12 De oostgevel en het dak Het 4,75 meter hoge raam aan de oost zijde achter de preekstoel zal worden volgemetseld. In het bestek van 1837- 1840 komen wij geen gegevens tegen over de bouw van een consistoriekamer De kerk inwendig: plafond en vloer Het interieur zal ook een aantal wijzigin gen ondergaan. De stenen triomfboog tussen het vroegere koor en het schip zal worden weggebroken. Daardoor ging het vroegere koor zonder onderbreking De kerk uitwendig - de noordgevel - school In de noordgevel van de kerk waren vóór de verbouwing slechts twee lichtopenin gen, een in het oude koor en een in het schip. Aan de noordkant werd de afbraak De zuidgevel van de kerk van Ovezande, november 1837. Tekening door L.Ph. de Lannee de Bétrancourt. (Borsele, archieven hervormde gemeente Ovezande) gepland van de toen met planken afge schutte oude kapel (transept), waartegen een school stond.7 De houten schei dingswand besloeg niet de voile breedte maar liep vanaf de triomfboog. De ver bouwingstekening uit 1840 van De Lan nee toont de westzijde van de school met een groot ingebroken raam voor extra toetreding van daglicht; de ingang voor de leerlingen bevond zich tevens aan die zijde. In 1849 werd dit deel van de kerk afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe school; hij wordt afge beeld op de kaart van Ovezande uit 1882. De houten scheidingswand kon toen vervangen worden door een gemet selde muur, waarin een extra raam kon worden gemaakt. tegen de oostgevel, al heeft het dichtge metselde oostraam daar wel een aanzet toe. Op de kadastrale kaart van 1882 zien wij de omtrek van de aangebouwde consistorie.8 Het dakbeschot had geleden door de slechte leien. De totale oppervlakte bedroeg 416 vierkante ellen, die voor een kwart vernieuwd moest worden met Rijnse leien. De goten rondom zullen geheel vernieuwd worden; het grenen hout zal met goed lood worden bekleed en de 'kasgoot' zal een gele kleur krij gen. De omtrek van de ramen en de deuren zullen aan de buitenzijde groen geschilderd worden. over in het kerkschip. Niet alleen was dit het geval op de begane grond maar ook, zoals wij zullen zien, wat het plafond betreft. De dwarsdoorsnede die De Lan nee tekende, geeft het geprojecteerde plafond te zien, dat wil zeggen het gedeelte van de kap dat nu zal worden beschoten: vanaf de triomfboog van het oude koor tot aan de westmuur.9 Hierbij bleef het niet. De reparatie aan de bochten rondom kwam neer op het rechtzetten van de vloeren, zij-, achter- en voorwanden. De timmerman kreeg opdracht twee vrou wenbochten in grenenhout te leveren met voor-, achter- en zijbeschotten en vloertje, gelijk aan de bestaande exem plaren, en bovendien nog twee mans-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 16