6 Het interieur van de kerk te Schore, 1906. (Foto ZA, ZG, Zl, wen. Twee personen hadden reeds dadelijk een bedrag hiervoor beschik baar gesteld. Het behoorde in die tijd tot de taak van de burgemeester om de minister officieel in kennis te stellen van bijvoorbeeld kerkbouwplannen in zijn gemeente. Dit gebeurde op 23 januari 1913 met de mededeling dat het kerkbestuur van de N.H. kerk plannen had om hun gebouw te slopen. De kerk was vermoedelijk gebouwd in 1200 wel een bewijs dat het om een zeer oud gebouw ging! De kerk bleek zich nog in een redelijke toestand te bevinden,14 behalve het dak. Het ging er echter niet alleen om verbe teringen aan te brengen maar ook om meer plaatsruimte. Dit was in die tijd een veel voorkomend verschijnsel. Adolph Mulder heeft een drietal plannen gemaakt om het aantal zitplaatsen in de kerk te vergroten. Voorgestelde alternatieven Adolph Mulder stelde drie alternatieven voor. a. De consistorie als kerk in te richten. In het tekort aan zitplaatsen kon voor zien worden door bijvoeging van de con sistorie. Die ruimte had vroeger ook bij de kerk behoord. De kerkgangers die de dienst bijwoonden, zouden ook van daar uit de predikant kunnen zien en horen. De meest voor de hand liggende oplos sing zou zijn om de nieuwe consistorie kamer in de leegstaande ruimte van het aangrenzende gemeentehuis onder te brengen en een verbinding met de kerk via een portaal, voorzien van een boven licht. Restauratie van de kerk zou 4.500,- kosten en van de consistorie 2.000,- en het inrichten van een consistorie in de leegstaande ruimte van het aangren zende gemeentehuis 1.000,-. De tota le kosten zouden dus 7.500,- bedra gen. Het hele gebouw zou in gerestau reerde toestand nog eeuwen kunnen bestaan, zo was Mulder van mening. Voor een dergelijke verbouwing zou het Rijk wellicht een subsidie toekennen. Voor het geval er geen overeenstemming tussen kerkvoogden en het gemeentebe stuur tot stand zou komen, was er nog een andere oplossing. Ten oosten van het transept en ten noorden van het gemeentehuis zou een afzonderlijk gebouwtje met plat dak kunnen worden opgetrokken, in verbinding met de kerk, om dit tot consistorie te gebruiken. Op advies van ds. Krijkamp diende de con sistorie echter in het transept te blijven. Er werd daarom nog een ander plan gemaakt. b. Het aanbouwen van een koor Het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut hoorde van de sloopplannen van het kerkje. Het verzocht het kerkbe stuur daartoe niet over te gaan. Een der-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2002 | | pagina 6