadastrale kaart uit het jaar 1847 waarop de kerkkavel staat aange- 1966 aan de huidige Hervormde kerk is de aandacht op de in 1885 afgebroken kerk gevestigd. In de Provinciale Zeeuw se Courant van 13 oktober 1966 stonden afbeeldingen van twee oude uitstekend bewaarde grafzerken. Deze grafstenen werden bij toeval ontdekt toen de aanne mer een inzinking in de kerkvloer wilde herstellen; de grafstenen lagen ruim een halve meter onder de kerkvloer. Beide vertonen slijtageverschijnselen, kennelijk veroorzaakt doordat erover gelopen is. In de tekst wordt nader op deze vondst ingegaan. Een nieuw kerkje in 1659 Het nieuwe kerkje van 1659 verving een eerder kerkgebouw uit 1598 op dezelfde plaats in de Noordstraat. Het kon in grootte verdubbeld worden door het bij trekken van de grond van twee aanpa lende woonhuizen. Dit midden-zeventien- de-eeuwse exemplaar is aan het einde van de negentiende eeuw op zijn beurt Uiteraard zijn voor dit artikel de stukken geraadpleegd die zich in het archief van de Hervormde gemeente Terneuzen bevinden, met name het originele bestek uit 1659 en de gegevens over reparaties duid. Voorts staat ter beschikking de beschrijving uit 1846 door Van der Aa5 en 'Een situatie van de opgravingen in de Nederlands-hervormde kerk uit 1966'.6 Door reparatiewerkzaamheden in vervangen door een nieuw gebouw, opnieuw tweemaal zo groot als het bestaande. Voor het echter zover was, kwam de bouwvallige toestand van het gebouw meermalen ter sprake. In 1849

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 9