De oude kruiskerk van Arnemuiden (1505-1857) I 12 J. ADRIAANSE Inleiding De in 1857 afgebroken kruiskerk van Arnemuiden nam een zeer centrale plaats in. Hoog en indrukwekkend stak het kerkgebouw boven het stadje uit. Het vormde als het ware het centrum in het dagelijks leven. Een vertrouwd rustpunt voor de Arnemuidse bevolking. Een ba ken in zee voor de koopvaardijschepen als ze uit alle windstreken de rede van Arnemuiden naderden, en voor de Arne muidse vissers als ze uit zee kwamen. Maar vooral ook een centrale plaats voor de Arnemuidse gemeenschap vanwege de eredienst op zondag. Te midden van elke dag noeste arbeid, voor de mannen op zee en de vrouwen bij het dagelijkse leuren met vis, het rustpunt van de zon dag in de kruiskerk. Honderden jaren heeft de Arnemuidse bevolking het zo beleefd. In een tweetal artikelen zal dit centrum van het Arnemuidse leven van uit diverse invalshoeken worden belicht. Wat er vóór de kruiskerk was Lang vóór de bouw van de kruiskerk in 1505 was er al een kapel in oud Arne muiden. Het eerste Arnemuiden werd met haar kapel weggevaagd door de grondbraken en het zeewater. Ook in het tweede Arnemuiden, bij het vroegere slot Mortiere van de heren van Arnemuiden, lag een kapel. In archiefstukken wordt deze kerk aangeduid als "de kapelle boven op der stede dijk van Middelburg". Vanwege de toenemende grondbraken werd deze kerk in 1479 afgebroken. Uit een archiefstuk van 1479 blijkt dat het stadsbestuur van Middelburg arbeiders stuurde "om de kapelle boven op het dorp en der stede dijk af te leggen" (af te breken). In tegenstelling tot de kapel van oud Arnemuiden werd de kerk van nieuw Arnemuiden steeds aangeduid als "de kapel beneden den dijk". De kapel te nieuw Arnemuiden Het tegenwoordige Arnemuiden (in de vijftiende eeuw aangeduid als "nieuw Arnemuiden") is gebouwd op de zoge noemde Oostdijk in de parochie van Nieuwerkerke. De Oostdijk was wat nu de huidige Langstraat en Westdijkstraat is. Vanaf 1438 vestigden zich bewoners op deze Oostdijk. In deze jaren werd het allereerste stratenpatroon van Arnemui den aangelegd. De kroniekschrijver Reigersberg vermeldt van de tijd zo rond 1462 dat "er veel huizen werden aan getimmerd ende een schoon capelle". Aangenomen kan worden dat al om streeks 1462 een eenvoudige kapel in nieuw Arnemuiden werd gebouwd. Dus ruim vóór de bouw van de kruiskerk, waarvan pas in 1505 de eerste steen werd gelegd. Deze eerste kapel is ook af te leiden uit een archiefstuk van 1497. Het gaat daar in over een overeenkomst tussen de stad Middelburg en de ambachtsvrouw over het heffen van belasting "beneden de kapel in het oosteinde van Arnemui den". Er is nóg een aanknopingspunt waaruit het bestaan van een kapel kan worden afgeleid. In 1564 werd een gedeelte van de kruiskerk wegens bouw valligheid afgebroken. Dit afgebroken gedeelte stond westelijk van de kruis kerk, op een gedeelte wat nu de Markt is. In het oud archief van Middelburg bevond zich een soort kasboek van de verkoop van de materialen die van de vervallen kerk afkwamen. Daarin werd vermeld: "Op de 26e september 1564 zo heeft het de goede Heren van Middel burg gelieft te verbieden den put binnen de oude vervallen kerk, nu afgebroken, te mogen delven." Binnen de in 1564 afgebroken kerk bevond zich dus een put. Ook nu is er ten westen vóór de kerk op de Markt nog een welput. Aan nemelijk is dat het hier om de allereerste kapel van nieuw Arnemuiden gaat, waar tegen de nieuwe kruiskerk in 1505 werd aangebouwd. De bouw van de kruiskerk in 1505 De kroniekschrijver Reigersberg ver meldt dat op de 9e mei 1505 de eerste steen gelegd werd van de nieuwe kapel te Arnemuiden. Dit was het begin van de kruiskerk. De kruiskerk werd aan Sint Maarten gewijd. Ze stond bekend als "de kapel beneden den dijk". Opmerkelijk is het dat na de bouw van de nieuwe kruiskerk het nog veertig jaar duurde, namelijk tot 1545, voordat deze parochiekerk werd. Dé echte parochie kerk stond in 1505 namelijk nog te Nieu werkerke. Dit dorp lag vroeger tussen Arnemuiden en Kleverskerke. De parochiekerk te Nieuwerkerke was gewijd aan Sint Jan Baptist (Johannes de Doper). Pas na 1545 werd de kerk De in 1857 afgebroken kruiskerk te Arnemuiden. (Foto ZA, ZG, Zl, II, 42)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2002 | | pagina 12