11 de Lannee de Bétrancourt, bouwkundige te Goes.6 Aannemer voor het uitvoeren van het werk was Wouter van Leent. De kosten bedroegen 2.350-, waarbij koning Willem I 1.500- onderstand verleende om het gebouw in een goede kante spits. In deze gevel drie spitsboog vensters en een deur, die naar het klok- portaal leidt, met daarboven een klein nisje voor toetreding van daglicht. Het genoemde gebouwtje tegen de zuidgevel heeft nog een oud spitsboogvenster, aan Het herstelplan De kerk uitwendig - de zuidgevel De Lannee tekende tevens twee gepro jecteerde herstellingen en verbeteringen van het kerkgebouw, met name de nieu we opstand van de zuidgevel zoals die Gezicht op het dorp Ovezande. Gravure einde achttiende eeuw. (ZA, ZG. Zl, II, 1600) en verbeterde staat te brengen. De afmetingen blijken: binnenwerks 25,6 m lang en 6,2 m breed. De muren waren 0,62 m dik en ten behoeve van de kap met zware drummers ondersteund. De kap was zeer goed en sierlijk getimmerd uit eiken beschot. In november 1837 tekende De Lannee voor het kerkbestuur de opstand van de zuidelijke zijgevel. De zuidgevel in 1837 Wij zien op de tekening een langgerekte gevel, die uit twee gedeelten bestaat. Het rechterdeel sluit aan op een iets hoger dak; dit moet het oude koor van de kerk geweest zijn met een daarvoor geplaatst gebouwtje dat overhoekse steunberen heeft. Het linkerdeel van de gevel is het oude schip met half inge bouwde toren, voorzien van een acht- de onderzijde met luiken gesloten. In de schaduw hiervan zo te zien een iets hoger venster en nog één lichtraam dat hetzelfde formaat heeft als de drie in de schipwand. Voorts is opvallend dat de steunbeer, de meest oostelijke, die Mul der gestippeld heeft weergegeven, ook hier ontbreekt. Het gebouwtje met puntdak, tegen de zuidgevel aangezet, was toen als schuurtje in gebruik. Het is de oude sacristie van de kerk. Op de door De Lannee gemaakte plattegrond A heeft de sacristie een deur naar het koor en een uitgang naar buiten. Voor deze latere aanbouw was een raam verkleind en waren de drie aanwezige steunberen vermoedelijk opgeruimd omdat de zuid muur nu extra steun had gekregen. er uit zou moeten gaan zien, en boven dien een doorsnede die later ter sprake komt. Het schuurtje tegen de zuidgevel zal worden afgebroken. De deur van deze ruimte en de deur naar het klokpor- taal zullen worden dichtgemetseld en nu worden twee steunberen gebouwd met daartussen een venster op de plaats van de vroegere sacristie en het oude smal lere hoge venster dichtgemetseld. Platte grond B geeft de details over de veran deringen aan de zuidgevel. De gevel werd geheel vlak gemaakt. Hij kreeg een regelmatiger verdeling van de vensters, nieuwe ijzeren gegoten ramen, breder dan de vorige, zes in getal, die gevuld werden met wit glas. De oude lichtopeningen waren te klein, versleten en onherstelbaar. Men wilde meer licht in het gebouw, een eis in die tijd.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2003 | | pagina 15