25 jaar Stichting Oude Zeeuwse Kerken 4 In 1969 werd in Groningen de eerste provinciale stichting in het leven geroe pen, met als doel het streven naar behoud van oude kerkgebouwen die vol ledig in verval dreigden te raken, met daarnaast het meer onder de publieke aandacht brengen van de bijbehorende problematiek. Het initiatief vond in enkele andere provincies al snel navolging. De oprichting van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken kreeg zijn beslag op 1 oktober 1976. De officiële installatie vond plaats door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. H.W. van Doorn, tijdens een bijeenkomst in de Geerteskerk te Kloetinge op 19 april 1977. De stichting ging van start onder de bezielende leiding van de eerste voorzitter, oud-Commissaris van de Koningin in onze provincie mr. J. van Aartsen. In dit overzicht memoreren wij - zonder naar volledigheid te streven - een aantal zaken uit de 25 jaar die de stichting nu in Zeeland actief is. Om te beginnen het bulletin, de tastbare relatie tussen bestuur en redactiecommissie enerzijds en de donateurs anderzijds. Nummer 1 verscheen in december 1977. Enkele jaren was de verschijning onregelmatig, doch na enige tijd bleek het mogelijk om steeds twee nummers per jaar te laten verschijnen. De donateurs die in de gele genheid geweest zijn om alle of het merendeel van de bulletins in hun bezit te krijgen, beschikken hiermede over een schat aan informatie. Om het ge bruik als naslagwerk te vergemakkelijken is in bulletin nummer 37 een index op de tot dan toe verschenen artikelen opgeno men. Een voordeel is dat de vormgeving en de uitvoering door de jaren heen het zelfde zijn gebleven. Een tweede relatie met de donateurs ligt in de excursies, waarvan er door de jaren heen vele zijn georganiseerd. Al een aantal jaren is het streven erop ge richt om jaarlijks een excursie te houden in een deel van de provincie en een excursie naar een of enkele plaatsen buiten de provincie. Hoewel het weer een enkele keer weieens spelbreker is geweest, bewaren vele donateurs goede herinneringen aan de tochten, dankzij een gedegen voorbereiding door de excursieleiders en bekwame gidsen. Het bulletin De volgende punten stippen wij aan in chronologische volgorde, aan de hand van de vermelding in de nummers van het bulletin. Bulletin nrl-dcambtrlDT? Stichting Oude Zeeuwse Kerken Bulletin nr. 1, 1977. Op de voorpagi na een foto van Wim Riemens van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Dit is de kerk waarmee het voor de stichting begon, overgenomen voor de symbolische prijs van één gulden. Heel veel moeite en geld heeft het door de jaren heen gekost om het behoud van dit kerkgebouw veilig te stellen. Bulletin nr. 2, 1979. M.R de Bruin nam de eindredactie van het bulletin op zich. Hij zou dit blijven doen tot en met bulletin nummer 21Daarnaast was hij het onder wiens leiding een aantal jaren de excursies werden gehouden. Bulletin nr. 5, 1980. Een extra uitge breid bulletin, geënt op het kerkenpad programma van de NCRV. Vanaf dit num mer maakt G.J. Lepoeter - met een korte onderbreking - deel uit van de redactiecommissie. Nog altijd verschijnen artikelen van zijn hand in het bulletin. Bulletin nr. 8, 1982. Mevrouw drs. P.S.J. Beekhof-Koole treedt toe tot de redactiecommissie. Een aantal jaren ver zorgde zij verslagen van de donateurs- tochten. Bulletin nr. 10, 1983. Alarmerende berichten over de ongunstige financiële positie van de overheid ten aanzien van de monumentenzorg. De activiteiten van de stichting werden hierdoor belemmerd. Bulletin nr. 11, 1983. drs. H.W. Hiet- kamp, bestuurslid van het eerste uur, volgt mr. J. van Aartsen op als voorzitter van de stichting. Bulletin nr. 12, 1984. De noodzaak van de restauratie van het Kam- en Van der Meulenorgel in de Nieuwe Kerk te Zierikzee staat centraal in de aandacht. In De Doelen te Rotterdam wordt in dit kader een grote zanguitvoering gehou den. Bulletin nr. 13, 1984. Ondertussen is de Nederlandse Hervormde kerk te Baarland als tweede kerk in eigendom aan de stichting overgedragen. Bulletin nr. 16, 1986. Mevrouw drs. I.H. Vogel-Wessels Boer treedt toe tot de redactiecommissie. Vanaf 1989 neemt zij de eindredactie van het bulletin voor haar rekening. Bulletin nr. 18, 1987. Het tienjarig bestaan van de stichting wordt gevierd met een donateursdag in de kerk te Baarland. Bulletin nr. 20, 1988. Aandacht wordt besteed aan de afsluiting van een belangrijke fase in de restauratie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. De voorzitters hamer wordt door drs. H.W. Hietkamp overgedragen aan ir. K.J. Kuiken. Als secretaris wordt mr. L.A. Janse de Jonge opgevolgd door L. Louwerse. Bulletin nr. 22/23, 1989. De redactie commissie ondergaat een ingrijpende wijziging. In de plaats van de terugtre dende mevrouw drs. RS.J. Beekhof- Koole en M.R de Bruin treden aan mevrouw drs. J.L. Kool-Blokland en H. Uil. Deze laatste is nog altijd actief in de commissie. Bulletin nr. 24, 1990. Terugblikkend op 1989 is er sprake van een zorgelijk jaar. Het Kam- en Van der Meulenorgel te Zierikzee en het Moreau-orgel te Baarland moeten nodig gerestaureerd worden. Bulletin nr. 28, 1992. Het penning meesterschap wordt door M. Kievit over genomen van drs. J. Smit. Een deskun dig beheer van de financiën blijft hier door ook voor de volgende jaren verze kerd. Bulletin nr. 29, 1992. De Nederlandse Hervormde gemeente te Hoofdplaat is in principe akkoord gegaan met een voor stel van de stichting tot overname van de kerk. Op 21 januari 1992 wordt opdracht gegeven voor de restauratie van het

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2001 | | pagina 4