fi tv*.-* n h rrr 7 gelijke afbraak zou zeer te betreuren zijn. De oude kerk gaf zoveel schoonheid aan Schore dat alles in het werk diende te worden gesteld om haar te behouden. Daarom werd een nieuw vergrotingsplan voorgesteld. De consistorie blijft in het noordelijke kruispand en de kerk zal wor den uitgebreid door het aanbouwen van een koor. In het schip zijn 157 zitplaat sen en in de aanbouw 76 zitplaatsen, totaal 233 zitplaatsen. Op 3 juni 1913 vroeg het kerkbestuur een begroting. Daarom veronderstelde Mulder dat dit plan hun goedkeuring wegdroeg. De aanbouw was begroot op 6.000,- en het herstel van het kerkje op 2.000,-. Hierdoor zou zo min moge lijk het oude karakter van de kerk verlo ren gaan. Onverwachts kwam daarop het bericht in de dagbladen dat er besloten was de oude kerk af te breken en een nieuwe te bouwen. c. Een nieuw kerkgebouw met behoud van de noordmuur, inclusief de consisto rie Er zou een nieuw kerkgebouw gesticht worden, maar met behoud van de noord muur. Dit voorstel heeft Mulder gedaan om te redden wat mogelijk was. Het kerkbestuur wilde dit voorstel wel in overweging nemen op voorwaarde dat het Rijk 2.000- subsidie zou geven. Het behouden van deze muur is volgens Mulder niet een piëteitskwestie van de heren maar een bezuiniging bij de bouw van hun nieuwe kerk. Het is steeds de oude kwestie die ook hier een rol speelt, namelijk de heren blijven onwillig en beseffen niet genoeg dat de restauratie en uitbreiding van de kerk verre de voor keur verdient boven het bouwen van een kerkgebouw van ongeveer 10 a 11.000 gulden. Het spreekt vanzelf dat in dit geval geen geldelijke steun zou worden verleend door het Rijk. Ook dit alternatief van Mulder heeft het niet gehaald. Het uitgevoerde plan Er waren drie aanbevelingen binnenge komen voor een te bouwen nieuwe kerk. Die waren afkomstig van de heren Wol- te rs uit Eindhoven, Bierens uit Biezelinge en Hoogeveen uit Rotterdam. In de stuk ken staat dat er uitgekeken werd naar een hervormde architect. Bierens werd gekozen. Zijn in opdracht van de kerk voogden ontworpen plan voor de nieuw bouw rekende met 200 zitplaatsen in de kerk. De consistorie zou een plat dak krijgen. Zijn begroting kwam op 10 a 11.000 gulden. De beslissende vergadering zou op 23 september 1913 plaatshebben. Op ver zoek van president-kerkvoogd J.G. van Nieuwenhuyzen werd Mulder daarbij uit genodigd. Nu was er een deskundige bij voor het nemen van het besluit, zo werd gezegd. Eén lid voelde er niets voor om de kerk te restaureren: "Die paar oude muren, die tenslotte blijven bestaan en wat vreemdelingen en buitenstaanders schoon vinden. Hij heeft meer oog op de gemeente zelf, die volgens hem voor het overgrote deel voor een nieuwe kerk is met voldoende zitplaatsen. Dat is het geen waar het op aankomt." Bij de discussie bleek voorts dat een zekere Van 't Anker, molenaar ter plaat se, erg gekant was tegen de restauratie en het behoud van de kerk. Hij zag liever een nieuw gebouw verrijzen dat door zijn jong familielid, de heer Bierens, was opgemaakt. Heemschut bleek bereid 2.000,- te geven indien de oude kerk zou worden gerestaureerd. Het restauratieplan zou J J f JL Vergrotingsplannen voor de kerk te Schore, van hand van Adolph Mulder. Op plan I zien wij dat op de plaats van het oude koor een raadhuisje is gevestigd. Daar was voordien een schooltje. De tekeningen behoren bij een rap port van Mulder van 30 oktober 1913. (Foto RDMZ)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2002 | | pagina 7