25 banken. Hiermee was de laatste band tussen ambacht en kerk verbroken. In de kerk bevinden zich twee identieke koperen kronen die in 1747 door Johan van Bueren, rentmeester van de prins van Oranje, zijn geschonken. Toen de De zes koperen kaarsenstandaards, aangeschaft in 1757 voor de kerkenraadsbanken, zijn nu aan de muur bevestigd. kerkvoogdij in 1916 besloot petroleum lampen aan te schaffen, liet men de kro nen hangen. Nadat bekend werd dat Kats in 1931 elektriciteit zou krijgen, stel de de kerkvoogdij voor de pastorie en consistorie op het lichtnet aan te sluiten. Ook toen bleek weer hoe beroerd de financiële positie van Kats was. Uiteindelijk werd besloten in de pastorie negen lichtpunten, in de consistorie één lichtpunt en boven de kansel een licht punt aan te brengen. De te maken kos ten werden gedekt door de uitgave van renteloze voorschotten. Naderhand, in 1934, besloot men alsnog in de kerk elektrisch licht aan te leggen. Voor de benodigde geldmiddelen werd tijdens de dienst, gehouden ter gelegen heid van de ingebruikname van de licht installatie, een collecte gehouden. Verder werd in de gemeente met een intekenlijst rondgegaan en werden de overbodig geworden petroleumlampen verkocht. Met intekenlijsten de gemeente rond gaan was de geijkte manier om aan geld te komen om projecten uit te voeren. Zo werd de eerste in de kerk geplaatste kachel (1919) voor een groot deel betaald met het geld van een intekenlijst. Veel later werd deze kachel vervangen door twee van Colijnsplaat overgenomen oliestookkachels. Tegelijkertijd werden de koster vuur in haar bogten besorgt worden en aan de predicant op de pre dikstoel als zijnde sulx allerwege billik, dat die den altaar dienen, ook geen gebrek leyden of door felle koude in de godsdienst die hoogst te schatten is alle van onder afgesloten banken open gemaakt voor de verwarming van de voeten. Vroeger werden stoven tegen de koude voeten gebruikt. Zo besloot de kerkenraad in 1755 dat "des winters door gehinderd worden".28 Alle bochten en banken en de lambrize- ring, die het kerkje zijn charme verleen den, zijn in 1971 verwijderd en vervan gen door stoelen. Alleen de preekstoel dateert nog uit de tijd van de bouw van de kerk. De avondmaalstafel, het doop vont en het kanselkleed die nu het interi eur sieren zijn geschenken van de her vormde vrouwengroep. Besluit In 1957 werd aan de kerk het vereni gingsgebouw Nieuw-Zeelandhuis gebouwd, met geld dat in Nieuw-Zeeland bijeen was gebracht na de watersnood van 1953. In Kats waren door de ramp elf slachtoffers gevallen. Het beheer van het Nieuw-Zeelandhuis werd door de burgerlijke gemeente Kortgene, waartoe Kats inmiddels behoorde, gedelegeerd aan de plaatselijke kerkvoogdij. Het deed tot 1985 dienst als verenigingsgebouw voor Kats. In dat jaar werd een nieuw dorpshuis in Kats in gebruik genomen en werd het Nieuw-Zeelandhuis eigen- Het kerkzegel, in 1964 ontworpen door Jac. Prince te Middelburg.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 25