Ten gelelde 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen, telefoon 0118-413693, e-mail stozpwvs@zeelandnet.nl Postbanknummer 99692 t.n.v. Stg. Oude Zeeuwse Kerken, Randduinhof 1, 4374 EW Zoutelande. Hier op over te maken de bijdragen van de donateurs en betaling van de deelnemers aan de excursies. Ook mutaties van het donateursbestand worden hier ver werkt. E-mail adengilia@zeelandnet.nl DAGELIJKS BESTUUR: Mevr. A.C. de Bruijn, Veere, voorzitster P.W. van Seters, Vlissingen, 1e secretaris vacature, 2e secretaris M. Kievit, Middelburg, penningmeester A.J.M. Raaijmakers, Zoutelande, 2e penningmeester en donateursbestand Mr. K.P.T.G.-Flos, Middelburg L. de Putter, Vlissingen ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele, Terneuzen L.E. Blikman, Zierikzee H. Boone, Kats P.A. Boot, Zierikzee A. Geertse, 's-Gravenpolder J.W. de Jonge, Renesse H. ter Keurs, Kats S.C. de Koeijer, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle H. Lucieer, Waterlandkerkje Mevr. M.W. Meerman-van der Markt, Vlissingen A.H. Rietveld, Baarland J. Triou, Waterlandkerkje Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J.D. Poley, Nisse REDACTIECOMMISSIE: M. van Doorn, Goes G.J. Lepoeter, Kapelle H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908 Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, Middelburg, tel. 0118-637488 (kantooruren). Een overzicht staat in Bulletin nr. 37. De prijs is 1,20 per stuk. Het laatst uitgekomen nummer kost 2,50. De ringbanden zijn verkrijgbaar a 4,60; deze kunt u ook bestellen bij het secretariaat. Inhoud Pag. 3 Ir. G. Sophia van Holthe tot Echten Het Nederlands-hervormde kerkje van vooroorlogs Schore op Zuid-Beveland (ill. div. bronnen) Pag. 11 Mr. dr. A.A.L.G.M. Kessen Zilveren Anjer voor de heer Piet Hamelink Kats De overname van de kerk en het Nieuw- Zeelandhuis vond plaats op 13 decem ber 2001. Het was een feestelijke bijeen komst waarbij inwoners van Kats en vele genodigden aanwezig waren. De plaat selijke commissie gaat zich inzetten om het gebouw nog meer dan eerder ter beschikking te stellen aan de inwoners van Kats. Het moet het hart van het mooie dorpje Kats worden. Gezamenlijk moeten wij uitzien naar middelen om het noodzakelijke onderhoud aan te pakken. Waterlandkerkje De kerk werd overgenomen op 27 sep tember 2001. Er was achterstallig onder houd en wij hebben een aantal sponsors gevonden die een belangrijke bijdrage gegeven hebben om dit onderhoud (ramen) aan te pakken. De aanvraag ligt ter behandeling bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en wij hopen op korte termijn toestemming te ontvangen om te kunnen beginnen. Hoofdplaat Er zijn nog geen aanwijzingen dat er gel den vrijkomen van de overheid om te beginnen met de noodzakelijke restau ratie. In het kader van het lopende tien jaren-onderhoudsplan zijn de ramen van het gebouw nu allemaal gerepareerd. Baarland Een doopvont uit 1888 is aanwezig in de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en wij hebben toestemming gevraagd en gekregen om dit in de kerk permanent tentoon te stellen. In de kerk zijn twee zware tafels van massief eikenhout geplaatst voor de kansel, ter vervanging van de tafels op schragen. Dit is een aanwinst voor het interieur. Met de uit voering van het tweede tienjaren-onder- houdsplan is begonnen. Zierikzee De Nieuwe Kerk te Zierikzee met het Kam- en Van der Meulen-orgel is een bezit dat onze toch wel arme stichting zorgen geeft. De exploitatie is negatief en de reserves zijn bijna uitgeput. Toen de gemeente Schouwen-Duiveland een onderzoek liet uitvoeren naar de mogelijkheden voor podiumkunsten, hebben wij ermee ingestemd ook de Nieuwe Kerk te betrekken in dit onder zoek. Inmiddels heeft de gemeenteraad beslo ten deze optie niet te gebruiken en wordt de andere optie, te weten nieuwbouw, verder uitgewerkt. Voor veel bewoners van de stad een opluchting. Maar de financiële problemen zijn hiermede niet opgelost. Inmiddels is een comité een actie begonnen om meer donateurs te werven en andere bronnen van inkom sten te vinden. Wij hopen en verwachten dat dit onze financiële problemen zal verlichten. Donateurs Door de invoering van de euro zijn de acceptgiroformulieren later verzonden dan normaal. De bijdragen komen vlot binnen; hiervoor onze dank. Inmiddels is de heer A. J. M. Raaijma kers (Randduinhof 14374 EW Zoute lande, tel. 0118-562304, e-mail adengilia zeelandnet.nl) benoemd als bestuurs lid en tweede penningmeester. Door hem worden de belangen van de donateurs behartigd. Aanmeldingen, opzeggingen, adreswijzigingen en dergelijke te zenden aan dit adres. Pag. 12 J. Adriaanse De oude Kruiskerk van Arnemuiden (1505-1857), I (ill. Zeeuws Archief, ZG, Zl) Pag. 20 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen; vochtproblemen bij met selwerk Foto frontpagina: kerk en gemeentehuis te Schore, ca. 1910. (Foto ZA, ZG, Zl, II, 1643)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2002 | | pagina 2