5 kregen, werd aanmerkelijk verbeterd in januari 1872: uit vrijwillige bijdragen van gemeenteleden werden vier kronen met elk acht petroleumlampen aangebracht. In 1875 is een nieuwe consistoriekamer tegen het koor aangebouwd. Wij zien op de foto een dichtgemetseld raam dat boven het consistoriedak uitsteekt. Deze vergaderplaats voor de kerkenraad is eveneens voorzien van moderne ramen. In 1887 is boven de preekstoel een orgel met balkon aangebracht, het instrument is op 23 november 1887 in gebruik genomen. De kosten, groot 2.500,-, werden door de gemeenteleden gedra gen, waarbij een gift van 300- van de ambachtsvrouwe, jonkvrouwe Des Tombe, en haar zuster.18 Een hele gebeurtenis, als we bedenken dat we in die tijd het kerkorgel als regel alleen maar tegenkomen in de grote kerken in de steden, zo althans dacht men er in Bruinisse over.19 De kerk kampt met ruimtegebrek Het kerkgebouw was eind negentiende eeuw al lange tijd te klein geworden. Omstreeks 1900 telde de kerkelijke gemeente tussen de 1.700 en 1.800 zie len, terwijl er slechts ongeveer vijfhon derd zitplaatsen beschikbaar waren.20 Voor een deel der bevolking was er bij de diensten geen plaats. Het gebouw voldeed derhalve vanwege dit gebrek aan zitplaatsen niet meer aan de behoeften. Het tekort aan zitplaatsen in de kerk te Bruinisse was niet een ver schijnsel dat op zichzelf stond. Door de toename van de bevolking in de loop van de negentiende eeuw ontstond in veel stads- en dorpskerken een ruimtepro bleem, vooral wanneer dan nog een deel voor andere doeleinden was ingericht. Op de een of andere manier moet de problematiek in Bruinisse de aandacht van de regering in Den Haag getrokken hebben. In Zeist bevindt zich namelijk de in het voorafgaande reeds genoemde plattegrond van het kerkgebouw met een aantekening van Adolph Mulder (toen hij het document maakte nog opzichter tekenaar), waarop staat aangetekend: "Plan aangevangen 10 Februari 1889, schetsen en opm. tek. medegegeven aan Van Lokhorst, Cuypers, Hezemans en Frederiks." Mulder zal, zoals gebruikelijk, opdracht hebben gekregen om met de kerkvoogden te praten over hun pro bleem dat het gebouw niet meer voldeed aan de behoeften, met name vanwege een gebrek aan zitplaatsen. Het koor omstreeks 1900 Er zijn drie gegevens voor wat het koor betreft. Ten eerste is er een betrouwbare plattegrond van Adolph Mulder, helaas zonder ingetekend bankenplan. Ook is er een foto uitwendig, die duidelijk laat zien Plattegrond met daarop aangegeven twee plannen voor uitbreiding van de kerk. 1 Eerste uitbreidingsplan van Krijger (9 x 24 m), 2 Alternatief ontwerp-idee kruiskerk (2 transepten). (Tekening M. van Doorn) Zuidzijde van het schip van de kerk, 1897. (Foto Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, II, 3015) hoe het gesteld was met de vensters en hoe de consistorie was aangebouwd. De oorspronkelijk gotische ramen zijn gedeeltelijk dichtgemetseld of vervangen door moderne ramen met grote glasrui ten. In de meest zuidwestelijke travee van het koor is in later tijd een consisto riekamer aangebouwd, waarvoor een gotisch raam dichtgemetseld werd. Deze consistorie is eveneens voorzien van moderne ramen. Dankzij die gegevens en het bestek van februari 1898 is de situatie waarvan wij moeten uitgaan bij het oude koor en de consistorie, in grote lijnen bekend. Het interieur omstreeks 1900 Voor wat het inwendige betreft is er een niet zo gemakkelijk te duiden foto van het liturgisch centrum, die de preekstoel, de tuin en een orgelkas op een balustra de boven de kansel laat zien (zie pag. 6). We mogen aannemen dat de bouw van de consistorie in 1875 gepaard is gegaan met een veranderde opstelling in het interieur, het ontstaan van de situatie van de oude foto, minus het orgel dat pas in 1887 is toegevoegd. Aangenomen moet worden dat de preekstoel en het orgel - op de afbeelding - geplaatst zijn tegen de zuidwand van het koor. In de koorabsis en in het kerkschip staan de banken haaks op de preekstoelwand. Vóór de preekstoel is schotwerk zicht baar van een dooptuin. Aan weerskanten deuren. Recht voor de preekstoel het

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2002 | | pagina 5