14 hakt, op een aantal plaatsen tot ver ach ter de voorwerkers. Het voegwerk is vol ledig uitgeritst tot een diepte van 20 mm. Het binnenmetselwerk is grotendeels op dezelfde wijze behandeld. Ten gevolge van oxidatie van ijzeren blindankers wa trokken van baksteen en twee van na tuursteen. Ze bevinden zich op één na in de kustprovincies. In Zeeland is Kapelle de enige van deze torens. Het motief voor het aanbrengen van een stenen spits moeten we hoofdzakelijk zoeken in bovenste tweederde deel van de spits voorzien van een loden muts. Geen fraaie oplossing, maar wel afdoende. Tijdens de in de jaren 1922-1924 aan de toren uitgevoerde restauratie is de lood- bekleding van de spits verwijderd. Archi- ren op meerdere plaatsen diepliggende verticale scheuren ontstaan, soms over een lengte van enkele meters. Voor het inboeten zijn circa 80.000 stuks nieuwe bakstenen gebruikt, betrokken van de steenbakkerij Randwijk in het Gelderse Heteren. Dit bedrijf heeft zich de laatste jaren toegelegd op het volgens oude methodes ambachtelijk bakken van ste nen, zoals die in Zeeuwse monumenten zijn gebruikt. Volgens vijftien verschillen de profielen zijn de stenen in de juiste kleisamenstelling op maat gemaakt. Het nieuwe voegwerk is uitgevoerd met een zoutdoorlatende voegenmortel, fabrikaat Jahn. Een aantal natuursteenonderdelen aan afzaten van de steunberen, water lijsten, het boogfries onder de trans, de afdekking van de trans, de driepasbogen in de galmgaten, enz. is vervangen door nieuwe exemplaren van ledesteen. Het grote glas-in-loodraam boven de toegangs deur in de westelijke gevel is vernieuwd. #De torenspits Zeldzaam zijn de middeleeuwse torens in Nederland die voorzien zijn van een stenen spits. In het hele land resteren er nog maar 21, waarvan er 19 zijn opge- Links: de toren van de kerk te Kapelle in de steigers. Middenhoven: aantasting door de bonte knaagkever van de kapconstructie. Daaronder links: verticale scheur in het torenllchaam. Daarnaast: restauratie van de sjabloonschildering in het gewelf van het schip. Rechtsboven: restauratie van het sjabloon- schilderwerk in de noordelijke zijbeuk. Rechtsonder: het gieten van epoxyhars voor de kunststofkop van een trekbalk. (Foto's T Lepoeter-Boes) zijn meerwaarde als status. Omdat stenen spitsen qua materiaal kwetsbaar zijn, kunnen we als zeker aannemen dat in de Middeleeuwen veel kerktorens een dergelijke spits hebben gehad maar dat het merendeel in de loop der eeuwen door een houten spits is vervangen. Vier jaar geleden heeft een inventarisatie plaatsgevonden van de problemen die verband houden met de stenen spitsen. De problemen liggen in hoofdzaak op het terrein van het inwateren van de spit sen, ook in die gevallen waar gedurende de laatste 25 jaar restauraties zijn uitge voerd. Kapelle maakt op deze regel geen uitzondering. In de loop van de achttiende eeuw - mo gelijk zelfs al eerder - heeft men het tect J.Th.J. Cuijpers voorspelde proble men en was er dan ook een tegenstan der van. Hierin verschilde hij van mening met het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg. Uit een brief van 30 mei 1922 van de Afdeeling B der Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, gericht aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, citeren we dienaan gaande: "De over twee derden der hoogte aangebrachte loodbekleeding der spits wenschen wij niet te vernieuwen. De ho- gels op de ribben en de overblijfselen van redents in de vlakken der geheel gemetselde spits bewijzen, dat deze oor spronkelijk onbekleed is geweest. Wij achten het daarom beter het metselwerk behoorlijk te voorzien en dan onbedekt te laten." Dat de loden muts op de spits pas later is aangebracht, was een volkomen terechte opmerking. Hoe dan ook, de loodbekleding werd verwijderd en het metselwerk van de spits werd door de aannemer van het werk aan de toren, de firma M.K. Jeras en Zonen te Middel burg, grondig onder handen genomen. Architect Cuijpers kreeg gelijk: het ver wijderen van de loodbedekking van de

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2002 | | pagina 14