16 met de nodige zorg is afgebikt, of wel liet de verflaag te gemakkelijk los, is mij onbekend, zeker is dat van de massa schilderingen, die zich in de kerk hebben bevonden, slechts een Christus en Sint Andreas is behouden gebleven."13 De schilderingen niet behouden W.H.P. Scholten merkte in zijn artikel op dat deze beide muurschilderingen als te slecht werden beschouwd om te worden bewaard. Dat was echter niet de reden waarom ze uit het zicht zijn verdwenen. In 1874 hadden de rijksadviseurs bij de minister van Binnenlandse Zaken al aan gedrongen op een krediet voor kleine onkosten aan de muurschilderingen. Zij zagen daarin het enige middel voor het bereiken van hun artistiek en historisch doel.14 Hiervan is ook in Ovezande gebruik gemaakt. De Stuers stelde voor een gordijn aan te brengen, desnoods op rijkskosten. Het behoud is zeer wen selijk; de figuur is fraai, zo luidde zijn commentaar. Zijn voorstel werd echter niet aangenomen. Ook is overwogen de schildering te bedekken door haar eerst te bespannen met fijn katoen en er daar na een dunne kalklaag over te brengen zodat het leek of zij niet meer bestond. Ook werd gedacht aan het verstoppen achter de borden van De Wet, Het Onze Vader etc., waarvan er aan weerszijden van de preekstoel een zou worden geplaatst, juist over de schilderingen. Hierdoor zouden ze onbeschadigd over leven. De aandrang van de burgemeester/pre sident-kerkvoogd, van de minister en van de aannemer van het restauratiewerk in Ovezande heeft allemaal niet geholpen. Het onherroepelijke vonnis van de kerk voogden luidde: wegkappen! De beken de bezwaren van godsdienstige aard zullen hier een rol hebben gespeeld. Anders dan bij de ingang betrof het hier afbeeldingen in het gezicht van de gemeente tijdens de kerkdienst. Uitein delijk zijn ze niet weggekapt maar over- gepleisterd.15 De toren De afmeting van de toren bedraagt 1,77 m van oost naar west en 2,60 m breed. Vooraan de toren zijn de planken weg van het gewelf. De klok heeft een niet- gotisch opschrift, "Me fecit Nicolaas Mul ler, Amsterdam Anno 1734." Lager staat: "gegooten voor de kerk van Ovezande." De klok is hoog 0,65 m en heeft een dia meter van 0,77 m. De voorkerk en de kerk waren geheel afgebikt toen Mulder in Ovezande kwam. Blijkbaar was dit een unieke kans voor observaties betreffende de historie van het kerkgebouw. Zo was er links en rechts van de toren een ingang geweest, met ten zuiden een klein nisje voor licht. Ook de toren is in 1840 van een pleister laag voorzien. Hij was nog in goede staat te brengen en door de ligging in het dorp ook waard om te restaureren. De toren van de kerk in Ovezande, met de in 1840 aangebrachte pleisterlaag. (Foto RDMZ te Zeist)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 20