5 Kam- en Van der Meulenorgel in de kerk te Zierikzee. Bulletin nr. 30, 1993. Voor ieder kerk gebouw, eigendom van de stichting, wordt een aparte beheersstichting ge vormd. Dit om te voldoen aan de gestel de eisen voor toekenning van financiële bijdragen. De statuten worden hiertoe gewijzigd. Bulletin nr. 31, 1993. De voorberei ding voor de restauratie van het uiterst waardevolle maar in zorgelijke toestand verkerende Moreau-orgel in de kerk te Baarland, komt in de eindfase. Bulletin nr. 32, 1994. De alom ge vreesde bonte knaagkever dient zich aan in de kerk te Baarland. Dit brengt de voorbereiding voor een drastische res tauratie van de kapconstructie van deze kerk op gang. Bulletin nr. 34, 1995. Nog steeds staat de toestand van de kerk te Baar land centraal in de aandacht. Medewer king van de desbetreffende instanties geeft uitzicht op een doeltreffende aan pak van de problemen. Bulletin nr. 35, 1995. De onderhande lingen over de Nederlandse Hervormde kerk te Hoofdplaat, die enkele jaren heb ben geduurd, kunnen worden afgerond. Deze kerk (waarover in bulletin nr. 36 een uitgebreid historisch artikel) wordt aan het bezit van de stichting toege voegd. Bulletin nr. 36, 1996. Het orgel in de kerk te Zierikzee wordt na een geslaag de restauratie opnieuw in gebruik geno men. Ir. K.J. Kuiken treedt af als voorzit ter en wordt opgevolgd door mr. B.J. van Putten. Bulletin nr. 38, 1997. Er werd afscheid genomen van M.P. de Bruin, die gedurende een periode van twintig jaar activiteiten heeft ontplooid als eindredac teur van het bulletin, excursieleider en bestuurslid. Op verzoek van verschillen de donateurs wordt met ingang van dit nummer een vaste rubriek Bouwkundige onderwerpen opgenomen. Deze rubriek wordt verzorgd door de architect M. van Doorn, die naderhand ook zal toetreden tot de redactiecommissie. Bulletin nr. 39, 1997. Op het dak van de kerk te Zierikzee worden op grond van wettelijke voorschriften ladderhaken aangebracht. Ten gevolge van vertrek uit de provincie is het voorzitterschap van mr. B.J. van Putten van korte duur. Hij wordt opgevolgd door mevrouw A.C. de Bruijn, burgemeester van de huidige gemeente Veere. Bulletin nr. 40, 1998. Aan de kerk te Baarland wordt een geslaagde restaura tie voltooid. Het tijdrovende secretari aatswerk wordt door L. Louwerse over gedragen aan P.W. van Seters. Bulletin nr. 41, 1998. Aan de firma Flentrop te Zaandam kan opdracht wor den verstrekt tot herstel en conservering van het Moreau-orgel in de kerk te Baar land, een instrument dat gerekend wordt tot de 'top-tien' van ons land. Bulletin nr. 42, 1999. Er kan een begin worden gemaakt met de uitvoering van het goedgekeurde tienjaren-onder houdsplan van de kerk te Hoofdplaat. Desondanks blijft de bouwkundige toe stand van dit kerkgebouw zorgen baren, vooral omdat de noodzakelijke financiële middelen voor een afdoende restauratie vooralsnog blijven ontbreken. Bulletin nr. 43, 1999. Ruime aandacht wordt besteed aan de officiële afronding van de restauratie van de kerk en het orgel te Baarland. Bulletin nr. 44, 2000. Het gebrand schilderde raam in de Nederlandse Her vormde kerk te Burgh: een bijzonder Zeeuws monument. Dit is goed voor de enige voorpagina van het bulletin in kleur tot nu toe. Bulletin nr. 46, 2001. In één keer twee kerkgebouwen die aan het bezit van de stichting worden toegevoegd, in Zeeuws-Vlaanderen de Nederlandse Hervormde kerk te Waterlandkerkje en in Noord-Beveland de Nederlandse Her vormde kerk te Kats. Het zijn kerken van een bescheiden omvang, maar daarom niet minder aantrekkelijk en waardevol. Vijf kerken en een afscheid De voorjaarsexcursie, op zaterdag 19 mei van dit jaar, stond in het teken van het 25-jarig jubileum. Wij bezochten, genietend van het prachtige voorjaars weer, achtereenvolgens de kerken te Waterlandkerkje, Hoofdplaat, Baarland, Kats en Zierikzee. Op deze dag namen wij tevens afscheid van de beide excur sieleiders van de laatste jaren, mevrouw T. Lepoeter-Boes en drs. R.G.N. Gulden- mund. Geen onbezorgde toekomst Terugkijkend op een kwarteeuw met ups en downs kunnen wij stellen dat door de inzet en inspanningen van vele vrijwilli gers de stichting erin geslaagd is om een bijdrage te leveren aan het bewaren van kerkgebouwen in onze provincie, met het doel om deze als cultureel erf goed door te geven aan hen die na ons komen. De bijdragen van donateurs, sponsors en de overheid zijn hierbij onmisbaar geweest. Momenteel is een vijftal kerkgebouwen aan de zorgen van de stichting toever trouwd. Onder de huidige omstandig heden is dit wel ongeveer het maximaal mogelijke. Als we bijvoorbeeld kijken naar de toestand waarin de kerk te Hoofdplaat verkeert en welke bedragen nodig zijn voor een doeltreffende restau ratie, in relatie tot de vooruitzichten ten aanzien van het beschikbaar komen van de benodigde geldmiddelen, dan is er zeker reden tot zorg. En wat te doen als er opnieuw kerkgebouwen die op grond van cultuurhistorische waarde het behouden waard zijn, aan de stichting worden aangeboden omdat de plaatse lijke gemeenten het niet langer zelf kun nen klaren? Wij hopen (en verwachten?) dat in de toekomst de overheid mogelijk heden blijft scheppen om het werk voort te zetten. Maar er zijn meer aspecten die maken dat we niet onbezorgd naar de toekomst kunnen kijken. Zoals de gehele samen leving heeft ook de stichting te maken met vergrijzing. Het donateursbestand veroudert in een snel tempo, bestuurs leden moeten afscheid nemen vanwege gevorderde leeftijd. De aanwas van - erg graag ook jongere - nieuwe donateurs en potentiële bestuursleden kan de ver liezen niet compenseren. Alleen al om een steviger draagvlak in de samen leving voor een stichting als de onze te garanderen, zou een gestage toename van het aantal donateurs gewenst zijn. Het tekort aan bestuursleden die bereid en in staat zijn om tijd en energie in het werk van de stichting te investeren, maakt dat we moeten gaan uitzien naar professionele begeleiding. Hierover zijn contacten gelegd met de provincie ter financiële ondersteuning. Om deze beschouwing op de drempel van een nieuwe kwarteeuw niet in mineur te eindigen, stellen wij dat we ervan uitgaan dat de Zeeuwse spreuk Luctor et Emergo ook op de Stichting Oude Zeeuwse Kerken van toepassing is. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 5